silvan-sokak31

Silvan’dan askeri birlikler geri çekilmeli, sokağa çıkma yasağı kaldırılmalıdır! – İşçilerin Sesi

İşçilerin Sesi - 11 Kasım 2015 - Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Silvan’da daha önce görülmemiş bir öfke, hınç ve şiddet yaşanıyor. Bir kente, ilçeye değil; “haritadan sileceğiz” naralarıyla üç mahalleye karşı ordu birlikleri, tanklar, ağır silahlar kullanılıyor. Bu haksızlığa karşı çıkalım!

 

Bu operasyonun asayiş, güvenlik ya da PKK’ye karşı mücadeleyle ne ilgisi var? PKK dağlarda konumlanıyor; bunu ordu da hükümet de biliyor. Türkiye Cumhuriyeti şu an için PKK’yi değil Silvan’da halkı hedef alıyor. Bu savaş gayri yasal, gayri ahlaki, gayri vicdanidir. Haksız bir savaştır ve bilinçli Türk işçiler, emekçiler başta olmak üzere insanım diyen herkesi bu saldırılara son verilmesini talep etmeye çağırıyoruz!

Silvan’da sadece üç mahalle; bu mahallelerde birkaç bin yurttaş; bu devlete vergi veren, askere alınan, Türkiye nüfusuna kayıtlı yaşlı, genç kadın ve erkekler ordu birliklerine, ağır silahlara, bombalara, tanklara karşı 9 günü geride bırakan bir direniş sergiliyor. Bu daha önce görülmemiş çapta bir direniştir. Sayıca olmasa da kararlılık ve siyasi duruş bakımından egemenlere, kendi ülkelerinde 9 gündür giremedikleri mahaller yaratan bir direniştir. Eğer askeri birlikler geri çekilmez ve sokağa çıkma yasağı kalkmazsa, ortaya çıkacak çok sayıda ölüm ve yaralanmadan AKP hükümeti sorumlu olacaktır.

Sadece bu da değil, artık Türkiye, Kürt halkı karşısında çıplak biçimde sömürgeci bir güç olduğunu teyit etmiş olacak; Türkler ve Kürtler arasındaki ayrımcılık derinleşecektir.

AKP ve Sarayın, ordu desteğini arkasına alsa bile, bu savaşı kazanma ihtimali yoktur. Vietnam’dan Filistin’e; Güney Afrika’dan İrlanda’ya kadar tüm deneyimler gösteriyor ki, halka karşı savaş kazanılamaz. Egemenler bu savaşı kazanarak sona erdiremez. Her yerde kaybettiler yine kaybedecekler.

Çünkü bu haksız savaşı, hiçbir yasa, vicdan, adalet duygusu haklı gösteremez. Tank karşısında bir mahalle halkı ancak canını vererek direnebilir. Silvanlılar bu canı vermeye hazır olduklarını gösteriyorlar. Bize düşen, Silvan halkıyla dayanışma içinde olmak ve haksız savaşın son bulması için AKP hükümetine karşı mücadelemizi yükseltmektir; mücadeleleri birleştirmektir.

Silvan halkı yalnız değildir!

Halka karşı yapılan operasyonlara son verin!

Sokağa çıkma yasağını kaldırın!

İşçilerin Sesi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kürt halkı / ordu / Silvan /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.