candan-badem-1

Serbest bırakılan akademisyen Badem: Ateist ve Marksist olmak ilk kez işe yaradı

Sol Defter- Haber - 5 Ağustos 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Darbe girişiminin ardından başlatılan tasfiye sürecinde önce açığa, sonra da örgüt üyeliği iddiasıyla gözaltına alınan akademisyen Candan Badem, serbest kalmasının ardından hayatında ilk kez ‘ateist ve Marksist’ olmanın faydasını gördüğünü söyledi.

Tunceli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi doçent doktor, üniversite tarafından hakkında disiplin soruşturması başlatıldığı gerekçesiyle üç ay süreyle görevden uzaklaştırılmış, hafta içinde gözaltını alınıp bırakılmıştı.

Badem, kendisine sözlü olarak, işlemlerin ‘FETÖ’ kapsamında olduğunun iletildiğini söylemiş, “Üniversite yıllarımdan beni ateist ve Marksistim, benden nasıl Fethullahçı çıkaracaklar, merak ediyorum” demişti.

‘Niyet soruşturmalara gölge düşürmek olabilir’

Twitter hesabından serbest kaldıktan sonra açıklama yapan Badem, kendisine yüklenilen iddialarla ilgili şunları yazdı: “Bana isnat edilen suç FETÖ üyesi olmak ve darbeye teşebbüs! Delil ise üniversite odamda bulunan bir adet Fethullah Gülen kitabı. İnanılmaz ama gerçek bu. İroni şurada ki delil olan Fethullah Gülen kitabı Asrın Getirdiği Tereddütler-4, benim yine burada Fethullah Gülen aleyhinde alıntı yaparak kullandığım kitap. Üniversite odam, evim arandı, cep telefonum alındı. Bir gün gözaltıdan sonra adli kontrol şartıyla ve yurtdışı yasağıyla serbest bırakıldım. Adımı FETÖ soruşturmasına karıştıranların niyeti soruşturmalara gölge düşürmek olabilir. Başka bir rasyonel açıklama bulamıyorum.”

‘Ateizme hamd olsun’

Ateizme hamd olsun, IŞİD üyelerine takılmamış olan ters kelepçe bana takıldı.

Kendisine ters kelepçe takıldığını da belirten Badem, durumu ti’ye alarak “Hayatımda ilk kez ateist ve marksist olmak biraz işe yaradı. Kaderde bu da varmış:-)) Evde bol miktarda Marx, Engels, Lenin, Stalin kitabı var. Fakat bana kefil olamadılar :-)) Gözaltındayken aklıma 22 yıldır tutuklu olan İlhan Çomak geldi. Balyoz ve Ergenekon’dan haksız yere yatmış olanları düşündüm” diye yazdı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ateizm / Candan Badem / Marksizm / OHAL /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.