sisecam_22ocak (1)

Şişecam işçilerinden siyah çelenkli protesto

Sol Defter- Haber - 23 Ocak 2016 - İşçi Gündemi / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Şişecam’ın Mersin’deki fabrikasında “küçülme” bahanesiyle işten çıkarılan işçilerin başlattığı direniş 79 gündür sürerken, 21 Ocak günü Beykoz Paşabahçe’de kurdukları direniş çadırı polis saldırısına uğrayan işçiler saldırıyı ve işten çıkarmaları Kristal-İş Genel Merkezi’ne yürüdü ve binanın önüne siyah çelenk bıraktı.

sisecam_22ocak_2Sendika şikayet etti, polis çadırı kaldırdı

Sendikanın genel merkezi önünde bir basın açıklaması yapan işçiler, 79 gündür devam eden direnişleri hakkında bilgi verdi. İlerihaber’in haberine göre, polis tarafından direniş çadırlarının kaldırıldığını belirten işçiler, sendika yöneticilerinin kendilerini valiliğe şikayet etmesi sonucu bir otobüs gelen çevik kuvvetin çadırlarını yerle bir ettiğini belirtti.

“Bir yere gitmiyoruz”

Çadırlarının yıkılması nedeniyle açlık grevine son verdiklerini kaydeden işçiler direnişlerine sendikanın önünde yaktıkları ateş başında devam ettiklerini söyledi. İşçiler direnişlerinde kararlı olduklarını her gün ve her gece burada olduklarını ve hiçbir yere gitmeyeceklerini belirtti.

İşçiler açıklamadan sonra sendikanın binasının önüne siyah çelenk bıraktı.

İşçiler 29 Ocak’ta yürüyüş yapacak

İşçiler 29 Ocak Cuma günü saat 14.00’da aileleriyle birlikte Levent’te buluna Kanyon AVM önünden Şişecam Holding önünden bir yürüyüş yapacaklarını ve topladıkları imzaları Şişecam yönetimine sunacaklarını kaydetti. İşçiler kamuoyunu eyleme destek vermeye çağırdı.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Kristal-İş / şişecam işçisi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.