Valilik-Yasak-Karari-729x1024

Valilikten tüm İstanbul’da eylem yasağı

Sol Defter- Haber - 29 Mart 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Rıfat Doğan / diken.com.tr

İstanbul valiliği, Mardin Nusaybin’de yaşanan çatışmaları bahane ederek tüm İstanbul için ‘eylem yasağı’ kararı aldı. Valilik kararında yasağın 15 Mart tarihinde başladığını bir ay boyunca süreceğini belirtti.

Yasak kararı 27 Mart Pazar günü DİSK/Dev Sağlık-İş Sendikası üyelerinin hükümetin taşeron alanında yapmayı düşündüğü düzenlemelere karşı Beşiktaş’ta basın açıklaması yapmak isterken gözaltına alınmasıyla ortaya çıktı. Polis, valiliğin yasağını sözle deklare etti.

Yasağın Mardin Emniyet Müdürlüğü’nün 15 Mart günü gönderdiği bir uyarı yazı üzerine alındığı belirtildi.

Mardin’den gelen yazı

Yazıda şu ifadelere yer verildi: “PKK/KCK terör örgütü mensupları tarafından ilimiz Nusaybin ilçesinde, bazı mahalle, cadde ve sokaklara hendekler kazılarak barikatlar oluşturulduğu, mahallelere giriş ve çıkışların engellendiği, güvenlik görevlilerimizin mahalle ve caddelere giriş yaptıkları esnda silahlı, roketatarlı ve tuzaklanmış bomba düzenekleri ile saldırı eylemlerine maruz kaldığı ve can ve mal kayıplarına sebebiyet verdikleri, bu nedenle ilçe merkezinde açılan çukur ve barikatların kaldırılması, kurulan bombalı tuzakların imha edilmesi, vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerini kullanabileceği huzur ortamın ve kamu düzeninin yeniden tesis edilmesi amacıyla 14.03.2016 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı uygulanarak gerekli operasyonların yapılmasına karar verilmiştir.” 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: eylem yasağı / İstanbul / İstanbul Valiliği /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.