renault 2

Renault işçisi, ek zam eylemlerini başlattı… sıra diğer fabrikalarda…

Sol Defter- Haber - 16 Ocak 2016 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Asgari Ücretin bin 300 liraya yşükselmesinden sonra, sendikalı işyerlerinde ve ücreti bin 300 liradan yüksek olan işçiler arasında, Ocak ayında ücretlerine ne kadar zam yapılacağı temel gündem maddesi oldu. İmzalanan toplusözleşmeler de zammın gerisinde kaldı. Renault işçileri, bu çerçevedevardiya vardiye ek zam için eylemlere başladı. Bu eylemlerin diğer fabrikalara yayılması pek mümkün…

Evrensel Gazetesinden Uğur Gökdemir’in haberine göre, Asgari ücret zammının ardından ek zam talebiyle harekete geçen Renault işçileri eylemlerini sürdürüyor. İşçiler bugün vardiya çıkışlarında yaptıkları yürüyüşlerle ve yemekhanede yaptıkları eylemlerle teleplerini dile getirdi. “Fark yoksa üretim de yok”, “Ver kurtul” sloganlarını atan işçiler kol kola girerek kararlılıklarını gösterdi. Ek zam yapılana kadar fazla mesaiye kalmama kararı alan işçilerin eylemi üretimi etkilerken, işçiler talepleri gerçekleştirilene kadar mücadeleyi sürdüreceklerini bildirdi.

Türk Metal’den istifa ettikten sonra Birleşik Metal-İş’te örgütlenen Renault işçileri, Birleşik Metal-İş yöneticilerinin de yanlarında olmasını ve verdikleri mücadeleyi desteklemesini istiyor. Ek zam talebi için fabrikada yaptıkları eylemlere yeterince destek verilmediğini düşünen işçiler, “Birleşik Metal-İş’in Başkanlar Kurulunda aldığı kararlar gösteriyorki süreci sessiz sedasız atlatmanın peşindeler” dedi. İşçiler tüm işçileri ek zam talebiyle eylemlere başlamaya çağırdı.

‘SADECE İZLEMESİNLER’ 

Bütün metal işçilerinin verdikleri mücadeleye baktığını söyleyen 11 yıllık bir Renault işçisi, “Biz ek zammı alana kadar mücadele edeceğiz. Ya alacaz ya alacaz bunun başka yolu yok. Biz biliyoruz diğer fabrikalar bizi izliyor ama izlemesinler onlar da fabrikalarında eylemler yasınlar. Hep birlikte olursak bu işi en kısa zamanda çözeriz” dedi. İşçi Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikaların işçileriyle bu mücadelede birlikte olmak istediklerini kaydetti.

Eylemler sırasında karşılaştıkları kimi tavırların kendilerini kaygılandırdığını ifade eden bir başka Renault işçisi, şöyle devam etti: “Biz fabrika içinde yürüyüş yapma kararı alıyoruz, fakat bazı sözcü arkadaşlar gelip yürümek istemeyenler var onlarıda düşünerek yapmayalım diyorlar. Burada aldığımız karara bir müdahale mi oluyor diye düşünmüyor değiliz. UET sözcüleri ile birlikte alınan kararların uygulanması için tüm sözcü arkadaşların da kararların takipçisi olmaları gerekir.” Birleşik Metal-İş’in eylem önerileri karşısında “Başkanlar Kurulu var onu bekleyin” diyerek beklenti içine soktuğunu anlatan işçi, “Ancak sonuç bildirgesine baktığımızda suya sabuna dokunmayan kararlar alındığını gördük. Orada deniyor ki işe giriş ücretleri asgari ücretin altında kaldı. Peki o zaman sormazlar mı bu haksızlığı gidermek için nasıl bir mücadele sürdüreceksiniz. Biz de bunu merak ediyoruz ama alınan kararlar beklentileri karşılamadı” diye konuştu.

‘MESAİYE KALINMADI ÜRETİM DURDU’

Bir başka Renault işçisi ise fazla mesaiye kalmama eyleminin yapıldığı andan itibaren etkisini hızla gösterdiğini söyledi. İzinli, raporlu ya da işe gelmeyen işçiler için vardiyalarda karşılıklı olarak (Bir işçi gelmediğinde onun işini, onunla aynı işi yapan önceki vardiyadaki işçi 4 saat fazla çalışıp, sonraki vardiyadakı işçi ise 4 saat işe erken gelerek yapıyor) dörder saat mesaiye kaldıklarını hatırlatan işçi, “Böylelikle bantlarda üretim aksamadan devam ediyordu. Bu kararımızla birlikte eksik olan bantlarda üretim aksamaya başladı. Dakikada bir araç yapılan fabrikada gece yaklaşık bir saate yakın üretim durdu. Üretim kaybını buradan görebilirsiniz” dedi. Fabrikaya zarar vermek gibi bir amaçlarının olmadığın dile getiren işçi, şunları söyledi: “Bugüne kadar ağır şartlarda çalışmamıza rağmen üretim aksamasın diye 12 saat çalıştığımız oluyordu artık fabrika yetkilileri işçilerin taleplerini dikkate alıncaya kadar böyle gidecek.” Metal direnişinde yaptıkları eylemlerin sonucunda bütün metal işçilerine iyileştirme yapıldığını hatırlatan Renault işçisi, “Diğer fabrikalarda çalışan işçi arkadaşlar harekete geçmez bizi izlemeye devam ederlerse hiçbirimiz kazanamayız. Hep birlikte mücadele edersek kazanabiliriz” dedi.

Bir başka Renault işçisi de şunları söyledi: “Şu an üretimde duraksamalar yaşanıyor. Bu sadace bir başlangıç. Eğer talaplerimiz karşılanmazsa bu eylemler daha da yayılacak. Biz işlerin aksamasını istemiyoruz eğer fabrika yönetimi de istemiyorsa taleplerimizi karşılarlar.” Ek zammın sadece Renault’nun değil bütün metal işçilerin talebi olduğuna dikkat çeken işçi, bu nedenle eylemlerin de tüm metal işçileri tarafından sahiplenilmesi gerektiğini söyledi. İşçi “Renault işçileri ek zam alırsa biz de isteriz şu an beklemede kalalım düşüncesinden bir an önce kurtulsunlar. Bizlerle birlikte bu mücadeleyi yükseltinler ki en kısa zamanda haklarımızı alalım” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Asgari Ücret / ek zam / Renault işçileri /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.