nusra_lideri_culani_samin_fethi_cephesi_28temmuz2016

Nusra Cephesi, El Kaide’den ayrıldı: Değişen tek şey örgütün ismi

Sol Defter- Haber - 30 Temmuz 2016 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Nusra Cephesi lideri Ebu Muhammed el-Culani, El Kaide ile bağlarını kopardıklarını ve Nusra’nın feshedilerek yerine “Şam’ın Fethi Cephesi” adlı yeni örgütün kurulduğunu ilan etti.

Söz konusu açıklama öncesinde dün (28 Temmuz) yapılan duyuruda Culani’nin ilk defa resmi yayımlandı.

nusra_lideri_ebu_muhammed_el_culani

İlerleyen saatlerde Körfez sermayeli ve Dubai merkezli televizyon kanalı Orient News’te Nusra lideri Culani’nin açıklaması yayınlandı.

El Kaide lideri Eymen el-Zevahiri ve yardımcısı Ahmed Hasan Ebu Hayr’a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Culani, örgütün eski lideri Usame bin Ladin’i yad etmeyi de es geçmedi.

Açıklamada, diğer cihatçı gruplarla aralarındaki mesafeyi kapatmak istediklerini belirten Culani, Nusra’yı feshedip yerine “Şam’ın Fethi Cephesi”nin kurulduğunu ilan ederek, bu yeni grubun herhangi bir dış yapı ile bir bağı olmadığını öne sürdü.

Culani’nin konuşmasından hareketle, feshettikleri Nusra ile kuruluşu ilan edilen “Şam’ın Fethi Cephesi”nin amaçları hususunda herhangi bir değişiklik olmadığı görülüyor.

Suriye’de şeriat düzeni için savaştıklarını yineleyen Culani, diğer cihatçı gruplar arasında birlik sağlamak için gayret göstereceklerini söyledi.

El Kaide liderliğinin onayı ile örgütten ayrılan Nusra’nın bu kararı almasında, Birleşmiş Milletler’in “terör örgütleri listesi”nde olması, Körfez monarşilerindeki destekçileri ve sahadaki diğer cihatçı grupların El Kaide ile ilişkisini kesmesi yönündeki baskılarının etkili olduğu biliniyor.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: El Kaide / El Nusra / Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.