19 aralik

Emri veren siyasiler yargılanmadı

Sol Defter- Haber - 19 Aralık 2015 - Türkiye / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ELÇİN YILDIRAL 

F tipi hapishanelere geçmemek için ölüm orucu başlatılan 20 cezaevine yönelik yapılan ve 30’u tutuklu 2’si asker 32 kişinin yaşamını yitirdiği “Hayata Dönüş” operasyonunun 15. yıl dönümünde de mahkemelerden vicdanları rahatlatacak bir karar çıkmadı. Operasyon ile ilgili katliamın siyasi sorumluları olan dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Cezaevleri Genel Müdürü Ali İhsan Ertosun hakkında soruşturma dahi açılmazken, bugüne kadar operasyona katılan er düzeyindeki askerlerin yargı önüne çıkarılması ile yetinildi. Katliamdan 10 yıl sonra Bayrampaşa Cezaevi’ndeki operasyonda görev alan 39 er hakkında “kasten öldürme” suçlamasıyla Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Savcı, yargılanan er sanıklar hakkında 12 kez müebbet ve 29 kez de 15’e yıla kadar hapis cezası istedi. Mahkeme sürecinde ortaya çıkan “Tufan Planı” ile vahşetin nasıl planlandığı gözler önüne serildi.

“Tufan Planı” nın ortaya çıkması üzerine mahkeme, bu plan kapsamında gerçekleştirilen operasyonun görüntülerini istedi. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı, çekilen görüntülerin ellerinde olmadığını öne süren bir dilekçe gönderdi. Katliama ilişkin başka bir gelişme de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Bayrampaşa Cezaevi operasyonu ile ilgili yürütülen 2. soruşturma sonucunda 157 jandarma görevlisi hakkında 15 yıl sonra tamamlanan iddianame oldu. 35 sayfalık iddianame ile ilk kez bazı komutanların yargılanmasının önü açılırken, sanıkların çoğu Ankara Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı’nda (JÖAK) görevli ve operasyona bizzat katılan bazı komutanlardan oluşuyor.
AVUKATLAR, DAVANIN CEZASIZLIKLA SONUÇLANMASINDAN ENDİŞELİ
Mağdurların avukatlarından Oya Aslan, operasyonda siyasi sorumluluğu bulunanların yargı önüne çıkarılmadığına dikkat çekerek, rütbesi yüksek olan, operasyon planlarını hazırlayan askerler hakkında ise 15 yıl sonra dava açıldığını belirtti. 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, bu sanıkların savunmalarının, SEGBİS sistemi ile alınmasına karar verdiğini hatırlatan Av. Aslan, “Zeki Bingöl, Burhan Ergin gibi komutanlar ilk kez yargılanıyorlar. Ancak, mahkemeye getirilmeyecekler. Doğrudan karşımıza çıkmalarını engelleyen ve aslında gerçeklerin ortaya çıkarılmasını zorlaştıran bir durum olacak. Mahkemenin etkili bir yolla yargılama yapacağı konusunda şüphelerimiz sürüyor ” değerlendirmesinde bulundu.

Avukat Several Ballıkaya ise, gönderilen Tufan Planı’nın ek olduğuna, esas müdahale planının ise henüz mahkemeye gönderilmediğine dikkat çekerek, gönderilen planın sayfalarının ise eksik olduğunu, eksik sayfaların mahkemece talep edilmesine karşın bu talebinde karşılanmadığını belirtti. Operasyonun görüntülerinin de gönderilmediğini ifade eden Av. Ballıkaya, delilerin gönderilmemesi, eksik gönderilmesi nedeniyle davanın cezasızlıkla sonuçlanmasından endişe ettiklerini söyledi.

BirGün

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 19 Aralık 2000 / Hayata Dönüş Operasyonu /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.