tisrin_26aralik_manset

YPG “Fırat’ın batısına” geçti

Sol Defter- Haber - 27 Aralık 2015 - Dünya / Türkiye / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

 

YPG/YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) Kobanê’nin güneyinde, IŞİD çetelerinin Rakka ile Münbiç-Cerablus hattını kesen Tişrin’e yönelik başlattığı operasyon üçüncü gününde başarıyla sonuçlandı. Sabahın erken saatlerinde Tişrin Barajı’na ulaşan QSD güçleri, yoğun çatışmaların ardından IŞİD çetelerini püskürttü.

Operasyon sonrası YPG güçlerince esir alınan bir IŞİD çetecisi (Fotoğraf: @rojinakin)

Savaş için kritik, QSD için stratejik, halk için yaşamsal

Tişrin’in ele geçirilmesi Suriye Savaşı ve özellikle de Rojava ayağında büyük bir önem taşıyor. Türkiye sınırına 80, Kobanê kent merkezine 70, Halep’e 115, Münbiç’e ise 33 kilometre mesafede olan bölgede QSD denetiminin sağlanması, IŞİD çetelerinin Rakka ile Münbiç-Cerablus bağının kesilmesi anlamına geliyor.

Fırat’ın üzerinde bulunan Tişrin Barajı ise IŞİD çetelerinin eline geçmeden önce Halep ve bölge köylerinin elektriklerinin sağlandığı gibi, çiftçilikle geçimini sağlayan bölgenin arazi sulamasına da büyük katkı sunuyor.

Tişrin Barajı'nın kontrol alınmasının ardından bölgedeki son durumu gösteren 26 Aralık tarihli harita (Kaynak: @_paulo34)

Şam’dan ÖSO’ya, IŞİD’den QSD’ye

Arap, Kürt ve Ermeni halklarından oluşan yaklaşık 100 köyü çevresinde barındıran Tişrin Barajı, 2012 yılındaki çatışmalar sonrasında ‘Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) denetimine geçmişti. ÖSO çeteleri, Şam yönetimine ait İş ve İşletme Akademisi’ni, GSM operatör merkezlerini ve Merkez Postane’yi peşi sıra ele geçirmişti. Halep, Rakka ve Türkiye sınırına kadarki yaklaşık 70 kilometrelik alanı kontrolü altına alan ÖSO, 2014’teki harekat sonrası hızla IŞİD çetelerine geçmişti.

Fırat’ın batısı Erdoğan-Davutoğlu’nun ‘kırmızı çizgi’siydi

Suriye Savaşı’nın son bir yılında YPG/YPJ güçlerinin Kobanê’yi direnerek elinde tutması, Cizîrê Kantonu’nda alanını genişletmesi, Tel Abyad’ı IŞİD’den temizlemesi ve son olarak Cerablus’a göz dikmesiyle Tayyip Erdoğan-Ahmet Davutoğlu ikilisi tedirginliğe kapılmış, her iki isim de “Fırat’ın batısı kırmızı çizgimizdir” demişti.

 

Konuya ilişkin diğer haberler için:

Operasyonun ikinci günü: Tişrin’e kilometreler kaldı – 25 Aralık

YPG/YPJ öncülüğündeki QSD, Tişrin Operasyonu’nu başlattı – 24 Aralık

sendika8.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Cerablus / Rojava / Tişrin / YPG /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.