kagithanede-whatsapp-mesajindan-surgune-yollanan-ogretmen-icin-basin-aciklamasi

Foucault haklı çıktı: Turnikeli okul “hapishane”dir… sorgucusu da okul müdürüdür!

Sol Defter- Haber - 17 Ocak 2016 - Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İHKİB Kağıthane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde öğretmenlik yapan Esra Yılmaz, Whatsapp’ta durum bilgisine ’ya ait “Hapishanelerin, fabrikalara, okullara, kışlalara, hastanelere ve bütün bunların da hapishanelere benzemesi şaşırtıcı değil mi?” sözlerini eklediği için okulda sorguya çekildi.

michel-foucault

Öğretmen Yılmaz’a bu mesajla neyi kastetiğini soran okul müdür yardımcısı Fatih Yıldız, Foucault’ya ait sözleri Yılmaz’a ait sanarak okulda kurulan turnike sistemini eleştirdiğini düşündü.

Müdür yardımcısı Yıldız, “Benim vatanıma, milletime, bayrağıma çomak sokan olursa o kırılır” dediği öğretmeni uyardı.

Bunun üzerine Esra Yılmaz müdür yardımcısıyla arasında geçen konuşmayı açıklayarak, okulun Whatsapp grubundan ayrıldı. Yaşananları öğrenen dört öğretmen de aynı gruptan ayrılarak tepkilerini gösterdi.

Okul müdürü devreye girdi, bir öğretmen imam hatipe yollandı

Bu defa okul müdürü Mehmet Talaslı devreye girip, öğretmen Yılmaz ve dört meslektaşını odasına çağırarak iki müdür yardımcısıyla birlikte sorguya çekti. Tartışmalar sonrası sorgulanan felsefe öğretmeni Gülden Çöme’nin önce elinden dersleri alındı. Bir hafta sonra ise öğretmen Gülden Çöme, Gültepe Erkek İmam Hatip Lisesi’nde isteği dışında görevlendirildi.

Öğretmen Çöme şikayetçi olunca İl Milli Eğitim Müdürlüğü okulda yaşananları ortaya çıkarmak için müfettişler görevlendirdi.

BirGün

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: eğitim / Michel Foucault / okul / okul idaresi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.