tahir-elci91

Tahir Elçi, AKP’ye boyun eğmeyenlerin onurudur!

İşçilerin Sesi - 28 Kasım 2015 - Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İşçilerin Sesi Gazetesi’nin Tahir Elçi’nin öldürülmesi üzerine yayınladığı açıklamayı paylaşıyoruz:

Başta ailesi ve hukuk camiası olmak üzere, Kürt halkının ve halklarımızın başı sağolsun.

Tahir Elçi’yi vuran silah ve kurşunlar, devletin uyguladığı şiddeti ve terörü birkez daha apaçık ortaya çıkarttı.

7 Haziran seçimlerinin hemen öncesinde başlayıp gelişen provakasyonların ve devlet terörünün en son noktası oldu. 7 Haziran öncesinden 400 HDP bürosu, ilçesi basıldı, tahrip edildi. Diyarbakır Mitinginde canlı bomba patlatıldı. Suruç’ta yine canlı bombaların hedefi olduk. 10 Ekim’de Ankara’da barış isteyen 102 ilerici, emekçi canlı bombaların hedefi oldu.

1 Kasım seçimleri, kaosa karşı istikrar adına sonuçlandı ve AKP istikrarın ifadesi olarak algılatıldı. Bu algı, 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra açıkça görülüyorki, toplumu yanıltmak için yönetildi.

Seçimden hemen sonra ise, sokağa çıkma yasaklarıyla baskılar halka yöneldi. Ardından HDP Eş Genel Başkanlarına yönelik saldırılar oldu. Figen Yüksekdağ’ın başına biber gazı kapsülü isabet ettirildi, Selahaddin Demirtaş’ın arabasına kurşun sıkıldı.

Şimdi ise, “PKK terör örgütü değildir” diyen ve bu düşüncesi sebebiyle gözaltına alınıp serbest bırakılan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi kafasına isabet eden tek mermiyle yaşamını kaybetti.

Diğer yandan, gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanması, devlet terörününü Batı’daki karşılığı olmuştur.

Kaos misliyle Türkiye’nin tepesinde dolaşmaktadır ve bunun siyasi sorumlusu AKP hükümeti ve Saray’dır. Kullandıkları ayrıştırıcı, milliyetçi, saldırgan söylem ve uygulamalardır.

Dış politika, iç politikanın devamı. Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesi ve IŞİD ile devam eden siyasi ve ekonomik ilişkiler (petrol ticareti)  göstermektedir ki, AKP yönetimi Türkiye halkları için kan ve gözyaşından başka birşey vermeyecek.

Bu gidişi durdurmalıyız. Bütün ilerici, devrimci kurumlar, partiler, sendikalar, kilte örgütleri içte ve dışta savaş politikası izleyen AKP rejimine karşı acil olarak yanyana gelmeli ve harekete geçmekten tereddüt etmemelidir.

İşçileri Sesi Gazetesi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Tahir Elçi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.