nusaybin_2

Sokağa çıkma yasağında 7’nci gün: 8 sivil öldü

Sol Defter- Haber - 21 Kasım 2015 - Güncel Politika / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

13 Kasım’dan beri devam eden sokağa çıkma yasağının sekizinci gününde Mardin’in Nusaybin ilçesinde öldürülenlerin sayısı yediye yükseldi. Abluka altında olan Abldulkadirpaşa Mahallesi’ne ateş açılması üzerine Tekin Sokak’ta bulunan 45 yaşındaki Nurhan Kaplan, karnından vurularak hastaneye kaldırıldı. Nusaybin Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Kaplan, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Dün de aynı mahallede 19 yaşındaki Musur Aslan ve başka bir mahallede Muhammed Altunkaynak isimli bir genç öldürülmüştü.

Dün iki genç öldürüldü

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre dün Abdulkadirpaşa Mahallesi Kılıç Sokak’ta Muhammed Altunkaynak, komşusundan evine dönerken polisler tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Altunkaynak’ın cenazesi, Nusaybin Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. Dün öldürülen Musur Aslan’ın ise kafasına kurşun isabet ettiği ve kaldırıldığı Nusaybin Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybettiği belirtildi. Aslan’ın cenazesi, otopsi işlemleri için Mardin Devlet Hastanesine sevk edildi.

Vekiller açlık grevinde

Elektrik, su ve internet hatlarının kesik olduğu Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağının kaldırılması için HDP’li milletvekilleri Gülser Yıldırım, Erol Dora, Mithat Sancar ve Ali Atalan dün açlık grevine başladı. Tarihi İpekyolu Caddesi üzerinde basın mensuplarına yaptıkları açıklama ile greve başlayan vekillerden Yıldırım,  Nusaybin halkına uygulanan zulmü dile getirmeye ve demokratik bütün yollardan seslerini duyurmaya çalıştıklarını ancak yetkililerin bu duruma kulak tıkadığını belirterek, “Nusaybin üzerindeki yasak kalkmayana kadar eylemimiz devam edecektir” diye konuştu.

16 yaralı var

HDP’li Ali Atalan ise ilçenin üç ikisinde elektrik ve su olmadığını, gıda sıkıntısı çekildiğini ifade ederek şunları kaydetti: “Bize ulaşan bilgilere göre 16 kişi yaralandı, biri diyaliz hastası hastaneye gidemediği için olmak üzere toplam üç sivil yaşamını yitirdi. Her gün aralıksız ilçe merkezi silahlarla taranıyor. Şimdiye kadar güvenlik güçlerinin girdiği bir mahalle yok. Savaş görüntüsü ve sürekli patlayan silahlar nedeniyle çocukların psikolojisi bozuluyor. Bir inatlaşma söz konusudur. Bu sorunların tamamen çözülmesi için İmralı’da bulunan sayın Abdullah Öcalan ile yeniden görüşmelere başlanması gerekir. Sadece güvenlik anlayışı ile soruna yaklaşırsak sorunlarımızı çözemeyiz. Seçim atmosferi ile sekteye uğratılan çözüm sürecinin yeniden başlaması gerekir. Herkes hata yapmış olabilir. Önemli olan yeniden masaya dönmek ve sorunları konuşarak, müzakere ederek çözmektir.”

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: açlık grevi / HDP / Nusaybin / sokağa çıkma yasağı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.