askerpostalı

İç içe geçen darbeler döneminde, egemenlerin krizinin bedelini ödemeyeceğiz!

İşçilerin Sesi - 16 Temmuz 2016 - Güncel Politika / Teorik Tartışmalar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

12 Eylül 1980 askeri darbesinin üzerinden 36 yıl geçti ancak 15 Temmuz gecesi yeni bir darbeye tanık olduk. Bu girişim bile, Türkiye’nin dünya ölçeğinde ne derece demokrasi dışı ve geri kalmış bir ülke olduğunu ortaya koyar.

Askeri darbe girişimi, öncekilerden farklı olarak başarısız oldu. Başarısız darbeyi fırsat bilen AKP ve Tayyip Erdoğan çizgisinin bu başarısızlığı kendileri için bir avantaja dönüştürmek isteyeceği çok açık.Erdoğan’ın başkanlık hayallere şimdi daha gerçekçi.

AKP hükümeti 7 Haziran seçim sonuçlarını reddettiği günden beri, fiilen darbe hukukunu yürürlüğe koydu ve başta Kürt illeri olmak üzere en ağır askeri operasyonlara imza attı. Bu nedenle 15 Temmuz askeri darbesnin öncesinde,  Türkiye’de bir demokrasi yaşandığı söylenemez. Dolayısıyla 15 Temmuz demokrasiye karşı yapılmış bir müdahale olarak değerlendirilemez. Ancak bu gerçek, bizim darbelere karşı çıkma gerekçemizi ortadan kaldırmıyor.

Darbenin öznesi ilan edilen FETÖ ise, Tayyip Erdoğan hükümetlerinin öncesinde Çiller ve Türkeş’in hatta CHP içinde belirli çevrelerin Ecevit’in desteğini almış, onlara destek vermiş bir örgütlenmedir. FETÖ, bir günde ortaya çıkmadığına göre, AKP ve öncesindeki hükümetler bu darbenin çeşitli düzeyde siyasi sorumluları sayılırlar.

İşçiler ve emekçiler, darbeye karşı çıkarken, AKP’nin dümen suyuna girmemeli, bağımsız bir siyasal mücadele çizgisini savunmalıdır. Ancak bu yolla hem darbeye hem de AKP politikalarına karşı demokratik bir duruşu örgütlemek ve geliştirmek mümkün olabilir. Aksi halde sadece 15 Temmuz darbesine itiraz etmekle kendimizi sınırlarsak, AKP hükümetinin gündeme getireceği siyasi operasyonlara karşı güçlü bir duruş göstermemiz mümkün olmayacaktır.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 15 Temmuz Darbesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.