sisecam-cocuk

Mersin Şişecam işçileri direnişi büyütmeye çağırıyor

Sol Defter- Haber - 11 Kasım 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Mersin’de Kristal-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Şişecam’a bağlı Anadolu Cam, Paşabahçe ve Trakya Cam Fabrikalarında çalışan işçiler, Şişecam A.Ş.’nin 200’e yakın işçiyi işten atma kararından geri adım atmaması üzerine işyerini terk etmeme kararı alarak 2 Kasım’da eyleme başladı. Fabrika yönetimi ile Kristal-İş sendikası arasında yapılan görüşmelerde yönetim, işçilerin bir kısmını teşvik primi vererek işten çıkardı.

Yönetimin anlaşmayı bozarak 35 işçiyi tekrardan işten çıkarması ve birçoğunu istifa etmeye zorlaması üzerine cam işçileri direnişi büyütme çağrısı yaptı. Dayanışma çağrısı üzerine 9 Kasım pazartesi günü işçi aileleri ve Mersin Emek ve Demokrasi Platformu fabrika önüne desteğe gitti.

İşçiler, fabrika yönetiminin işten çıkarılan arkadaşlarını ücretlerinin yüksek olmasından dolayı arkadaşlarını işten çıkarttığını, çıkarılan işçilerin yerine daha düşük ücret vereceği işçileri alacağını aktardı. Fabrikada emekli olan arkadaşlarının yerine yeni işçi alınmadığını, çalışan sayısı azaltılarak çalışma koşullarının ağırlaştığını belirten işçiler tek bir arkadaşlarının bile işten çıkarılmasına izin vermeyeceklerini ve sonuna kadar direneceklerini söyledi.

‘Dünya devine direniyoruz’

İşçiler fabrika önüne “Dünyada cam devi olan Şişecam işçisini işten atıyor. Direniyoruz” pankartı astı. İşçiler adına işyeri temsilcisi Ahmet Ülker bir açıklama yaptı. Ülker, Şişecam’ın işçilerine sahip çıkmadığını belirterek, “Bizim tek bir derdimiz var. O da çocuklarımızın ekmeği ve geleceğidir. Birliğimizle emeğimize ekmeğimize geleceğimize sahip çıkıp Şişecam’ı yeneceğiz” dedi.

Ülker’in ardından açıklama yapan Kristal-İş Mersin Şube Başkanı Ahmet Ergev ise şunları söyledi:

“Bundan bir hafta önce Anadolu Cam’da başlayan yürüyüşümüzü işverenin masada verdiği sözlere uymaması sonucu yüz metre ileriye taşıdık. Bugün cam işçisi ailesiyle beraber ve emek ve demokrasi güçlerinden dostlarıyla beraber direnişimizi daha da büyüttük. Eylememize başladığımız gün burası cenaze evi gibiydi, gülerek burayı düğün yerine çevireceğiz dedik. Bugün hepimiz gülmeye devam edeceğiz bizim düğünümüz direnişimizdir. İşte düğünümüz işte halayımız! Koskoca Şişecam 35 işçiye verecek iş bulamıyorsa yansın alayı. Bizim gücümüz birliğimizdir. Buradan sesleniyoruz. Ey Şişecam 60°C altında camına canına katarak ömrünü, sağlığını sana vermiş işçilerini nasıl işten atarsın. Taleplerimiz bir iki gün içinde kabul etmezseniz sizin bize fabrikalarınızda yaşattığınız cehennem ateşini siz de bizim direnişimizde göreceksiniz.”

Daha ucuza işçi çalıştırmak için…

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan ve Mersin CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı’da eyleme katılarak direnişe destek verdi. Cam işçilerin direnişini selamlayan Aytuğ Atıcı, “Bu ruh olduğu sürece istediğimizi elde edeceğiz. Şişecam’da Paşabahçe’de oynanan oyunları çok önceden görmüştük. Burada söz konusu olan sadece bugün işten çıkarılmış işçilerin değil gelecekteki işçilerin emeği ekmeğiyle oynanıyor. Cama can katan işçileri önce kendi isteğiyle işten ayrılmak zorunda bırakarak, işten çıkmak istemeyenleri ise AKP’nin çıkarmış olduğu yasalara dayanarak zorla işten atıp yerine ucuz işçi getirmeye çalışıyorlar. Biz bunun takipçisi olacağız izin vermeyeceğiz” dedi.

İşçiler işten çıkarılan 35 arkadaşları işe geri alınana kadar direnişlerinin devam edeceğini açıkladı.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Mersin Şişecam İşçisi / Şişecam işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.