atme_intihar_saldirisi_14agustos2016

Hatay sınırındaki Atme’de MİT güdümlü cihatçılara bombalı saldırı: 35 ölü

Sol Defter- Haber - 14 Ağustos 2016 - Dünya / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İngiltere merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye sınırındaki İdlip’e bağlı Atme’de, bir otobüsün içindeki intihar saldırganının üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdiğini bildirdi.

Gözlemevi, otobüsün Suriye’de savaşan silahlı “muhalifler”i taşıdığını belirtti ve patlamada en az 15 kişinin öldüğünü, 25 kişinin yaralandığını duyurdu.

Bölgede 200 cihatçı bulunuyordu

AKP’nin yayın organlarından Yeni Şafak gazetesi ise, saat 21.00 sularında, aralarında Feylak’uş Şam, Nureddin Zengi Tugayı, Sultan Murat Tugayı, Liva el-Hamza, Sukur el-Cebel ve 13. Fırka gibi “muhalif” grupların geçişi sırasında patlama yaşandığını duyurdu.

Olay esnasında 200 “muhalif”in değişim için bölgede olduğu belirtildiği haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Azez bölgesinde DAEŞ cephesi için gelen askerlerin Atme Kapısı’ndan geçişi sırasında patlayan bombanın şiddetinin Reyhanlı ve çevre ilçelerde hissedildiği kaydediliyor.”

Saldırıyı henüz kimse üstlenmedi, ancak bölgede IŞİD’in gizli hücrelerinin olduğu biliniyor. İdlip’te 4 Ağustos tarihinde, IŞİD’e ait olduğu belirtilen bir hücre evine, diğer cihatçı gruplar tarafından baskın yapılmış, bunun üzerine IŞİD’li olduğu öne sürülen bir kişi üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmişti.

Yaralılar Hatay’daki hastanelere taşındı

Doğan Haber Ajansı ise Atme kasabasında kurulu bulunan çadırkentte büyük bir patlama meydana geldiğini ve ilk belirlemelere göre 35 kişinin hayatını kaybettiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını aktardı.

Haberde, yaralıların bir kısmının Türkiye sınırından geçirilerek Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki çeşitli hastanelere kaldırıldığını belirtildi.

atme_saldirisi_sonrasi_hatay_hastane_onu

Cihatçılara yakınlığıyla bilinen Step News Ajansı, yaralananlar arasında Türkiyeli yetkililerin bulunduğunu, cihatçılara yakın bazı sosyal medya hesapları ise bunların MİT mensupları olduğunu öne sürdü.

Öte yandan Hatay Valiliği, patlamanın ardından resmi internet sitesinden şu açıklamayı yaptı:

“14 Ağustos 2016 Pazar günü saat 21.00 sularında İlimiz Reyhanlı İlçesi Bükülmez Mahallesi yakınlarında Suriye sınırları içerisinde bulunan Atme Çadırkenti’nde bir patlama meydana gelmiştir.

İlimiz hastanelerine sevk edilen 8 yaralıdan 4 kişinin hayatını kaybettiği, 4 kişinin ise tedavisinin devam ettiği tespit edilmiştir. Suriye tarafında bulunan Atme Hastanesi’nde de yaralıların olabileceği değerlendirilmektedir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Cihatçı üssüne dönüşen Atme

Hatay’ın Reyhanlı ilçesine bağlı sınır köyü Bükülmez’in hemen karşısında yer alan Atme kasabası, Nusra Cephesi ve Ahrar’uş Şam çetelerinin kontrolünde.

Halk Meclisleri/ Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi, Suriye savaşının ve Türkiye’nin Suriye politikasının Hatay üzerindeki etkilerine ilişkin hazırladığı raporlarda, Atme’ye ilişkin şu bilgiler yer almıştı:

“Verilen bilgilere göre geçiş noktası olarak kullanılan yerlerden biri Reyhanlı’ya bağlı Bükülmez Köyü. Bükülmez’in hemen karşısında lojistik dağılımın yapıldığı Atme yer alıyor. Afrin’den bir gazeteci “Atme ile Azez arasında Hatay ve Kilis üzerinden bir ikmal koridoru oluşturuldu” dedi.” (Şubat– Mart 2016 dönemiraporundan)

“Cilvegözü’nden sınır dışı edilen Suriyelileri, Suriye tarafındaki Bab el-Hawa kapısını elinde tutan Ahrar’uş Şam ve bölgenin diğer hakim gücü El Nusra beklemektedir. Kapının birkaç kilometre kuzeyinde, El Kaide çizgisindeki bu iki örgütün kontrolündeki Atme Kampı bulunmaktadır. Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez Köyü’ne ve sınır karakoluna taş atımı mesafede bulunan kamp, nüfusu giderek artan dev bir çadır kente dönüşmüş durumdadır. Devlet, İslamcı STK’lar ile birlikte kendi olanaklarını da bu kamp ve İdlib’de sınıra yakın diğer kamplar için seferber etmektedir. Bu kamplara yönelik yardım faaliyetlerinde başı çeken İHH, Türk Kızılayı’nın da desteğini almaktadır.” (Mart-Nisan 2016 dönemi raporundan)

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: IŞİD / MİT / Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.