can durdar

Gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı

Sol Defter- Haber - 26 Kasım 2015 - Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MİT TIR’ları haberinin ardından Dündar için, “Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” demişti. 

Fotoğraf: DHA

Dündar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan’ın yürüttüğü soruşturma kapsamında ifade vermeden önce yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın MİT TIR’larıyla ilgili “Silah olsa ne olur olmasa ne olur” sözlerine atıfla, “O halde yayınlansa ne olur yayınlanmasa ne olur” demişti.

Dündar ve Gül, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İrfan Fidan’a ‘şüpheli’ sıfatıyla yaklaşık iki saat ifade verdi.

Fidan, iki gazetecinin ‘Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal veya askeri casusluk maksadıyla temin etmek’, ‘Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak’ ve ‘silahlı örgüte üye olmak’ suçlarından tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk etti.

Dündar ve Gül’ün ifade verdiği İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliğinin bulunduğu kata savcılık kararıyla ‘giriş yasağı’ getirildi. Adliyenin içine çevik kuvvet polisleri yerleştirilirken, dışarıda da TOMA konuşlandırıldı. Hakimlikte ifade işlemleri tamamlanırken, karar için ara verildi.

Can Dündar, Twitter hesabından “3 saat savunma yaptık. Asıl yargılanması gereken, suçu işleyendir; yazan değil. Mahkemenin kararını bekliyoruz. Tüm desteğinize teşekkürler” diye yazdı.

Erdem Gül ise, “Ben yazdığım haber nedeniyle casusluktan tutun da bir örgüte üye olmadan da, devletin sırlarını ifşa etmekten yargılanıyorum. Kiminle ne yaptığıma dair delil göstermediler. Haber yazdım tutuklanmak üzereyim. Hakimin diyeceği kararla iş bitmiş olacak” dedi.

Aralarında CHP’li vekiller Eren Erdem, Barış Yarkadaş ve Mahmut Tanal’ın da olduğu isimler, mahkemenin kararını beklerken adliye koridorlarında Dündar ve Gül’le birlikte selfie çektirdi.

Hakimlik, saatler süren bekleyişin ardından Gül ve Dündar’ın tutuklanmasına karar verdi. İki gazetecinin Metris Cezaevi’ne götürüleceği öğrenildi.

Ne olmuştu?

Cumhuriyet gazetesi, AKP hükümeti ve Erdoğan’ın insani yardım olduğunu iddia ettiği, MİT TIR’larındaki silahların görüntülerini ortaya çıkarmış, hemen ardından gazete hakkında terör soruşturması başlatılmıştı. Erdoğan, MİT TIR’ları haberini yapan Dündar için, “Bu haberi yapan kişi bunun bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” diye konuşmuştu.

Cumhurbaşkanı, hakkında suç duyurusunda bulunduğu Dündar’ın Türk Ceza Yasası’nın 312, 327, 328, 330, 220, 285 ve 289. maddeleri uyarınca  biri ağır iki kez müebbet ve 42 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istemişti.

Söz konusu maddeler, terör örgütü kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, terör örgütünün faaliyeti kapsamında siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, soruşturmanın gizliliğini ihlal, Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs suçlarını düzenliyor.

diken.com.tr

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Can Dündar / Erdem Gül / MİT / Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.