askerler

Darbe girişimi ve sonrası: Asker-polis çatıştı, TBMM bombalandı, onlarca ölü – sendika.org

Sol Defter- Haber - 17 Temmuz 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

TSK bünyesindeki bir grup asker, 15 Temmuz günü akşam saatlerinde İstanbul ve Ankara’da sokağa indi. TBMM, Kaçak Saray, Genelkurmay, kuvvet komutanlıkları, emniyet müdürlükleri ve TRT-Telekom binaları gibi resmi kurumların bazıları asker tarafından ele geçirildi, bazıları ablukaya alındı, Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları rehin alındı. Darbeci askerler “Yurtta Sulh Konseyi” adıyla TRT’den bildiri okurken, Saray-AKP iktidarı buna camilerden selalar okutarak ve sokağa çıkma çağrıları yaparak karşılık verdi. Askerin karşısına polis ve sivil güçler çıkarıldı, Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere pek çok noktada silahlı çatışmalar yaşandı, TBMM bombalandı.

16 Temmuz’da sabah saatleriyle birlikte askerlerin teslim olduğu haberleri gelirken Başbakan Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile yaptığı açıklamada, “161 şehidimiz, 1440 yaralımız var” dedi, 2839 askerin gözaltına alındığını duyurdu. 265 kişinin hayatını kaybettiği darbe girişiminin ardından olağanüstü toplanan HSYK’da  2 bin 745 hakim açığa alınırken 10 Danıştay üyesi tutuklandı, 140 Yargıtay, 48 Danıştay üyesi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. 

Darbe girişimine karşı toplumsal muhalefet örgütlerince yapılan açıklamalarda ise darbe girişimine karşı durulurken, AKP iktidarının asli sorumluluğuna dikkat çekildi ve halk güçlerinin darbeye de iktidarın diktatörlük projesine de karşı çıkacağı vurgulandı.

Sendika.Org, darbe girişimini ve sonrasını dakika dakika aktarıyor.

“Demokrasi Bayramı” nedeniyle birçok yerde saldırı ve provokasyonlar

17 Temmuz

01.00 Denizli’de Tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır’ın aralarında bulunduğu askerlerden er rütbeliler, ifade sonrası kışlalarına gönderildi.

16 Temmuz

23.43 6. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Mustafa Rüştü Çelenk gözaltına alındı

23.29 Diyarbakır Yenişehir ilçesinde bulunan hakim ve savcı lojmanlarına baskın yapılıyor.

23.25 Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Faruk Bal tutuklandı.

22.54 Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı tutuklandı.

22.50 Gözaltındaki Orgeneral Akın Öztürk: Darbe girişimine katılmadım, en az zarar için elimden geleni yaptım.

22.48 Antakya Köprübaşı’nda AKP’nin “kutlamaları” sonrası gerici-faşist gruplar araç konvoyu halinde Sümerler ve Armutlu mahallelerinden geçiyor.

22.43 Defne’de, Alevilerin yoğun olduğu Sümerler Mahallesi’ndeki Aalen Alanı’nda gerici-faşist bir güruh araçlardan inerek tekbir getirdi.

22.37 Yeni Şafak: Isparta Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Kurutmaz, ‘Anayasal düzeni silah zoruyla değiştirmeye teşebbüs’ suçundan tutuklandı.

22.36 Moda’da içki içtikleri ve açık giyindikleri bahanesiyle gericiler birkaç kişilik bir gruba saldırdı.

22.23 Antakya’da gerici-faşist bir güruh araç konvoyu ile Armutlu Mahallesi’nde birkaç tur attı. Bunun üzerine mahalleli sokağa indi. İlk olarak mahalleliye sözlü tacizde bulunan gerici-faşist güruh, toplanma üzerine Armutlu’da çekildi. Polis mahalleye giriş çıkışı kapattı.

22.20 Ankara Battalgazi’de Suriyelilere dönük ırkçı eylem yapıldı. Polis bölgede…

22.09 AA: Akıncı 4.Ana Jet Üssü’nde yürütülen operasyonda gözaltına alınanların sayısı 72’ye yükseldi.

22.08 İkitellide polisin devrimcilere biber gazıyla saldırması sonucu barikat kuruldu.

Cngi1gwWgAADk4g

22.01 Hava Harp Okulu Dekanı Gümüş Ayvalık’ta gözaltına alındı.

21.54 Yeni Şafak: Kuleli Askeri Lisesi Komutanı Piyade Kurmay Albay Mürsel Çırıkçı yakalandı.

21.53 Okmeydanı’nda Halk Cephesi ve polis arasında çatışma olduğu iddia ediliyor.

21.52 Diyarbakır’da “darbe protestosu” için toplananlar arasında ses bombası patladı.

21.45 Saat 21.00 civarı Aleviler’in yoğun olarak yaşadığı Ankara Şahintepe Mahallesi’ne gelen AKP’liler Mehter Marşı açıp mahallelileri tahrik etmeye çalıştı. AKP’liler esnaf ve mahalleliler tarafından kovuldu.

21.40 Çetinkaya’nın görevden alınması üzerine Sinop Valiliğine Merkez Valisi Kemal Cirit atandı.

21.15 AA: İstanbul’da 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Cemal Akyıldız gözaltına alındı.

20.49 Anayasaya Mahkeme üyesi Alparslan Altan’dan sonra Erdal Tezcan da gözaltına alındı.

20.42 Polisle taşınan AKP’li kitlesi Gazi’den kaçtı. Polis sokaklara gaz atıyor.

20.33 Tayyip Erdoğan İstanbul’da konuşuyor: “Amerika’ya, sayın başkana sesleniyorum. Pensilvanya’daki o zatı Türkiye’ye teslim edin. Bu olaylar silahlı kuvvetlerimizin içinde bir azınlığın yapmış olduğu bir eylemdir.” Erdoğan’ın konuşması “İdam isteriz” sloganlarıyla kesiliyor.

20.09 AA: Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nde operasyon sona erdi. Operasyonda 67 kişilik grup teslim oldu.

19.49 HaberTürk yayınına bağlanan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu: “Bu darbenin arkasında Amerika vardır. Biz ABD’ye aylardır Fethullah Gülen konusunda bir mesaj veriyoruz. ABD bize Fethullah Gülen’i vermek zorundadır.”

19.47 Yeni Şafak: 3. Kolordu Komutanı Orgeneral Erdal Öztürk gözaltına alındı

19.45 AA: Kırklareli’nde gözaltına alınan askeri personelin sayısı 198’e yükseldi.

19.39 Başbakan Binali Yıldırım Meclis önünde açıklama yaparken “İdam isteriz!” sloganlarına “Mesajınızı aldık. Gereği neyse yapacağız” şeklinde yanıt verdi. Yıldırım, Kızılay Meydanı’na çağrı yaptı.

19.37  İstanbul Gazi Mahallesi’nde bayraklarla yürüyüş yapan AKP’liler polis eşliğinde mahallesini savunanlara saldırdı. Mahallesine sahip çıkanlar İsmetpaşa Caddesi’ne barikatlar kurdu. Kitle karşılıklı bekleyişini sürdürüyor.

gazi-darbe-yuruyus-1

19.28 Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, canlı yayında açıklama yapıyor: “Şu an bizim kontrolümüz dışında bulunan bir yer yok. Darbe engellendi ama tehlike geçti demek için erken. Bize gelen ilk bilgi iki askerin birbirini vurduğu şeklindeydi, sonra ‘Tatbikat yapılıyor’ dediler.” “Kafası kesilen bir askerden söz ediliyor?” sorusuna Işık, “Bende öyle bir bilgi yok” şeklinde yanıt verdi.

19.25 AA: Hakkari’de bir tümgeneral, iki albay, bir yarbay ve iki yüzbaşı gözaltında.

19.13 11. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Özbakır gözaltına alındı.

19.06 İstanbul Gazi’de mahallesini savunmak için toplananlara polis AKPlileri arkasına alarak saldırıya geçti.

gazi-darbe-yuruyus

19.01 Haşim Kılıç döneminde AYM Başkan Yardımcılığı yapan Anayasa Mahkemesi Üyesi Alparslan Altan da gözaltına alındı.

18.26 DHA: Darbe girişiminde bulunan eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, gözaltına alındı.

18.24 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu twitter hesabından yaptığı açıklamada, telefonda konuştuğu Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Koçias’ın askeri helikopterle Yunanistan’a giden 8 kişinin en kısa sürede Türkiye’ye iade edileceğini söylediğini duyurdu.

18.23 TBMM’de partiler adına ayrı ayrı yapılan konuşmalar sona erdi. TBMM Başkanı Kahraman ortak deklarasyonu okuyor: “Meclisimiz kahraman milletine layık bir şekilde bombaların altında çalışmıştır. Ortak tavır tarihidir, değerlidir. Milli iradeyi güçlendirecektir.”

tbmm_16temmuz_1

18.16 Selahattin Demirtaş yetişemediği için TBMM’de HDP adına İdris Baluken konuşma yapıyor: “Hedefi demokrasi ve kaos olan bir darbe girişimiyle karşı karşıyayız. Tipik bir askeri darbeyi aşan komplike bir planlama. HDP olarak bütün uyarılarımıza rağmen, tüm iktidarlar, Anayasa konusunda halkımızın beklentilerini karşılamadı. Çatışma ortamı tankların sokaklara girmesini meşrulaştırmış, darbe mekaniğine can suyu vermiştir. 7 Haziran sonrası halkın iradesine darbe vurulması darbecilere imkan sundu. Darbenin panzehiri barış ve demokrasidir. Cizre ve Silvan’da yaşananlar tüm ülkede yaşanmasın diye uyarmıştık. Hükümetin bugünden tezi yok demokratik siyaset yürütmesi gerekmektedir. Kaos isteyenlerin amaçlarına ulaşmamak için kimse birbirine şiddet uygulamamalıdır. Her siyasi partiden eşit katılımın olacağı bir komisyon kurulması gerekmektedir.”

idris_baluken_tbmm

18.12 AA: 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Malatya Garnizon Komutanı Tümgeneral Avni Angun, gözaltına alındı.

17.59 TBMM Genel Kurulu’nda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli konuşuyor:  “Meclis havadan bombalanmıştır, bu sözün bittiği yerdir. Böyle bir hayasızlığı milli mücadele yıllarında yedi düvel yapamamıştır.  Saldırı aklı çelinmiş, kandırılmış veya çoktan teşne bir grup tarafından yapıldı. Hiçbir şeyden haberi olmayan erleri sokağa çıkaranlar, lince uğramasına neden olanlarla cezasını çekecektir.”

devlet_bahceli_tbmm

17. 47 RTÜK: “Sağduyulu yayın yapan medyamız, ihaneti püskürtmekte pay sahibi olmuştur.”

17.46 Harp Okulu Komutanı Tümamiral Özel’in alıkonulmasına ilişkin 4 rütbeli asker gözaltına alındı.

17.44 TBMM Genel Kurulu’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu konuşuyor: “Her koşulda demokrasiyi ve laikliği savunmak ortak görevimizdir.” Linççi kitleye sahip çıkan Kılıçdaroğlu: “Halkımız direnme hakkı için sokağa çıkmıştır. Medya halka direnme hakkını kullanma konusunda cesaret verdi.” Kılıçdaroğlu’nun konuşması “Demokrasinin üzerindeki vesayet kim olursa olsun engellenmelidir” sözleriyle sona erdi.

kemal_kilicdaroglu_tbmm

17.43 Başbakan Binali Yıldırım, Meclis’te açıklama yapıyor. Erlerin kafalarını kesen ve linç eden gruplar için “kahraman” diyen Yıldırım “Darbe yapanlar darbe yemiştir” dedi.

binali_yildirim_tbmm

17.37 AA: Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 150 Yargıtay üyesiyle birlikte TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerin ardından Meclis’te açıklama yapacak.

17.27 AA: Trabzon Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Çoçuk Şube Müdürü Ali Hellaç gözaltına alındı.

17.24 AA: Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde bulunan Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral İsmail Güneşer gözaltına alındı.

17.20 Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığında FETÖ’nün darbe girişimine katılan askerler gözaltına alındı.

17.12 TBMM Olağanüstü Genel Kurulu toplandı. Meclis Başkanı İsmail Kahraman 265 kişinin öldüğü gün için “15 Temmuz Demokrasi Bayramı’nın güzel bir anındayız” dedi. Kahraman: “Hoşumuza gitmeyen şeyler hakkımızda hayır da olabilir.” Toplantıya Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Diyarbakır’da olduğu için katılamayacak. Muhalefet partileri genel başkanları da konuşma yapacak, Demirtaş adına ise konuşmayı HDP Grup Başkanvekili yapacak. Mecliste 4 partinin ortak metni okunacak. Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de TBMM Genel Kurulu’nda.

hulusi_akar_tbmm

mehmet_gormez_tbmm

16.57 İçişleri Bakanı Efkan Ala açıklama yapıyor: “Bu gece de mutlaka sokaklarda olmalıyız.” Ala, “İstihbarat açığı mı var” sorusuna “Sistem sorunu var, bazı şeylerin saklı kalmasını mümkün kılıyor” yanıtını verdi.

16.39 AA: Hakkari Dağ ve Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Otal, gözaltına alındı.

16.26 Hakkında gözaltı kararı çıkarılan 140 Yargıtay üyesinden 11’i, 5 HSYK üyesinden 4’ü gözaltına alındı.

16.24 T24: 1. Ordu Harekât Komutanı da gözaltında.

16.21 CNN: ABD kaynaklarına göre İncirlik Üssü’ne giriş çıkışlar kapatıldı.

16.17 AA: Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Erdemir ile eşi Deniz Binbaşı Nazlı Erdemir gözaltına alındı.

16.08 AA: Balıkesir’de Astsubay MYO Komutanı Tuğgeneral Alkış ve Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Akkoyun gözaltında.

16.03 140 Yargıtay, 48 Danıştay  üyesi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

15.37 T24: “Kadir Topbaş: 17 belediye çalışanımız şehit oldu”

15.20 Gözaltına alınan Danıştay üyelerinin sayısı 10 oldu.

15.19 AA: Artvin Garnizon Komutanı Piyade Kıdemli Albay Uğurcan Gençay gözaltına alındı

15.10 Yeni Şafak: “Sinop Valisi görevden alındı.” Sinop Valisi’nin eşi Albay Temel Çetinkaya da gözaltına alınmıştı.

15.09 AA: Danıştay Başkanlığı’ndaki FETÖ mensubu üyelerden 5’i Danıştay Genel Kurul Salonu’nda gözaltına alındı, 4 üye ise yazılı karar olmadığı gerekçesiyle polis ekiplerine direniyor.

15.00 AA: Genelkurmay Başkanlığı’nda darbe girişiminde bulunan askerlere yönelik gözaltı operasyonu tamamlandı.

14.57 AA: Danıştay Başkanlığı’ndaki FETÖ mensubu üyeler, kurumda gözaltına alınıyor.

14.50 AA: Adana’da 10. Tanker Üs Komutanlığında görevli 4 pilot gözaltına alındı.

14.39 AA: HSYK Genel Kurulu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı kararı doğrultusunda 5 HSYK üyesinin üyeliğinin düşürülmesine karar verdi. 2 bin 745 hakim açığa alındı.

14.36 AA: Diyarbakır 8’inci Jet Ana Üs Komutanlığı’nda görevli aralarında 2 general ile askeri savcı ve hakimlerin de bulunduğu 100’e yakın askeri personel gözaltına alındı.

14:23 Çanakkale Valisi Hamza Erkal, Gelibolu’da Kara Harp Okulunun 467 öğrenci ve 20 subay darbeye teşebbüsten gözaltına alındı.

14.10 Darbe girişimine karşı toplumsal muhalefet örgütlerince açıklamalar yapılıyor.

DİSK: Emek, demokrasi, barış güçlerinin mücadelesi dışında hiçbir yol Türkiye’yi bu karanlık tablodan çıkaramaz.

KESK: Konfederasyonumuz her türlü darbeyle mücadele etmeye devam edecektir.

TTB: Her koşul altında demokrasiyi, özgürlükleri, barışı ve yaşamı savunmaya devam edeceğiz.

Halkevleri: Ne askeri ne sivil diktatörlüğe izin vereceğiz! Özgür, demokratik, laik bir ülke için mücadele edeceğiz!

ÖDP: Ülkemizi bu karanlıktan kurtarmanın tek yolu halkın birleşik örgütlü muhalefetidir.

EMEP: Çözüm demokratik haklara ve siyasal özgürlüklere sahip çıkmaktır.

KP: AKP’yi devirecek tek güç olan halkın bir alternatifi yoktur.

HTKP: Bir kez daha ilan ediyoruz: Başka çıkış yok, AKP’yi halk devirecek!

Cumartesi Anneleri: Darbe değil demokrasi istiyoruz.

14.07 Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı: Kara Şahin tipi Türk askeri helikopterinin ivedilikle Türkiye’ye iade edilmesi planlanmaktadır.

14.00 Ankara Genelkurmay yolunda dün yaşanan çatışmalar sırasında zarar gören araçlar

13.33 MİT Müsteşarı Hakan Fidan: “Nokta operasyonuna geçtik, 1-2 saate biter”

13.31 Hürriyet: Haber alınamayan Donanma Komutanı Veysel Kösele’nin de bulunduğu 10 gemi denize açıldı, sonra Gölcük’e döndü.

13.20 NTV: Yunan yetkililerden yapılan ilk açıklamada “İşbirliğine hazırız, gereken yapılacak” denildi.

13.17 Yeni Şafak: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yunanistan’a helikopterle gidenlerin iadesini istedik.

13.06 AA: Genelkurmay Karargahını işgal edenler teslim oluyor.

darbe-genelkurmay baskanligi

13.07 Reuters Haber Ajansı, helikopterdeki sekiz kişinin gözaltına alındığını ve siyasi sığınma talebinde bulunduklarını bildirdi.

13.05 Yunanistan İçişleri Bakanlığı, Türkiye’ye ait 1 polis helikopterinin içindeki sekiz kişiyle birlikte Dedeağaç Havaalanı’na indiğini açıkladı.

13.00 NTV: Yunanistan devlet televizyonu ERT, içinde 6 kişi olan bir Türk polis helikopterinin Dedeağaç’a indiğini bildirdi.

darbe-yunanistan-ucak

12.55 Malatya Valisi Mustafa Toprak: Kapatılmasına rağmen talimat aksine radar yardımıyla Malatya Havalimanı’na indirilen 7 askeri uçağın 39 personeli gözaltına alınmıştır.

12.22 Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ile birlikte açıklama yaptı. Yıldırım “161 şehidimiz, 1440 yaralımız var” derken 2839 askerin gözaltına alındığını duyurdu. Boğaz Köprüsü’nde linç edilen, boğazı kesilen askerlerin fotoğrafları medyada paylaşırken Yıldırım, linci adeta övdü: “Cumhuriyet tarihinde bu yapılmış en büyük darbe girişimidir. Diğerlerinden farkı da bu darbe girişimine karşı vatandaşın darbe girişimidir. Tankın üstüne çıkarak adeta linç edecek bir hiddetle üstüne gitmesidir. Güvenlik güçlerini beklemeden kıskıvrak gözaltına aldılar. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum.” Yıldırım, işin beynini oluşturan bütün isimlerin kontrol altına alındığını da iddia etti.

bogaz-ici-asker-oldurulme

11.00 İstanbul Üsküdar’da darbe girişimi sonrası sokaklarda terk edilmiş tanklar

10.39 Binali Yıldırım, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın sağ salim kurtarıldığını ve şu anda Çankaya’da kriz merkezinde görevinin başında olduğunu açıkladı. Akar, kriz merkezine girerken görüntülendi.

darbe_hulusi_akar

10.33 Habertürk: İçişleri Bakanlığı’ndan havaya ateş açıldı.

10.31 Gaziantep’te 5. Zırhlı Tugay çıkışı iş makineleriyle kapatıldı.

darbe_antep_1

10.20 Darbe girişimi kapsamında gözaltına alınan asker sayısı 1563’e yükseldi.

10.17 Ankara Valiliği, darbe girişimiyle ilgili yazılı bir açıklama yayımladı:

15.07.2016 Cuma günü saat 22.00 sıralarında Ankara ilimiz başta olmak üzere bazı illerimizde darbe teşebbüsünde bulunan bazı askerlerin bu teşebbüsü güvenlik güçlerinin çabaları ve vatandaşlarımızın demokrasiye kuvvetle sahip çıkmasıyla boşa çıkarılmıştır. Ankara ilimizde farklı noktalarda vatandaşlarımız darbe teşebbüsünde bulunan askerleri güvenlik güçlerine teslim etmiştir. Aziz milletimizin demokrasiye olan inancı ve devletine olan bağlılığıyla tüm bu girişimler sonuçsuz kalacaktır.Bu duygularla ülkesine ve demokrasisine sahip çıkan tüm Ankaralı hemşerilerimize teşekkür ederiz.

10.01 AA: Tüm hakim ve savcılardan izinli olanların, izinlerini keserek derhal görevlerine başlamalarına ve adli tatilin iptaline karar verildi.

09.46 Darbe girişimi ile ilgili gözaltına alınan asker sayısı 1374 oldu.

09.08 İzmir’de, Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tümgeneral Memduh Hakbilen’in de aralarında bulunduğu, çeşitli rütbelerdeki subaylar ile astsubaylardan oluşan 13 kişi gözaltına alındı. Farklı kentlerden çeşitli rütbelerdeki askerlerin gözaltına alındığı bilgileri geliyor.

09.00 Darbe girişimi sonrası HSYK olağanüstü toplantıda. İktidarca “FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması”nca yapıldığı iddia edilen girişimin ardından cemaat üyesi olduğu söylenen hakim ve savcıların tasfiye edilmesi bekleniyor

08.35 İBB önünde yaşanan silahlı çatışmada yaralanan iki kişi yaşamını yitirdi.

08.24 Akıncı’daki 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’na düzenlenen operasyon sonucunda rehin durumdaki Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın kurtarıldığı ve sağlık durumunun iyi olduğu ileri sürülüyor.

08.18 Jandarma Genel Komutanlığı’na düzenlenen operasyonda 16 darbeci askerin öldüğü duyuruldu.

08.17 İstanbul’da metro ve vapur seferleri başlatıldı.

08.16 Polisin, Genelkurmay Başkanlığı karargahına operasyon düzenleyeceği ileri sürülüyor. Karargah içerisindeki tankların namlusu ise TBMM’ye dönmüş durumda.

08.13 Özel harekat polisleri, Kuleli Askeri Lisesi’ne operasyon düzenliyor, yerleşke içerisindeki askerlere teslim olma çağrısı yapıyor.

darbe_istanbul_5

08.04 Günün aydınlanmasıyla birlikte Ankara Kızılay Meydanı’ndan ve Adliye önünden kareler:

07.59 Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Demirhan gözaltına alındı.

07.51 İçişleri Bakanlığı, 5 general ve 29 albayı görevden aldığını açıkladı.

07.45 Genelkurmay’dan çıkan tank, barikat için yolda park eden kamyonlara ateş açtı.

darbe_ankara_16

07.40 AA: Türkiye genelinde 754 TSK mensubu gözaltına alındı.

07.29 İstanbul’da Marmaray seferleri ikinci bir emre kadar durduruldu.

07.26 İstanbul Topkule Kışlası’nda gece saatlerinde başlayan ve ara ara süren gerilim, çatışmaya dönüştü.

07.24 Malatya’daki 2. Ordu Komutanlığı önünde silahlı çatışma başladı.

07.22 CnnTürk: Savaş uçaklarının Beştepe çevresine attığı bombalar sonucunda en az 5 kişi öldü. Dünden bugüne yaşanan çatışmalarda 17’si polis en az 60 kişinin öldü.

07.21 TSK’nın internet sitesinden 06.50’de yayımlanan yeni açıklamada “Yurtta Sulh Harekatı devam etmektedir” denildi.

darbe_tsk_aciklama_1

07.19 AA: Derince ilçesinde bir yük trenindeki 4 obüse el konuldu.

07.15 Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki 3. Zırhlı Tugay’dan İstanbul’a 15 tank sevk edildi.

07.10 Türk Telekom binasına giren askerler teslim oldu.

darbe_istanbul_4

07.07 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CnnTürk’e “Türkiye genelinde 336 kişi gözaltına alındı” bilgisi verdi.

06.50 Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Ümit Dündar atandı.

06.40 Boğaziçi Köprüsü’ndeki askerler teslim oldu. Özel harekat polisleri tarafından teslim alınan askerlerin, köprüye giren sivillerce yerde tekmelendiği görüldü. Köprüde 30 askerin gözaltına alındığı belirtildi.

darbe_kopru_12

06.35 Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltı alındı. Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Yıldırım tarafından verilen gözaltı kararı İl Jandarma Komutanlığı ile İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi.

nejat_atilla_demirhan

Yazıda şöyle denildi:

“15.07.2016 günü saat 22.30 sıralarında Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Nejat Atilla Demirhan, İl Emniyet Müdür Vekili Yakup Usta ve Jandarma Albay Mustafa Bakçepınar’ı arayarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koyduğunu ve kendisinin de sıkıyönetim garnizon komutanı olduğunu belirtilerek Mersin Valisi Özdemir Çakacak ve İlçe Kaymakamlarının gözaltına alınmasına karar verdiğini belirterek Türk Ceza Kanunu’nun 309’uncu Maddesindeki Anayasayı İhlale Teşebbüs ve Türk Ceza Kanunu’nun 312’inci Maddesindeki Cebir ve Şiddet Kullanarak Türkiye Cumhuriyetini Ortadan Kaldırmaya ve Görevlerini Yapmasını Kısmen veya Tamamen Teşebbüs ettiği, bu nedenle; Mersin Garnizon ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan ve bununla birlikte bu suçlara iştirak eden tüm kişilerin CMK’nın 90-91 ve devamı maddeleri gereğince gözaltına alınmasına ve gözaltına alınan kişilerin Cumhuriyet Başsavcılığında hazır edilmesi rica olunur.”

Sabah 06.00 sularında Mersin Garnizon Komutanı ve Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan gözaltı alındı.

06.32 Yeni Şafak: TÜRKSAT’ı bombalayan askeri helikopter Ankara Gölbaşı’nda düşürüldü.

06.28 DHA: Atatürk Havalimanı’ndaki 55 asker, polis tarafından gözaltına aldı. Gözaltına alınan askerler Özel Harekat Polisi eskortu eşliğinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

06.23 Kaçak Saray’a hava saldırısı düzenlendi. A Haber, savaş uçakları tarafından Beştepe’ye iki bomba atıldığını duyurdu.

darbe_saray_2

06.20 BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon: “Türkiye’de ne olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz.”

06.15 Günün ağarmasıyla birlikte TBMM’deki durum ortaya çıkıyor.

06.06 Bombalamalar sonrası Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün son hali…

ankara_emniyet_mudurlugu_16temmuz2016

06.03 Binali Yıldırım tüm milletvekillerini öğle saatlerinde toplantıya çağırdı.

06.01 Yeni Şafak: Çengelköy Karakolu’na müdahale etmek isteyen askerlere polis karşılık verdi. Çatışmada ölü ve yaralılar olduğu belirtiliyor.

06.01 İstanbul Boğazı deniz ulaşımına kapatıldı.

06.00 Reuters: Üst düzey bir yetkili, Meclis’e yönelik saldırının sürdüğünü söyledi.

05.52 AA: Genelkurmay Karargahından havalanan helikoptere polis ekipleri tarafından ateş açıldı.

05.45 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu’nda bulunan askerler teslim oldu. Binada yaklaşık 10 asker olduğu belirtiliyor.

05.40 Boğaziçi Köprüsü’nde top atışı yapıldı. Bir TOMA yanıyor.

05.26 Gölbașı Bașsavcılığı, Ankara’daki saldırılarda 42 kișinin öldüğünü açıkladı.

05.15 Ankara’daki Genelkurmay Karargahı’nda çatışmalar sürüyor.

05.05 Binali Yıldırım: “Ankara ve Balıkesir’de isyancı havacılar var, havadan ateş açıp zarar veriyorlar. Darbecilerden general rütbesinde bir kişi öldürüldü, çeşitli rütbelerden 130’dan fazla tutuklama var.”

05.00 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu önündeki çatışmalar sonrası polisin akrep tipi zırhlı aracı bu hale geldi. Çok sayıda merminin isabet ettiği zırhlı aracın bir tekerleği patlamış ve bir far lambası kırılmış durumda. Silah sesleri ara ara sürüyor.

taksim_15temmuz_6

04.58 AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Türkiye başlığında acil bir toplantı düzenliyor.

04.55 CnnTürk: Ankara’da arka arkaya çok büyük patlama sesleri duyuluyor.

04.52 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu önünden silah sesleri gelmeye devam ediyor. Zırhlı araçtan anons geçiliyor. İstanbul Radyosu içinde olduğunu düşündüğümüz askerlere polisin zırhlı araçtan yaptığı anons: “Teslim olun, size zarar vermeyeceğiz.”

04.52 Digitürk yayını askerler tarafından durduruldu.

04.45 Ankara’da Çankaya bölgesinden şiddetli bir patlama sesi geldi.

04.44 İstanbul’da çok şiddetli iki patlama sesi geldi. Taksim-Beşiktaş bölgesinden hissedildi.

04.40 Meclis’teki ilk bombalamadan bir görüntü:

04.36 CHP Milletvekili Barış Yarkadaş: “Meclis’e ağır bir saldırı daha yapıldı.”

04.34 Binali Yıldırım, darbeye teşebbüs eden 120 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

04.32 CnnTürk yeniden yayına başladı.

04.20 Atatürk Havalimanı’nda konuşan Tayyip Erdoğan: “Yüksek Askeri Şura öncesinde bu hareketin yapılması manidardır. Birileri ne olacağını çok iyi biliyordu.”

04.23 Ankara’da bir bomba daha patladı.

darbe_ankara_5

04.21 Askerler Hürriyet’i de bastı.

04.20 Harbiye’de TRT İstanbul Radyosu önünde ara ara silah sesleri geliyor. Olay yerine gelen 3 TOMA’dan binaya tazyikli su sıkıyor.

04.17 Genelkurmay önünden bir kare:

ankara_15temmuz_3

04.15 Genelkurmay Başkanlığı’nın ışıkları söndü.

04.12 Meclis bir kez daha vuruldu. Ankara kent merkezinde askeri helikopterler uçuş yapıyor, silah sesleri yükselmeye devam ediyor.

04.03 Harbiye’ye çok sayıda ambulans geldi. TRT İstanbul Radyosu önünden dumanlar yükseliyor.

04.00 Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda konuşuyor: “Milletimizin birliğine bütünlüğüne karşı bir kalkışma meydana gelmiştir.”

03.54 Reuters: Atatürk Havalimanı bombalandı.

03.52 CnnTürk’ten silah sesleri geliyor.

03.48 CnnTürk çalışanları, silah zoruyla binanın dışına çıkartılmaya çalışılıyor.

cnnturk_1

03.42 Ankara Emniyet Müdürlüğü, ikinci defa savaş uçağı ve helikopter tarafından vuruldu.

03.41 CnnTürk yayını kesildi.

03.39 Harbiye’de bir patlama daha meydana geldi. F-16 savaş uçaklarından bomba atılmış olabilir.

03.38 CnnTürk’te “CnnTürk yayını kesiliyor” yazısı geçirildi.

darbe_cnnturk_2

03.37 Harbiye’de savaş uçakları yoğun geçiş yapıyor, büyük bir patlama meydana geldi.

03.36 CnnTürk spikeri: “Asker binamıza girdi, canlı yayını ne kadar sürdüreceğimizi bilemiyoruz.”

03.34 F16’lar İstanbul üzerinden alçak uçuş yapıyor. Beyoğlu’ndaki bazı binaların camları kırıldı.

03.31 TBMM’nin bombalandıktan sonraki hali:

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

03.30 TBMM’ye bir bomba daha atıldı. Bombanın şiddetinden Kocatepe’deki evlerin camları patladı.

03.25 Darbeci askerler, Doğan Medya Center binasına giriyor.

03.24 Harbiye’de polisler, zırhlı araçtan askerlere “Ateş açmayın” anonsu yapıyor, İstanbul Radyosu önünden yoğun silah sesleri geliyor.

03.24 Haydarpaşa Hastanesi’nde 6 sivil ölü çok sayıda yaralı var.

03.23 DHA: Tayyip Erdoğan’ı taşıyan TC-ATA uçağı Atatürk Havalimanı’na indi.

darbe_havalimani_2

03.22 Meclis bir kez daha vuruldu.

03.15 Cübbeli sarıklı birkaç yüz kişilik bir topluluk nizami kortejle Vatan Emniyet’e doğru yürüyor. Ajitatörler kitleyi Vatan emniyet önünden ayrılmamaya iknaya çalışıyor. “Darbeci subaylara ölüm” bağrışmaları.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

03.10 Harbiye’de çelik yelekli polisler TRT İstanbul Radyosu önüne gidiyor. Silah sesleri geliyor.

03.10 Genelkurmay Başkanlığı’ndan silah sesleri yükseliyor.

03.08 TBMM’ye helikopterden bir kez daha ateş açıldı.

darbe_ankara_10

03.06 DHA: Saray etrafında tur atan bir helikoptere yerden makineli tüfek ile ateş açıldığı görüldü.

03.03 DHA: Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı; “1 üstteğmen, 1 astsubay,7 asker gözaltında adliyeye getirildi. 3 tank muhafaza altına alındı” dedi.

darbe_taksim_12

03.02 Başbakan Binali Yıldırım, Ankara’da havadaki tüm uçakların füzeyle vurulacağını açıkladı.

03.01 Genelkurmay’da iki darbeci asker öldürüldü.

03.00 İstanbul semalarında F16 savaş uçakları geçişi sıklaştı.

02.57 Beşiktaş’ta Başbakanlık Ofisi önünde asker ve polis arasında silahlı çatışma yaşanıyor.

02.56 TRT’de bildiriyi okuyan spiker: “Asker silah zoruyla okuttu.”

darbe_spiker_1

02.54 İstanbul Büyükşehir Belediyesi binası çevresinde yoğun silah sesleri. Polis, Saraçhane’de küçük bir gruba “yere yatın” diyor.

02.53 Unkapanı Köprüsü’nde askeri araçlar durduruldu:

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

02.49 AA: TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve Genel Kurul’daki milletvekilleri Meclis sığınağına iniyor.

02.47 AA: Boğaziçi Köprüsü’nde askerlerin açtığı ateş sonucu iki kişi hayatını kaybetti.

02.46 MİT, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın kurtarıldığını iddia etti.

02.45 TBMM’nin olduğu bölgeden peş peşe patlama ve silah sesleri yükseliyor.

darbe_meclis_2

02.44 Harbiye’deki TRT İstanbul Radyosu önünde silah sesleri yeniden yükselmeye başladı.

02.43 MİT binasına yönelik olduğu ileri sürülen görüntüler:

02.40 Ankara’dan olduğu ileri sürülen görüntüler:

02.38 İstanbul’da Beşiktaş yönünden çok şiddetli bir patlama sesi yükseldi.

02.35 TBMM bombalandı. Hemen ardından askeri helikopterden ateş açıldı.

darbe_meclis_1

02.33 İstanbul Harbiye’de hem Şişli hem de Taksim istikametinde çok sayıda ambulans geçişi var.

darbe_taksim_6

02.27 Harbiye’de vurulan bir kişi:

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

02.26 Eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile kuvvet komutanlarının rehin olduğunu ileri sürdü.

02.25 AA: Saray’da bulunan 3’ü rütbeli 13 asker gözaltına alındı.

02.24 AKP Genel Merkezi önünde çıkan silahlı çatışmada bir kişi yaşamını yitirdi

02.22 İstanbul’da askeri araçlar TRT Radyosu önünden Nişantaşı yönüne çekildi.

02.16 İstanbul Valisi Vasip Şahin: Valiliğe yönelik saldırı girişimi püskürtüldü.

02.15 Boğaziçi Köprüsü’nde asker kitleyi taradı, çok sayıda yaralı var.

02.10 Üzerinde çelik yelek olan otomatik silahlı 15 polis TRT İstanbul Radyosu’na doğru ilerledi. Radyo önüne gelen akrep tipi zırhlı araçtan askerlere “teslim olun” anonsu geçildi. Ardından birkaç el silah sesi duyuldu.

darbe_taksim_14

02.02 AA, Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yapılan saldırı sonucu 17 polisin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

02.01 Harbiye’ye iki askeri helikopter geldi, yeniden çatışma başladı.

01.54 AA, askeri darbe girişiminin başında Albay Muharrem Köse’nin olduğunu ileri sürdü.

01.53 Harbiye’de bir kez daha silah sesleri yükselmeye başladı.

01.52 Harbiye’de bir akrep, tekbir getiren kitleye “Kaldırımda bekleyin” anonsu geçiyor.

darbe_taksim_11

01.47 Beşiktaş’ta art arda okunan selalara vatandaş evlerinden ıslıklar ve “yeter” diye tepki gösteriyor.

01.45 Vatan Emniyet önünde askerler helikopterlerden ateş açtı. Ateş aralıklarla sürüyor.

01.43 Harbiye’de İstanbul Radyosu önündeki askerlerle polis arasında yer yer çatışma yaşanıyor.

01.40 İstanbul Vatan Emniyet önüne helikopterler indi. Sivil polis olduğunu söyleyen bir şahıs “Çatışma çıkacak, dağılın” diye bağırdı.

01.38 Taksim yönüne ilerleyen polisler askerin ateş açması üzerine kaçarak geri çekildi.

darbe_taksim_8

01.37 Türksat üzerinden yayın yapan çok sayıda kanalın yayını kesildi.

01.35 Harbiye’de yaralı bir kişi motosikletle hastaneye kaldırıldı.

01.29 Harbiye’de yeniden silah sesleri yükseliyor.

01.28 Ankara Kuğulu alt geçidinde şiddetli bir patlama oldu.

01.27 DHA: Boğaziçi Köprüsü’ne doğru yürüyüşe geçen grubu engellemek için silah kullanıldı. 3 kişi yaralandı.

01.25 Harbiye’den görüntüler:

01.23 Askerle karşı karşıya gelen polise tekbir getiren sivil gruplar eşlik ediyor.

01.20 Polisler akreplerle Harbiye’den Taksim’e doğru geçiyor. Tekbir sesleri yükseliyor. Harbiye’de askerle polis arasında yoğun silahlı çatışma. Karşılıklı ateş ediliyor.

01.16 1. Ordu Komutanı, TSK içinde ama yönetimin kabul etmediği bir girişim olduğunu söyledi.

01.12 Atatürk Havalimanı’ndan silah sesleri yükseliyor.

01.11 Taksim’de yeniden silah sesleri. Askerler Taksim’e girişe izin vermiyor.

darbe_taksim_10

01.09 40-50 kişilik küçük bir grup tekbir getirerek Taksim istikametinde yürüyor.

01.07 İstanbul Harbiye’de ordu evi yönünde silah sesleri yoğunlaştı.

01.05 İstanbul Taksim Harbiye çevresinde silahlar ateşlendi.

01.04 Ankara’daki patlamadan görüntüler:

01.02 Ankara’daki şiddetli patlamanın Emniyet Genel Müdürlüğü’nden geldiği öğrenildi. Bölgede çatışma olduğu aktarılıyor.

darbe_ankara_2

00.59 AA: TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine askeri helikopterlerle saldırıldı. Kampüste çok sayıda sivil de var.

00.58 DHA: Ankara’da TRT Genel Müdürlüğü’ne askerler girdi, helikopterden ateş açıldı, ekran dondu.

00.57 Ankara’da kent merkezinden şiddetli patlama sesleri geliyor.

darbe_ankara_8

00.54 Reuters: Ankara’da askeri helikopterden ateş açıldı.

00.49 Stratfor, ABD askeri kaynaklarına dayandırdığı haberinde Erdoğan’ın uçakta olduğunu ve Almanya’dan sığınma istediğini duyurdu.

00.48 Hürriyet: Ankara Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresinde silah sesleri duyuldu. Askeri helikopterlerden ateş açıldığı gözlendi.

00.39 DHA: Ankara’da TBMM çevresinde tanklar konuşlanıyor.

darbe_ankara_12

00.36 DHA: E-5 Karayolu Merter mevkiinde iki metrobüs yolu her iki istikamete kesti. Trafik akışı sağlanamıyor.

00.35 DHA: Vatan Caddesi, TIR’larla her iki yönde trafiğe kapatıldı. Aksaray Ordu Evi’nin önünde 9 tane tankın beklediği görülüyor. Vatan Caddesi üzerinde Sikorsky helikopterlerin uçtuğu görülüyor.

00.34 MİT önünden görüntüler:

 00.33 Tayyip Erdoğan, CnnTürk canlı yayına telefonla bağlandı: “Yapmış oldukları işgali çok kısa bir sürede ortadan kaldıracağız.”

00.22 Hürriyet: Reuters’in haberine göre, Cumhurbaşkanlığı kaynakları Erdoğan’ın güvende olduğunu kaydetti.

00.21 DHA: Sakarya’da askerler, Sakarya Valiliği’ne girdiler. Çok sayıda asker valiliğe girerken, tanklar valiliğin bahçesine girdi.

00.20 AA: Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na hareket etti.

00.19 DHA: TC-ANA tescilli Airbus A319 tipi VIP uçak, saat 22.45’te Atatürk Havalimanı’ndan kalktı. Daha sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na indi. Flightradar 24 internet sitesine bu görüntü çağrı kodu olmadan böyle yansıdı.

ucak_rota

00.15 Tekbir getiren bir grup İstanbul Vatan Emniyet önünde bir askeri helikoptere yöneldi. Helikopterden boş alana ateş açıldı.

00.14 DHA: “ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: Türkiye için istikrar, barış ve süreklilik umduğumu söylüyorum.”

00.10 Yurtta Sulh Konseyi adına okunan açıklama:

bildiri

00.09 NTV: Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atatürk Havalimanı’na hareket etti.

erdogan_15temmuz_1

00.08 DHA: Erdoğan, tatil için Marmaris’e gitti. Kaldığı otel bu akşam askeri hareketliliğin başlamasıyla birlikte güvenlik altına alındı.

00.07 Açıklama TRT’nin ardından diğer kanallarda da okunuyor.

00.01 TRT’den darbe bildirisi okunuyor.

00.00 DHA: Tüm illerde Emniyet Müdürlükleri polisi göreve çağırdı.

15 Temmuz

23.58 MİT yerleşkesinden askeri helikopterlere ağır silahlarla ateş açıldığı ileri sürülüyor.

darbe_ankara_14

23.50 DHA: Atatürk Havalimanı’na askeri alandan giren asker kuleye el koyarak uçuş trafiğini durdurdu.

23.49 Genelkurmay Başkanlığı önünde asker ve polis arasındaki gerilim tırmandı, bir polis “Çekilin ateş açacağım” diye bağırdı.

23.48 Yeni Şafak, Tayyip Erdoğan’ın az sonra açıklama yapacağını iddia etti.

23.48 Asker TRT binasına girdi.

darbe_trt_1

23.47 DHA: Cadde trafiği her iki yönde özel harekat polisleri tarafından kapatıldı. Polisler Erdoğan’ın konutunun önünde polis önlem almış durumda.

23.45 İstanbul Taksim Meydanı trafiğe kesildi, meydana çok sayıda asker konuşlandırıldı.

23.43 DHA: TSK adına açıklama TSK’nın e-posta adresinden, akredite basın mensuplarına gönderildi.

23.40 Basın emekçileri asker tarafından Genelkurmay Başkanlığı’nın önünden uzaklaştırılıyor.

23.39 NTV muhabiri polis şefinin Vatan Emniyet’teki hiçbir polisin silahını teslim etmeyeceğini açıkladığını söyledi.

23.38 AA, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın rehin alındığını ileri sürdü.

aa_gozalti

23.35 DHA: “Türk Silahlı Kuvvetleri, ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur.”

genelkurmay_aciklama

23.32 CnnTürk: Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Merkezi’nde patlama meydana geldi.

23.29 TSK, yönetime el koyduğunu açıkladı.

23.25 DHA: Adana Emniyet Müdürlüğü’nde görevli tüm müdür yardımcıları ve şube müdürleri göreve çağrıldı.

23.13 Hürriyet: Atatürk Havalimanı trafiğe kapatıldı. Havalimanı önünde tanklar bekliyor.

darbe_havalimani_1

23.06 AA: Küçük bir grup Genelkurmay Başkanlığı’nda darbe girişiminde bulundu.

23.02 Binali Yıldırım NTV canlı yayınına katılarak ilk resmi açıklamayı yapıyor:

Bir kalkışma ihtimali üzerinde duruyoruz. Askeri içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusu. Vatandaşlarımız sakin olsun. Asla ve asla buna benzer çılgınlıklara müsaade etmeyeceğimizi bilsinler. Bir kalkışma olduğu doğrudur. Emniyetin ve askeriyenin araçlarını alıp vatandaşları etkisiz hale ettirmeye çalışan gruplar var. Güvenlik güçlerimiz harekete geçti, gereği yapılacak.

22.54 Ankara’da TBMM ve Genelkurmay Başkanlığı’nın olduğu kavşak trafiğe kapatıldı. Genelkurmay önünde ambulanslar yer alıyor.

darbe_ankara_6

22.51 Emniyet Genel Müdürlüğü tüm personelini göreve çağırdı.

22.48 Reuters, Ankara’da silah sesleri duyulduğu ileri sürülüyor.

22.46 DHA: Ankara’da Genelkurmay Başkanlığı çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınıyor.

darbe_ankara_13

22.39 Ankara’daki askeri uçuşların videosu:

22.22 İstanbul ve Ankara’da akşam saatleri itibariyle olağanüstü bir askeri hareketlilik başladı. Asker, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini trafiğe kesti. Ankara’da ise jetler kent merkezinde alçak uçuş yapmaya başladı.

Askeri hareketliliğin sebebine ilişkin henüz hiçbir resmi kurumdan açıklama yapılmadı.

Gelişmeleri aktaracağız.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 15 Temmuz Darbesi / askeri darbe /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.