ankara-ohal

Ankara Valiliği’nden tüm toplantı, gösteri ve etkinliklere yasak!

Sol Defter- Haber - 17 Ekim 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Saray iktidarı eliyle katliamların, bombalı saldırıların ve OHAL ile birlikte de yasakların şehri haline getirilen Ankara’da, “Yasaklar şehrinin şerifi” sıfatına sahip Vali Ercan Topaca “kökten çözüm” buldu!

Valilik, yine “güvenlik” bahanesinin arkasına sığınarak 17 Ekim’den 30 Kasım’a kadar kentteki her türlü etkinlik ve gösteriyi yasakladı.

Yasak için belirlenen tarih aralığı özellikle son yıllarda Saray-AKP iktidarına yönelik tepkilerin öne çıktığı 29 Ekim ve 10 Kasım ile gençlik hareketinin özerk-demokratik üniversite mücadelesinin simgesi 6 Kasım tarihlerini de kapsamış oldu.

Valilikten yapılan açıklamada şöyle denildi:

Umuma açık alanlarda yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin geçici olarak yasaklanmasına ilişkin basın duyurusu

Valiliğimize ulaşan istihbarı bilgilere göre, yasadışı terör örgütlerinin ilimizde eylem arayışı içinde oldukları ve bazı hazırlıklar yaptıkları tespit edilmiştir. Özellikle insanların toplu olarak bulundukları açık ve kapalı alanlarda toplantı, gösteri yürüyüşleri ve benzeri faaliyetlerde eylem yapılmak istendiği tahmin edilmektedir.

Bu nedenle, can ve mal güvenliğinin sağlanması, kamu düzenini ve esenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, hak ve özgürlüklerin korunması amacıyla Ankara il sınırları içinde;

2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu kapsamında yol, meydan, cadde, sokak, park gibi umuma açık alanlarda yapılacak her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşleri ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanununun Ek 1 inci maddesi kapsamında umuma açık alanlarda düzenlenecek oyun, temsil, açıklama ve çeşitli şekillerdeki gösteriler 2935 sayılı Olağanüstü Hal Kanununun 11 inci maddesinin verdiği yetkiye istinaden 17 Ekim 2016 tarihinden başlamak üzere 30.11.2016 tarihine kadar yasaklanmıştır.

Kamu kurum ve kuruluşlarının umuma açık alanlarda yapacağı etkinlikler, Valilik iznine tabidir.

Yukarıda belirtilen emir ve yasaklamalara uyulmaması halinde, ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlem yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ankara / OHAL / toplantı ve gözteri yasağı /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.