trump

Trump’ın yükselişi: Tesadüf mü beklenen mi?

Sarphan Uzunoğlu - 15 Mayıs 2016 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

ABD’de Trump tüm baş köşeleri tutmuş durumda. Popüler kitapçılardan birinde gezerken hem çok satanlarda hem de politika bölümünde Trump’la ilgili birçoğu belli ki “acilen” kaleme alınmış kitapları görmek mümkün oluyor. Amerikalılar Trump’tan hoşnut değiller; ancak Trump’ı ortaya çıkaran koşullara ilişkin bir anlayışa ihtiyaçları var. New Yorker gibi prestijli dergilerden kenarda köşede kalmış olan gazetelere dek herkes Trump’a ilişkin bazı analizler ortaya koyuyor, onu tanımlamaya çalışıyor. Her yayının birinci sayfasında mutlaka o kelimeye referans var: Trump. Hatta geçen gün ortaya çıkan bir gerçek var ki şaşırtıcı. Politico.com anasayfasında içinde Trump sözcüğü toplam 52 kere geçmiş. Bu burada olmayanlar için şaşırtıcı olabilir; ama pek de şaşırtıcı değil. Zira CNN’den Fox’a her yerde hep o ve kampanyası var.

Söz konusu eğitimli, liberal nüfus olduğunda onun ne kadar berbat bir politikacı olduğunu ve ABD’ye ne kadar büyük zarar vereceğini duymanız zor değil. Ancak konuştuğum insanların çoğu Trump’ın kazanma ihtimalinin imkansıza yakın olduğunu söylüyor. Hatta “ya olursa” dediğinizde öfkelenebiliyorlar. Zira böyle bir şeyin olması bugün ABD’nin üstüne oturduğu birçok temel ilkenin yok olması anlamına geliyor. Özellikle de Batı’ya geldiğinizde bunu daha iyi anlıyorsunuz. Resmi dili olmayan bu ülkede Latin Amerika’dan gelen nüfus hem birçok konuda en önemli işgücünü oluşturuyor hem de ülkenin ruhunu tamamlıyorlar. Bir yandan da sermayedarlar hem legal hem illegal çalışma formlarıyla bu nüfustan İngilizce bilmeme ve benzeri birçok nedenle yararlanıyorlar. Yani ABD’ye gelmek belirli nitelikleri taşımıyorsanız refaha açılan kapı değil.

Konuştuğum Bangladeş doğumlu bir ABD’li legal olarak çalıştığınız sürece ABD’de gündelik ya da az ödeyen formlarda iş bulmanın zor olmadığını ancak söz konusu kayıt dışı/kaçak çalışma olduğunda bunun hem ağır bir sömürü biçimi olduğunu hem de ciddi tedbirler bulunduğunu söyledi. Ürdünlü bir taksici ise genel olarak ABD’deki hayatından memnun olduğunu söylerken yıllardır oy kullanmadığını, oy kullanmak istemediğini belirtti. Pek de iyi olmayan İspanyolcamla konuşmaya çalıştığım Latin Amerikalılar içinse bu nefret iklimi ve bu ırkçı söylemler korkutucu olmaktan çok uzak. Ekonomik gerçeklikleri tarafından yeterince kıstırılmış durumdalar; ancak Trump dediğinizde yüzleri buruşuyor ve Cumhuriyetçiler bile onu sevmiyor, bize niye soruyorsun diye azıcık tersleyiveriyorlar.

Trump’la ilgili ortaya ciddi bir mizah çıkmış durumda; ama bana kalırsa tabandan yayılan mizah çok daha kuvvetli. Sokaklarda “bana 5$ vermezseniz oyumu Trump’a vereceğim” diyen bir sürü evsiz görüyorsunuz; bunun dışında Trump ve Clinton’a aynı anda karşı olan, tavrını açıkça Sanders’tan yana koymuş, Türkiye’deki şehirli HDP kitlesini anımsatan çok sıkı çalışan bir kitle de var. Her ne kadar CNN gibi kuruluşlar Bernie Sanders’ın adaylığını bir adaylıktan çok ABD siyasal ve finansal sistemine bir mesaj/meydan okuma olarak yorumlasa da bu insanlar oldukça ciddiler. Bern’ü damarlarında hissediyorlar.

Trump’a dönersek… O bu aralar kadınların kendisine yönelik “ön yargılarını” kırmakla uğraşıyor. Gerçi bunların önyargı olduğunu söylemek çok güç. Zira, ortada ciddi bir mizojini vakası var. Özellikle de Hillary Clinton ve Elizabeth Warren’a yönelik Twitter’daki sözlü sataşmaların boyutu oldukça sıkıntılı durumda.

Bana kalırsa tüm bu sıkıntılı sürecin ardında siyasetten belki inançsızlıktan belki de sistematik yapıdan ötürü uzak kalan geniş kitlelerin “eğlence sektörü” hâlini almış seçimlere tersten angaje olması var. Trump’ın “Amerika’yı tekrar muhteşem yapalım” sloganının arkasına saklananlar ciddi anlamda içinde yaşadıkları toplumu ve dahil oldukları sistemi pek de umursamayan, çoğunlukla da siyaseti bir kafes güreşine indirgeyen insanlar. Üstelik Trump’ın üstünde durduğu “istihdam” vb. politikalar konusunda hepsinin canı yanmış durumda.  Peki canı yanmışların, sıkılmışların faşizme yönelmesinin sebebi ne? Bu başka ve daha detaylı bir yazının konusu.

jiyan

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ABD / başkanlık seçimleri / Trump /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.