ingiltere

İngiltere’de ikinci AB referandum talebine 1.5 milyondan fazla imza

Sol Defter- Haber - 25 Haziran 2016 - Dünya / Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC Türkçe – İngiliz parlamentosunun internet sitesindeki dilekçede imza sayısı 100 bini aştığı için, öneri parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası’nda ele alınabilecek.

Referandumda Brexit’ten yana oy kullananların oranı %48 ‘AB’de Kalalım’ kampanyasına karşı %52 oranına ulaştı. Fakat Londra, İskoçya ve Kuzey İrlanda da çoğunluk oyunu ‘AB’de kalmaktan’ yana verdi.

Sonuçtan memnun olmayan İngilizler de ikinci bir referandum düzenlenmesi için dilekçe kampanyası başlattı.

Kampanyanın öncüsü William Oliver Healey, “Biz, aşağıda imzası bulunanlar, hükümete, katılım oranının %75’in altında olmasına dayanarak, Kalma veya Ayrılma oylarının da %60’ın altında olmasından dolayı, başka bir referandum düzenlenmesi gerektiği kuralını uygulamaları çağrısında bulunuyoruz” mesajını yazdı.

Dilekçenin başlatıldığı parlamentonun internet sitesi, ‘yoğun ilgi nedeniyle’ geçici olarak hizmet dışı kaldı.

Avam Kamarası sözcüsü sitelerinde daha önce hiçbir imza kampanyasına bu kadar ilgi gösterilmediğini söyledi.

Parlamentonun Salı günü dilekçesi görüşmesi bekleniyor.

Referanduma katılım oranı %72.2 oldu. Geçen yıl genel seçimlere katılım oranı ise %66.1’de kalmıştı. Fakat imza kampanyasını başlatan Healey, %75 oranının eşik olması gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

‘Londra’ya bağımsızlık’ kampanyası

İskoçya’nın 2014’te yapılan bağımsızlık referandumu oylamasında da katılım %84.6 oldu.

1992 yılından bu yana ise hiçbir genel seçimde katılım oranı %75’i aşmadı. 

Referandum sonrası başlatılan bir diğer imza kampanyasında da Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’a ‘Londra’da bağımsızlık ilan etmesi ve AB’ye üyelik için Londra adına başvurması çağrısı’ yapıldı.

Londra için dilekçeyi başlatan James O’Malley de “Londra uluslararası bir şehir ve Avrupa’nın kalbinde kalmak istiyoruz” mesajını paylaştı.

Dilekçe için yazdığı açıklamada O’Malley, “Hadi dürüst olalım, ülkenin geri kalanı aynı fikirde değil. Dolayısıyla, pasif saldırganlık halinde her seçimde birbirimize karşı oy kullanmak yerine, gelin bu ayrılı resmileştirelim ve kıtadaki arkadaşlarımızın yanına taşınalım” dedi.

Londra Belediye Başkanı Khan da, Londra’nın ‘başarılı bir şehir olmaya devam edeceğini’ söyledi ve İngiltere’nin ortak pazarda kalması çağrısında bulundu.

Londra’nın eski Belediye Başkanı ve AB’den Ayrılma kampanyasının öncü isimlerinden Boris Johnson ise “İngiltere’nin Avrupa’ya sırtını dönmediğini” ifade etti ve kararın İngiltere’yi daha az hoşgörülü veya yüzü dışarıya dönmediğini, gençler için fırsatları da azaltmayacağını söyledi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AB / Brexit / İngiltere /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.