Sur 01

Katliama, haksız savaşa ortak olma: Karşı çık, dur de, grevi destekle!

Seyfi Adalı - 13 Aralık 2015 - İşçi Gündemi / Türkiye / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türkiye’nin AKP ve Saray eliyle; ordu desteğiyle içine sürüklenmekte olduğu süreç, özgürlüklerin, demokrasinin, birarada yaşama iradesinin güçlendirilmesine değil, bütünüyle tahrip edilmesine; hatta ortadan kaldırılmasına doğru hızla ilerliyor.

AKP ve Saray’ın stratejisi, kendileri gibi düşünmeyen herkesi silah zoruyla, sokağa çıkma yasaklarıyla, bombardımanlarla ya da hapishanelere tıkarak, medya aracılığıyla sindirerek iktidarını devam ettirmek üzerine kurulu. Bu stratejinin giderek her düzeyde otoriterleşmeye, kan dökülmesine, ayrımcılığa yol açan feci sonuçları oluyor; olacak.Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ya da Cizre’de halka zülmeden polis, Sivas’ta üç aydır maaş alamayan işçinin eylemine de en vahşi şekilde saldırıyor, işçileri copluyor.

Devlet aygıtı, işlediği suçların tümünü siyasi otoriteden aldığı güçle yerine getiriyor. Bu nedenle devlet, polis veya ordu AKP stratejisiyle bütünleşmiş, tekleşmiş bulunuyor.

AKP’nin savaş stretejisi, hedefine Kürt halkını alarak, aşırı sağı yanına çekiyor; hakkını arayan Kürt karşısında ise, Türk devleti refleksini kuşanan CHP yönetimi de en kritik zamanlarda MHP ve AKP ile saf tutuyor. AKP’nin parlamento içindeki muhalefet partilerince engellenemediği apaçık. Asgari bir burjuva demokrasininden bile nasibini almamış bir burjuva muhalefet var.

Bu yüzden, 7 Haziran seçim sonuçları sadece AKP’yi değil MGK’yı da rahatsız etmiş, en küçük bir demokratik parlamento ihtimali bile Türk burjuva devletinin geleceği için de kabul edilemez sayılmıştır. Ordu ve hükümet ortak bir noktada buluşarak Kürt halkını cezalandırmaya karar vermiş bulunuyorlar. Dolayısıyla, parlamentonun ve devletin çok büyük bir çoğunluğu bu haksız savaşın yanında yer alıyor.

Kuşkusuz bir halk bombalarla bitirilemez. Ancak, bu bombardımanlar, sokağa çıkma yasakları, cenazelerin polis araçlarının arkasında sürüklenmesi, ibadet yerlerinin, mezarlıkların bombalanması, 9-10 gün sokağa çıkma yasağı ilan edip halkı susuz, elektriksiz, ekmeksiz bırakmak, ağır silahlarlar bir kentini altını üstüne getirmek; tüm bunları HDP’ye en yüksek oyu veren Kürt kentlerinde yapmak açıkça bir halkı düşman saymaktır; ona karşı savaş açmaktır. Bu savaş gayri adildir, gayri ahlakidir, gayri meşrudur. Halkların birarada yaşamasını değil, ayrılmasını dayatmaktadır. Düzen Kürtlere “ya sev ya terk et” diyor. Özerklik ilanı bu dayatmaya karşı ileri sürülüyor.

Hükümet ve ordu askeri operasyonlarına “hendeklerin kapatılması, güvenliğin sağlanması” gibi bir sahte gerekçe bulsa da, 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından yeniden savaşın başlamış olduğu gerçeğini gizleyemiyor. Herkes biliyor ki, savaşı çıkartan AKP oldu ve ordu da Kürtlerin Türklerle birlikte demokratik uyanışını, 7 Haziran seçim sonuçlarını kendisi için tehlike saydı.

Türk devletinin işgalci tüm devletler gibi davranması, Türkiye’yi İsrailleştirirken, Kürt halkını da Filistinlileştiriyor. Süreç benzer biçimde işliyor ve Filistin’in çocuk generalleri, taş atan çocukları Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de, Varto’da hendek kazan çocuklar, gençler oluyor!

İşgalci İsrail ordusu ve hükümeti kılığındaki Türk hükümeti ve ordusunu durdurmak için harekete geçmek zorundayız. En azından bu saldırıları ve savaşı onaylamadığımızı Kürt halkı bilmeli. Gücümüzün yettiği, sesimizin çıktığı kadar Türk hükümetine ve ordusuna haykırmalıyız: “Haksız savaşı durdurun. Sokağa çıkma yasağı uygulamasına son verin. Kürt halkına topraklarında yaşama hakkını tanıyın”.

Diyarbakır KESK ve DİSK şubelerinin bir günlük grev kararını destekliyoruz. Bu savaşı durdurmak için tüm Türkiye’de grev kararı alınmasını talep ediyoruz.

İşçilerin Sesi’nden alınmıştır.

http://iscilerinsesi.org/index.php/tr/guncel/688-katliama-haksiz-savasa-ortak-olma-karsi-cik-dur-de-grevi-destekle

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Diyarbakır / Filistin / İsrail / Sur /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.