ozgur_gundem2

Özgür Gündem yayın yönetmenleri davaları yarın başlıyor….

Sol Defter- Haber - 19 Eylül 2016 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

bianet’in haberine göre, kapatılan Özgür Gündem’in nöbetçi genel yayın yönetmenlerinin yargılanmasına yarın başlanıyor. Bu hafta gazeteciler Ayşe Düzkan, Ragıp Duran ve Faruk Eren’in yargılanmasına başlanacak.

8 Kasım’a kadar 12 dava görülecek.

Kapatılan Özgür Gündem ile dayanışmak amacıyla nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları için haklarında “terör örgütü propagandası” gerekçesiyle dava açılan gazeteci, insan hakları savunucu ve siyasetçiler hakim karşısına çıkacak.

Dava tarih ve mahkemeleri

Düzkan ve Duran 20 Eylül’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, DİSK Basın-İş Sendikası’nın Genel Başkanı Eren 22 Eylül’de 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanacak.

8 Kasım’a kadar gerçekleşecek olan davalar şöyle:

* Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu, 29 Eylül’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* Gazeteci Celal Başlangıç, 4 Ekim’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* Gazeteci Fehim Işık 6 Ekim’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* Gazeteci Yıldırım Türker 6 Ekim’de İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* İnsan hakları savunucusu Ayşe Batumlu 13 Ekim’de 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* Gazeteci İhsan Çaralan 25 Ekim’de İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* İnsan hakları savunucusu, gazeteci ve Hakikat, Adalet, Hafıza Merkezi Direktörü Murat Çelikkan 27 Ekim’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* Eski HDP milletvekili akademisyen Beyza Üstün 27 Ekim’de İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde,

* İnsan hakları savunucusu Celalettin Can, 1 Kasım’da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de,

* İnsan hakları savunucusu ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye temsilcisi ve BİA Medya Gözlem Raporu raportörü Erol Önderoğlu ile yayıncı yazar Ahmet Nesin 8 Kasım’da İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Kemal Can, Öncü Akgül ve Cengiz Baysoy’un dava tarihleri ise henüz belli değil.

İnan Kızılkaya her davada yargılanıyor

Gazete hakkında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan İnan Kızılkaya ise 20 Eylül’den itibaren başlayan tüm davaların sanığı.

13 kişi ifadeye çağrıldı

Ayrıca, aynı kampanyaya katılan gazeteciler Mehmet Güç, Faruk Balıkçı ile Alevi Piri Hasan Hayri Şanlı ve sanatçı Deniz Türkali de ifadeye çağrıldı.

Daha önce ifadeye çağrılan grupta ise, gazeteci ve bianet Proje Danışmanı Nadire Mater, gazeteciler Tuğrul Eryılmaz, Hasan Cemal, Hasan Hüseyin Tahmaz ve Dicle Anter, Özgür Radyo Genel Koordinatörü Derya Okatan, kapatılan haberdar.com sitesi Genel Yayın Yönetmeni Said Sefaoğlu, yazar Murat Uyurkulak, HDP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Çilem Küçükkeleşyer alıyordu.

Dokuz takipsizlik

Kampanyayla birlikte yürütülen soruşturmalar sonucunda Eşber Yağmurdereli, Ahmet Abakay, Saruhan Oluç, Işın Eliçin, Mustafa Sönmez, Melda Onur, İhsan Eliaçık, Hasip Kaplan ve Sabahat Tuncel hakkında takipsizlik kararı verilmişti.

Ne olmuştu?

Çatışmanın yeniden başladığı 24 Temmuz 2015’ten beri Özgür Gündem gazetesi bir yılda sayısız soruşturma, dava ve sansürle karşı karşıya kaldı. Baskılara karşı 3 Mayıs’ta Özgür Gündem Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği kampanyası başlatıldı.

Gazetede bir günlüğüne Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği yaparak kampanyaya destek verenler hakkında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Kampanyaya destek verenlerden Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi ve bianet Medya Gözlem Raportörü Erol Önderoğlu, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve gazeteci-yazar Ahmet Nesin tutuklanmış, bir süre cezaevinde tutulduktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmışlardı.

16 Ağustos’ta İstanbul 8. Sulh Ceza Mahkemesi, Özgür Gündem gazetesinikapattı. Kararda “geçici olarak kapatılmasına” ifadesi yer almakla beraber gazetenin ne kadar süre kapalı kalacağına ilişkin bir hüküm yer almadı.

19 Ağustos’ta Özgür Gündem gazetesinin Yayın Danışma Kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan tutuklandı.

22 Ağustos’ta Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya ve Özgür Gündem Yazı İşleri Müdür İnan Kızılkaya ‘örgüt üyeliği’ iddiasıyla tutuklandı.

31 Ağustos’ta Özgür Gündem Gazetesi Yayın Danışman Kurulu üyesi, dilbilimci, yazar Necmiye Alpay tutuklandı. (EÖ/EA

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: gazeteciler / Özgür Gündem /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.