meclis-sendikalar

Emek örgütleri: Kürt kardeşlerimizin elini sımsıkı tutuyoruz

Sol Defter- Haber - 19 Aralık 2015 - Güncel Politika / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kürt illerinde yaşanan katliamlar ve AKP’nin başlattığı savaşa tepki gösteren ve Meclis’i AKP’nin yürüttüğü savaşı durdurmaya çağıran KESK, DİSK, TTB ve TMMOB, AKP’nin Kürtlere karşı yürüttüğü saldırıların “vahşet boyutuna” ulaştığına işaret ederek, “Unutmasınlar ki bu saldırılar karşısında kardeşlerimizin elini sımsıkı tutacak ve tek bir kişi kalsak bile demokrasi ve barış mücadelesini sürdüreceğiz” açıklaması yaptı.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB Kürt illerinde yürütülen saldırılara tepki göstermek amacıyla “Barışa Çağırıyoruz” diyerek Meclis’in Dikmen kapısı önünde eylem düzenledi. Eyleme, HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar da destek verdi. Çok sayıda kişinin katıldığı eylemde, ülkenin her yerinden kan ve gözyaşı aktığını belirten kurumlar, “Bu gelişmelere seyirci kalamayız” diyerek, herkesi barış sesini yükseltmeye çağırdı. “Savaşa İnat Barışı Savunacağız” pankartı arkasında toplanan kitle, sık sık “AKP savaş halklar barış istiyor” ve “Bijî biratiya gelan” sloganları attı.

AKP ve Meclis’e uyarı

Kurumlar adına ortak basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, ülkenin her yanından ağıt seslerinin yükseldiğinin altını çizerek, Kürt illerinde halkın yaşam alanlarının kuşatılarak savaşa sürüklendiğini ifade etti. Beko, katliamların bitmesi için Türkiye’deki savaş karşıtlarının birleşmesi gerektiğine işaret ederek, “AKP ve Meclis’i uyarmak için bugün buradayız” dedi.

‘Artık köyler değil; ilçeler şehirler boşaltılıyor’

Kürt illerinde yaşananların tüyler ürpertici bir hal aldığını vurgulayan Beko, aylardır Türkiye’nin vahşete tanıklık ettiğini söyledi. 17 İlçe, toplamda 1 milyon 300 bin kişinin doğrudan etkilendiği savaş politikalarının kabul edilemez olduğunu dile getiren Beko, “Artık köyler değil, ilçeler şehirler boşaltılmakta, özellikle çocuklar ve kadınlar hedef alınarak katledilmektedir” diyerek, savaşın ulaştığı boyuta dikkat çekti.

‘Güneydoğu’dan Ortadoğu’ya uzanan yol savaş alanına dönüştürülüyor’

Bölgede belediye eşbaşkanlarının tutuklandığını, eğitim ve sağlık hizmeti veren kamu görevlilerinin can güvenliğinin ortadan kaldırıldığını dile getiren Beko, sokaklara top ve tank yerleştiren zihniyetinin sorununun “hendek” olmadığını vurguladı. Asıl sorunun Güneydoğu’dan Ortadoğu’ya uzanan bölgenin savaş alanı haline getirilmesi olduğunu söyleyen Beko, “Hükümeti ve Meclis’i uyarıyoruz. Gidilen yol, kan ve gözyaşlarının sel olup akacağı bir yoldur” ifadelerini kullandı.

‘Barış isteyenlerin vasiyetini yerine getireceğiz’

Beko, AKP iktidarının demokrasiye tahammülü olmadığını ve savaşla muhalefeti sindirmek istediğini belirterek çözümün herkes tarafından açıkça bilindiğini söyledi. “Çözüm, evrensel olarak insan haklarının tanınması ve temel sorunlarda acil demokratik adımlar atılmasıdır” diyen Beko, bu süreçte savaş çığlıkları atanlara karşı barış sesinin yükseltilmesi gerektiğini vurguladı. 10 Ekim’de yaşamını yitirenlerin vasiyeti olan ‘Barış’ dileğini yerine getirme sözü veren Beko, “Gün savaşı durdurma barışı inat etme günüdür” dedi.

Beko, ayrıca Kürt halkı ile dayanışma çağrısında da bulunarak şöyle konuştu: “Savaş isteyenler, katliam ve cinayetleri yaygınlaştıranlar şunu çok iyi bilsinler ki bizler kardeşlerimizin elini sımsıkı tutacak, her koşulda birlikte olacak, birlikte mücadele edeceğiz. Son kişi kalana dek barış ve demokrasi mücadelesini sürdürmekten geri kalmayacağız.”

Kaynak: DİHA

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: barış / TBMM /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.