petrol-is-tp

Petrol işçileri özelleştirmeye karşı Ankara, Batman ve Adıyaman’da iş bıraktı

Sol Defter- Haber - 18 Ekim 2016 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Türkiye Petrolleri’nde sondajdan kuyu tamamlamaya kadar birçok işin özel şirketlere devredilmesine karşı Petrol-İş üyesi işçiler yarım gün iş bırakma eylemi yaptı. Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü önünde yapılan eylemde konuşan Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, özelleştirme politikalarının kurumda güvencesiz ve geçici çalışmayı yaygınlaştıracağını söyledi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nda (TPAO) 2017 yılı itibariyle birçok iş özel şirketlere devrediliyor. Türkiye Petrolleri’nin Adıyaman, Batman, Trakya Bölge Müdürlükleri bünyesindeki sondaj, workover, kuyu tamamlama, Ankara Genel Müdürlüğü’de ise Jeofizik Operasyonlar Müdürlüğü servis faaliyetleri TPIC’e (Turkish Petroleum Internatonal Company) devredilerek özelleştiriliyor. Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası, Türkiye Petrolleri’nin birçok faaliyeti özelleştirme planına karşı tüm işyerlerinde yarım gün iş bırakma eylemi yaptı.

Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü’nde çalışan Petrol-İş üyeleri de Nizamiye kapısında toplanarak yönetim binasına yürüdüler. İşçiler yürüyüş boyunca “TPAO bizimdir, bizim kalacak”, “Taşeron işçi olmayacağız” sloganları attılar. Basın açıklamasını yapan Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, sondaj, workover, kuyu tamamlama gibi işlerin ve bu işi yapan işçilerin apar topar bir şekilde vergi cenneti olan Kanal Adaları menşeli TPIC’e (Turkish Petroleum Internatonal Company) devredildiğini söyledi. Hükümetin aksi açıklamarına karşın bunun kamuda büyük bir taşeron hamlesi anlamına geldiğini belirten Gül, söz konusu devrin 1 Ocak 2017 itibariyle gerçekleşeceğini kaydetti.

Bu uygulamanın iddiaların aksine Türkiye Petrolleri’ne güç kazandırmayacağını, aksine entegre yapısını koruyan petrol tekelleri karşısında güç kaybettireceğini ifade eden Gül, özelleştirilmek istenen faaliyetlerin yapıldığı bölgelerde işsizliğe neden olacağını ve yerel ekonomiye de zarar vereceğini söyledi.

Batman

Batman’da, Türkiye Petrolleri’nin küçülmesine tepki gösteren çok sayıda işçi, yarım günlük iş bırakma eylemi yaptı. İşçiler, Bölge Müdürlüğünden, giriş kapısına kadar yürüdü.

Petrol-İş Sendikası Batman Şubesi üyesi bin 500’ü aşkın işçi, Türkiye Petrolleri Batman Bölge Müdürlüğü önünde toplanarak, ünitelerde iş bıraktı. Bölge müdürlüğü önünden giriş kapısına kadar yürüyen işçiler ‘TP halkındır küçültülemez’, ‘Başarı TP’yi büyütmektir, küçültmek değil’ yazılı pankartlar taşıyarak düdük çaldı.

batman-petrol-is

Adıyaman

Sabah saat 08.00’de TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü kapısında toplanan işçiler Müdürlük binasına kadar yürüyüş yaptı. Yürüyüş boyunca ‘TPAO bizimdir bizim kalacak’, sloganı attılar. Müdürlük binası önünde Petrol İş Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kabaca bir konuşma yaptı. Basın açıklamasını ise Petrol İş Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan okudu.

adiyamanpetrol-is

Evrensel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Adıyaman / Ankara / Batman / Özelleştirme / Petrol-İş / TPAO /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.