almanya_federal_meclisi

Almanya federal hükümeti: Türkiye İslamcı terör örgütlerini destekliyor

Sol Defter- Haber - 16 Ağustos 2016 - Dünya / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Alman kamu yayıncılık kuruluşu ARD’nin haberinde, Alman İçişleri Bakanlığı’nın Sol Parti’nin bir soru önergesine verdiği ve ‘gizli’ olarak sınıflandırılmış yanıtına yer verildi. Yanıtta Alman güvenlik makamlarının Türkiye’deki iktidar partisi AKP ve Tayyip Erdoğan’ın, Mısır’daki Müslüman Kardeşler gibi örgütlerle ‘ideolojik yakınlığı’ bulunduğu görüşünü ilettiği belirtildi. Müslüman Kardeşler’in yanı sıra Hamas ve Suriye’deki silahlı İslamcı muhalefetle olan ilişkilere de dikkat çekildi.

ARD kanalının haberine göre, İçişleri Bakanlığı’nın yanıtında, “İktidar partisi AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Mısır’daki Müslüman Kardeşler, Hamas ve Suriye’deki silahlı İslamcı muhalefete yönelik çok sayıda dayanışma mesajı ve destek eylemleri, Müslüman Kardeşler ile ideolojik yakınlıklarına işaret etmektedir” denildi.

Bakanlığın belgesinde, “Ankara’nın özellikle de 2011 yılından beri adım adım İslamileşen iç ve dış politikasının sonucu olarak Türkiye, Orta ve Yakındoğu bölgesindeki İslamcı örgütlerin merkezi eylem platformu haline gelmiştir” ifadesi yer aldı. İçişleri Bakanlığı’nın, bu değerlendirmelere ‘devlet çıkarları gereği’, resmi yanıtın kamuya açık bölümünde yer verilemeyeceği notunu düştüğü de kaydedildi. Hükümet adına içişleri bakanlığı tarafından dış istihbarat örgütü BND’in değerlendirmelerine dayanılarak hazırlanmış ve Federal Dışişleri Bakanlığı’nın görüşü alınmamış.

ARD, Alman hükümetinin resmi olarak ilk kez Erdoğan ile bir terör örgütü arasında doğrudan ilişki kurduğu değerlendirmesi yaptı.

“İlişkiler olumsuz etkilenir”

DW Türkçe’nin haberine göre, Sosyal Demokrat Parti dış politika uzmanı Rolf Mützenich, raporun kamuoyuna yansımasının Ankara ile ilişkilere olumsuz etki yapacağından duyduğu endişeyi dile getirerek, “Bu kadar hassas ve kapsamlı bir değerlendirme sürecine Dışişleri Bakanlığı’nın da dahil edilmesi gerekirdi” diye konuştu.

Sol Parti Federal Meclis Grubu da soru önergesine gelen yanıtın, Türkiye politikalarına yönelik eleştirilerinin bir teyidi olduğunu savundu. Sol Parti dış politika sözcüsü Sevim Dağdelen, Alman hükümetini, dışarıya karşı Türk hükümeti ile ilgili olumlu bir tablo çizerek kamuoyunu aldatmakla suçladı.

Sendika.Org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Grev / kadın işçiler / Samsung /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.