petrol ışid

Ortadoğu’da saflar netleşirken…

Seyfi Adalı - 24 Kasım 2015 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

IŞİD’e karşı operasyonlarını her geçen gün artıran Rusya, diplomatik olarak da IŞİD’in finans kaynaklarını hedef alan bir siyasal çizgi izliyor. Nitekim G20 zirvesinde Rusya Devlet Başkanı Putin, IŞİD’e finansal destek veren ülkelerin sayısının 40 olduğunu ve bunlar arasında G20 ülkelerinin de bulunduğunu açıkça belirtti.

Rusya, bu açıklamaların hemen ardından IŞİD’in temel gelir kaynağı olan petrol sevkiyatını hedef almış, 500 petrol tankerine yönelik dev bir operasyon gerçekleştirmişti.

Rusya IŞİD ve siyasal İslamcı hareketleri “ılımlı-radikal” olarak ayırmıyor ve tamamına karşı siyasi ve askeri bir duruş sergiliyor. Bu durum hem Türkiye’yi hem de ABD’yi rahatsız ediyor. Bu iki ülke, çeşitli defalar Rusya’nın Suriye operasyonlarına yönelik eleştirilerde bulundular. ABD, Rusların ılımlı muhalifleri vurmasını eleştirirken, Türkiye Rusya’nın Esad’a desteğini ve son günlerde ise Türkmenlere yönelik operasyonlarını eleştiriyordu.

Rus uçağının vurulmasının ardından Rus Resmi TV kanalı Türkiye’nin IŞİD petrolünü varili 15 dolardan ABD & Norveç’e sattığını duyurdu. Buradan da anlıyoruz ki, Rusya’nın IŞİD operasyonları ve özellikle de petrol tankerlerini hedef alan askeri eylemleri ABD ve Türkiye’yi rahatsız etmiştir.

Türkiye’nin Rus savaş uçağını vurması sıradan bir olay değil. Tek başına gerçekleştirme cesareti gösterebileceği bir hamle de değil zaten. Türkiye’nin arkasında ABD ve NATO desteği mevcuttur. Bu desteğin varlığı Türkiye’yi cesaretlendiriyor ve savaş çıngılına girmesini kolaylaştırıyor.

Rus savaş uçağının Türkiye sınırını ihlal edip etmediği konusu kesinleşmedi. Sınırı ihlal etse dahi ihmal edilebilir bir süre için ve üstelik saldırı amaçlı olmayan keşif uçuşu amacıyla bu gerçekleşmiştir; keşif yapan bir uçağın hedef alınması ve düşürülmesi ABD’nin Türkiye eliyle Rusları uyarısı sayılmalı.

AKP tabanındaki ırkçı-milliyetçi çevrelerce alkışlanan uçak düşürme operasyonu, Ortadoğu’da safları netleştirecek. İleriye dönük barışın değil savaşın değermenine su taşıyacaktır. Bu kez savaş Suriye iç savaşı olmanın ötesine taşınacak ve büyük devletlerin işin içinde olacağı “dünya savaşı” haline hızla yükselme olasılığını içinde barındıracaktır.

Suriye’nin geleceği, artık sadece Ortadoğu’nun değil dünyanın geleceği sorusuyla birlikte yanıtlanabilir. Bu gelecekte büyük devletlerin çıkarları için savaşı göze alabilecekleri kadar derin çelişkilerin varlığı demektir. İçine sürüklenilen bu halden çıkış, ya da Ortadoğu’ya barış, emperyalist devletler ve onların tetikçisi burjuva hükümetler eliyle değil, her milliyetten ve dini inanıştan kadın ve erkek yoksul köylülerin ve işçilerin birleşik mücadelesiyle mümkün olabilir.

Emperyalizm ve burjuva hükümetler halklar için sadece kan ve gözyaşı demektir.

http://iscilerinsesi.org/index.php/tr/guncel/657-ortadogu-da-saflar-netlesirken

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / IŞİD / Rusya / Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.