image

Renault işçisi eylemlerini sürdürme kararı aldı…

Sol Defter- Haber - 22 Şubat 2016 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

21 şubat pazar günü sendika şube merkezinde yapılan UET (fabrika en alt birim) Sözcüleri Kurulu toplantısının sonuçları açıklandı.

Toplantıda, asgari ücret zammınızı ardından kıdemli ve vasıflı işçilerin ücretlerinde yaşanan gerilemeye karşı başlatılan Pazartesi ve Perşembe günleri yapılan fabrika içi yürüyüş eylemlerine devam kararı alındı.

29 Şubat’ta yapılacağı açıklanan temsilci seçimleri  (‘sosyal diyalog komitesi’ seçimlerinin) engellenmesine yönelik MESS, Bakanlık ve Türk Metal girişimlerin reddedilerek, Renault işçilerinin “temsiliyet” hakkına saygı duyulmasına çağrı yapılması kabul edildi.

Toplantıda kıdem tazminatı ve kiralık işçilik gibi düzenlemeler de gündeme alındı.

UET Sözcüleri Kurulu’nun kararları şöyle:

1- Fazla mesailere kalmama kararı devam etmektedir.

2- Pazartesi- Perşembe günleri vardiya çıkışlarında yapılan yürüyüşler üç ekipte de devam edecektir.

3- 29 Şubat tarihinde yapılacağı açıklanan “sosyal diyalog komitesi” seçimlerinin engellenmesine yönelik girişimleri Renault işçileri olarak kabul etmemiz mümkün değildir. MESS, Türk Metal ve Çalışma Bakanlığı dahil olmak üzere, herkesi Renault işçilerinin “temsiliyet” hakkına saygıya davet ediyoruz.

4- Seçimlerin yapılması için Renault işçilerinin kararlılığı tamdır.

5- Bu doğrultuda, Renault yönetiminin seçimlerin yapılması konusunda aldığı kararı yerine getirmesi gerektiğini hatırlatmak için belirlenecek gün ya da günlerde uyarı eylemleri yapılacaktır.

6- Kıdem tazminatı ve kiralık işçilik başta olmak üzere saldırı yasalarıyla ilgili 25 Şubat Perşembe günü yürüyüş ve basın açıklaması yapılacaktır.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çalışma Bakanlığı / MESS / Renault UET Sözcüleri / Türk Metal / UET /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.