marmaray_m

Marmaray’da 1 İşçi Öldü, Sendika “3 Yıldır Tünellerden Su Sızıyor” Diyor

Sol Defter- Haber - 20 Eylül 2016 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Marmaray’da bugün RAM Mühendislik işçisi Fatih Uysal elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. Marmaray’da sabah saatlerinde teknik arıza nedeniyle seferler tek yol üzerinden 17 dakika aralıklarla yapılıyordu.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın (BTS) açıklamasına göre, Fatih Uysal demiryolu taşıtlarına elektrik enerjisi sağlamak amacıyla kullanılan hatlar profiline akmakta olan suyun izolasyonunu sağlamak istedi.

İzolasyon için yapılan enjeksiyon çalışması sırasında enjeksiyon matkabını kullanırken müdahale yapılan delikten aşırı su geldi. Bu sebeple Uysal’ın elinde bulanan enjeksiyon matkabından elektrik çarptı ve hayatını kaybetti.

“3 yıldır tünellerden su sızıyor”

Sendika açıklamasında, sendikanın daha önce Marmaray’la ilgili Tünel ve Tüplerin yapımındaki hata, eksiklik ve yanlışlıklarla ilgili ikazları olduğunu hatırlattı.

“Marmaray’ın, AKP iktidarı tarafından show amaçlı erken açılması (29 Ekim 2013)  istemi adına birçok şeyin aceleye getirildiğini, yapılması gerekenlerin yapılmadığını, tüneller üzerindeki yeraltı sularının ıslahı ve kanalizesi yapılmadan tünellerde yeterli izolasyonlar sağlanmadan açılmasının doğru olmayacağını belirttik.

“Üç yıldır tünellerden su sızmakta ve sürekli enjeksiyon yapılmasına rağmen tüneller yama tutmamaktadır. Bırakın tünelleri Ayrılıkçeşmesi istasyonunda bulunan personel odasında dahi su sızıntısı olmaktadır.

“Olayda; kataner bağlantı çubuğunun dibinden su sızan yere enjeksiyon yapılmak istenirken suyun arttığı, olaydan sonra dahi ıslahının yapılamadığı, HAT 1 kataner hattına enerji verilemediğinden tek hat işletmeciliği yapılmaktadır.”

Sekiz soru

Sendika, iş cinayetinde ihmalleri olanların soruşturulmasını talep ederek şu soruları sordu:

1- Su sızması ne zaman başladı?  Anında müdahale edildi mi? Müdahale için beklenildi mi? Beklenildiyse ne kadar beklenildi? Bu arada sızıntı arttı mı?

2- Tüplerden su sızması normal midir? Su sızıntıları ciddiye alınsaydı bu olay olur muydu? Su sızmalarının köklü çözümü için neden önlem alınmıyor?

3- Enjeksiyon işlemi yapılırken enerji kesildi mi? Enjeksiyon matkabı enerjisini nereden aldı?

4- Yüksek yerde çalışan işçinin yüksekte çalışabilmesi için güvenliği sağlandı mı?

5- İşçinin tek başına yapacağı bir iş midir? İşçi eksiği var mıdır? Başında kim vardı?

6- Kullanılan ekipman ve kıyafetler uygun muydu?

7- Sertifikası var mı? Kişi gece vardiyasında mı? Yoksa acil mi çağrıldı? Bundan dolayı dikkatsizlik ve yorgunluk var mı?

8- Kataner bağlantı çubuğunun dibinden su sızmasına müdahale sırasında suyun patlayarak akması ve bu suların kataner hattına gelmesi güvenli işletmecilik yapılmasına engel midir? (NV) – bianet.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / MARMARAY / taşeron çalışma /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.