balcinlar-madenci-manset

Madenciler direnişte kararlı

Sol Defter- Haber - 21 Mayıs 2016 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Zonguldak Kilimli Balçınlar Maden Ocağı’nda beş aydır ücret alamadıkları için 16 Mayıs Pazartesi günü Zonguldak merkezde bir binanın çatısına çıkarak eylem başlatan işçiler, daha sonrasında ise 18 Mayıs Çarşamba akşamı maden ocağına barikat kurarak açlık grevi eylemine başladı. Muhabirimiz grevin ilerleyen günlerinde ocaktan rahatsızlanarak çıkmak zorunda kalan işçilerle süreç hakkında görüştü

Mehmet Top:  Maaş sıkıntımız 4-5 aydır devam ediyor. Şirkete kayyum atandığında da biz madene girmeme kararı almıştık. Zaten maaşlarımızı alamıyorduk. Geçtiğimiz hafta Pazartesi günü Zonguldak Merkez’de bir binanın çatısına çıkarak sesimizi duyurmak istedik. Ancak bu eylemden bir sonuç alamadık. Bu yüzden de yerin altında açlık grevine başladık. Hiçbir devlet yetkilisi,vali bizimle ilgilenmedi.Bize kimse elle tutulur bir cevap vermiyor. Ben ocakta bayıldığımdan dolayı hastaneye kaldırıldım. Şuan  ocağa giremesem de burada ocağın önünde direnmeye mücadele etmeye devam edeceğim.

Recep Yılmaz: Biz mücadelemizi kazanana kadar bu ocaktan çıkmayacağız. Bizi de Soma’da ki arkadaşlarımızı tekmeledikleri gibi tekmeleyebilirler. Ancak biz Zonguldak halkı olarak emekçi kenti olarak onlara gereken cevabı veririz. Bir de kiralık işçi sözleşmesi diye bir şey çıkardılar. Bunun adı kölelik. İyice halkı işçiyi köle haline getirmeye çalışıyorlar. Fakirsin ya işçisin ya böcek gibi görüyorlar. Ama yok öyle kolay değil bu işler. Direneceğiz ucunda ölüm de olsa kazanacağız.

Ercan Doğdu: Biz mücadeleye devam ediyoruz. Ocaktan çıkmak istemiyorduk ancak sağlık durumlarımız el vermedi. Havasızlıktan vücudum kabardı hastaneye kaldırdılar. Ancak biz de buradan mücadeleye devam edeceğiz. İçerideki arkadaşlarımızın sesini duyurmaya çalışacağız.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: açlık grevi / maden işçileri / Zonguldak /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.