paris saldırısı

Paris’in en kanlı gecesiyle ilgili bilinmesi gerekenler

Sol Defter- Haber - 15 Kasım 2015 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Fransa’nın başkenti Paris’te önceki gece 2’nci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kanlı saldırı gerçekleştirildi.

Peki ‘Avrupa’nın 11 Eylül’ü‘ olarak da değerlendirilen saldırılarla ilgili şu ana kadar neler öğrendik? İşte sorular ve yanıtları…

1- Saldırılarda kaç kişi hayatını kaybetti?

paris saldirilari SON

Fransız Cumhuriyet Başsavcısı Francois Molins, saldırılarılardan 24 saat sonra kameraların karşısına geçerek hayatını kaybedenlerin sayısını 129 olarak açıkladı.

99’u ağır olmak üzere 352 de yaralı bulunduğunu söyleyen Molins, ölü sayısının artmasından endişe duyduklarını söyledi.

Bu saldırılar 2004’te İspanya’nın Madrid kentinde 191 kişinin hayatını kaybettiği tren saldırılarının ardından Avrupa’nın en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçti.

2- Saldırılardan kim sorumlu, neden Paris?

Fotoğraflar: Reuters

Olayın hemen ardından IŞİD’e yakın siteler saldırıyı üstlense de resmi açıklama bir gün sonra geldi.

IŞİD, “Politikalarını değiştirmediği müddetçe Fransa öncelikle hedeflerimizden biri olarak kalacak” dedi.

IŞİD’in neden Paris’i seçtiği ise ‘Allah’ın peygamberine hakaret ve IŞİD’e yönelik bombardımanlara karşı bir misilleme’gerekçesiyle açıklandı.

3- Fransa saldırıya nasıl yanıt verdi?

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, IŞİD’in resmi açıklamasından önce saldırıların failinin IŞİD olduğunu açıkladı ve  “Bu, savaş ilanıdır” dedi.

Hollande, saldırının hemen ardından da “Fransa’ya tarihinde görülmemiş bir saldırıyla karşı karşıya. Acımasız olacağız”demişti.

4- Saldırının ardından Paris’te neler oluyor?

Fotoğraf: Reuters

Geçen Ocak ayındaki Charlie Hebdo saldırısının aksine Fransa’da bu kez korku hakim. Bar, restoran, konser salonu ve bir futbol maçının hedef alınmasından dolayı insanlar kendilerini ‘güvende hissetmediklerini‘ söylüyor.

Güvenlik güçleri sokakta toplanmalara izin vermiyor. Cumhuriyet Meydanı’nda ölenlerin anısına mum yakan kişiler, daha sonra polisler tarafından uzaklaştırılıyor. Saldırıların devamından endişe ediliyor.

Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande üç günlük ulusal yas ilan etti. Çoğu kamu binasıyla, Paris’teki Disneyland kapatıldı, spor karşılaşmaları ertelendi ve kalabalık toplantı ve gösteriler beş gün boyunca yasaklandı.

Fransa’da en son 2005’teki banliyö isyanları sırasında kısmi olağanüstü hal ilan edilmişti. Ülke genelindeki son OHAL ise 1955’teki Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasındaydı.

5- Soruşturmadaki son gelişmeler ne?

Police pass a pair of abandoned shoes seen left in the street near the Bataclan concert hall the morning after a series of deadly attacks in Paris, November 14, 2015. REUTERS/Charles PlatiauBaşsavcı Bataclan’daki IŞİD’lilerden birinin 1985 doğumlu bir Fransız vatandaşı olduğunu açıkladı. Saldırganı parmak izinden tespit ettiklerini söyleyen Molins, “Çok sayıda sabıkası olan saldırgan hiç hapse girmemiş. 2010’dan itibaren radikalleştiği düşünülüyor” dedi.

Bunun dışında Stade de France dışında kendini patlatan canlı bombalardan birinin Suriye, diğerinin Mısır pasaportu taşıdığı açıklandı. Yunan yetkililer Suriye pasaportlu saldırganın Avrupa’ya Leros adasında geçtiğini saptadı.

6- Diğer ülkeler nasıl bir politika izleyecek?

Fotoğraf: ReutersFransa’nın sınır kontrollerini artırıp olağanüstü hal ilan etmesinin ardından Polonya, AB kotasına uymayacağını ve bundan sonra mülteci kabul etmeyeceğini duyurdu.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise IŞİD’e karşı savaşta olduklarını belirterek sınır önlemlerini artıracaklarını duyurdu.

Avrupa’nın sağ partileri ise sığınmacıları hedef aldı. Birçok aşırı sağcı lider daha fazla mülteci alınmaması yönünde çağrılarda bulunmaya başladı.

diken.org.tr

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Fransa / IŞİD / Paris /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.