reno4

Renault işçisi direnişini sürdürüyor…

Sol Defter- Haber - 1 Mart 2016 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

DİSK/Birleşik Metal İş’in örgütlenmesini engellemek ve sarı sendika Türk Metal’i getirmek isteyen Renault, Sosyal Diyalog Komitesi seçimleri öncesinde 28 Şubat’tan itibaren 3 vardiyayı iptal etmiş, 10 işçiyi isten çıkardı. İşten çıkarmalar üzerine Renault’ta üretim durdu, işçiler direnişe başladı.

Birleşik Metal-İş Sendikası konu ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, polis ve işçi ailelerini karşı karşıya getiren girişimlerden vazgeçilme çağrısı yapılarak, ortaya çıkacak tüm olayların tek sorumlusunun Renault yönetimi ve ittifaklarının olduğu belirtildi. Açıklamanın tam metni şu şekildi:

Renault işçileri işten atılan işçilerin geri alınması için fabrika içinde ve önünde mücadelelerini sürdürüyor.

Renault yönetimi, 28.02.2016 tarihinde sabah vardiyasından başlayarak işyerinde bakım ve tamir işlerini bahane ederek art arda vardiyaları tatil ederek, fabrikada üretimi tamamen durdurdu.

29.02.2016 sabahından başlayarak, Sendikamız üyesi 10 işçiyi işten attı. Dün, işçi arkadaşlarının işten atıldığını öğrenen işçiler, fabrika önüne yürüyerek işten atılmaları protesto etmek istedi. Fabrika önünde de emniyet güçlerini karşısında bulan, sendikamız yöneticileri ve 4 bin Renault işçisi, fabrika önünde basın açıklaması yaparak, işten atılan işçilere sahip çıkma kararlılığında olduklarını dile getirdiler.

Mayıs 2015 Metal Fırtına’nın ardından, Türk Metal’den istifa ederek Birleşik Metal-İş’e üye olan Renault işçileri uzun süredir, Türk Metal, MESS ve Renault yönetiminin pek çok saldırısına, provakasyonuna göğüs gerdiler. İşçilerin kararlığını ve örgütlülüğünü kıramayan kirli ittifak, daha önce Renault yönetimi ile mutabakat sağlanan ve 29 Şubat’ta işyerinde yapılacak olan “Sosyal Diyalog Komitesi”’ seçimi bahanesiyle, AKP hükümeti bakanlarını da yanlarına alarak, işçilere yeni bir saldırı başlattı.

Bu sabah, 8/16 vardiyası fabrikaya alındı. İşçiler işten atılan arkadaşlarının geri alınması konusunda Renault Yönetiminin bir açıklama yapması için mücadelelerini sürdürüyorlar. Diğer vardiyadaki işçiler ve işçilerin aileleri de fabrika önünde toplanmaya başladı. Fabrika önünde toplanmaya başlayan işçi ve aileleri de polis saldırısı ile karşı karşıya…

Birleşik Metal-İş Sendikası olarak, Renault yönetimini, işçilerin sesine kulak vermeye, işçilerin sendika ve temsilcilerini seçme hakkına saygı duymaya, işten attığı 10 işçiyi tekrar işe alarak iş barışını sağlamaya davet ediyoruz.

Polis ile işçi ve ailelerini karşı karsıya getiren girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyoruz. Aksi halde ortaya çıkacak tüm olayların tek sorumlusu Renault yönetimi ve ittifakları olacak.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Çalışma Bakanlığı / MESS / Renault işçileri / Türk Metal /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.