bhh-2

Gün din bezirganlığına ve diktaya karşı yan yana durma günüdür

Sol Defter- Haber - 25 Eylül 2016 - Güncel Politika / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Kadıköy İskelesinde, “Laiklik kazanacak” bildirisini dağıtan Birleşik Haziran Hareketi ( BHH) üyelerinin işkence edilip gözaltına alınmasını yüzlerce kişi tarafından protesto edildi. Polis ablukası altında gerçekleşen protestoya, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Barış Yarkadaş, Onursal Adıgüzel, Yazar Merdan Yanardağ, HDK, Halkevleri, EHP, Emek Partisi, Devrimci Parti, Kaldıraç, CHP İstanbul İl Örgütü gibi çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü katıldı. Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulan 14 BHH üyesinin serbest bırakılmasını isteyen yüzlerce kişi, ellerinde tuttukları bildirilerle, “Faşizme karşı omuz omuza”, “OHAL rejimi kaldırılsın”, “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz”, “Özgür laik, demokratik Türkiye”, “ Yaşasın birleşik mücadelemiz”, “ Yaşasın devrimci dayanışma”, “Şeriata, faşizme, karanlığa geçit yok” sloganlarını attı.

GERİCİLİĞE KARŞI SOKAKTA OLACAK !

Protestoda BHH adına BHH Türkiye yürütmesi üyesi Burak Yücel söz aldı. 16 Temmuz gününden itibaren Türkiye’nin OHAL adı altında yeni bir darbe ile uyandığın belirten Yücel, “ Demokrat, devrimci, yurtsever öğretmenler, akademisyenler, yazarlar ya mesleklerinden ihraç ediliyor, ya da tutuklanıyorlar. Çıkartılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) işçi ve emekçilerin kazanılmış hakları gasp ediliyor, mahallelerimiz, kentlerimiz, doğamız talan ediliyor, Kürt halkının kendi iradesiyle seçtiği belediyeler ancak bir darbede görülebilecek bir şekilde lağvediliyor, demokrasi şöleni ve darbe karşıtlığı görüntüsü arkasında halklarımız karanlık bir sürece, bir uçuruma sürükleniyor” dedi. AKP ve Saray rejiminin kendi menfaatleri için milyonlarca insanın hayatını kararttığını vurgulayan Yücel, “ Bizler bu ülkenin devrimcileri, sosyalistleri, yurtseverleri ve demokratları olarak bu karanlık gidişi durdurmak için laikliği kazanalım diyorum” diye konuştu. Birleşik Haziran Hareketi olarak bu kapsamda bastığımız bildiriyi dün Kadıköy’de dağıtırken polis saldırısına uğradıklarını ve 14 arkadaşının sokak ortasında işkence yapılarak gözaltına alındığını hatırlatan Yücel, arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını istedi. Yücel, “Dün arkadaşlarımızı işkence ederek gözaltına alanlar ve onların hizmet ettiği rejimi ve rahatsız olduğu laiklik mücadelesini daha da ileriye taşıyacağız. Gericiliğin her biçimine karşı dün olduğu gibi bugün de sokakta olacağız. Eşitliğin, özgürlüğün ve laikliğin ülkesini mutlaka kuracağız. Gözaltı, tutuklama ve işkencelerle halkların meşhur mücadelesini engellemeyeceğinizi buradan bir kez daha haykırıyoruz” dedi.

Burak Yücel’in konuşması ardından dağıtılması engellenen “Laiklik kazanacak” başlıklı bildiri Canan Kaftancıoğlu tarafından okudu. Faşizme geçit vermeyeceklerini vurgulayan yüzler, 14 BHH üyesinin derhal serbest bırakılmasını istedi. ANF

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BHH / gözaltı / HTKP / laiklik / OHAL /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.