cumhuriyet-1-kasim

Cumhuriyet’e operasyon: İktidar yanlısı basında bayram, ulusalcılarda ılımlı tepki…

Sol Defter- Haber - 1 Kasım 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Cumhuriyet gazetesine dün sabah yapılan operasyon, basın özgürlüğünü savunmada ‘turnusol’ görevi gördü.

Haberi ‘bayram havası’nda yansıtan iktidara yakın gazeteler Cumhuriyet’i ‘ihanet’le suçlarken, Hürriyet, Milliyet, Vatan, Habertürk, Posta, Karar gibi gazeteler operasyonu ‘rutin bir habermiş’ gibi duyurdu. Ulusalcı yayınlarda ise ‘ılımlı’ bir tepki dikkat çekti.

cumhuriyet6

Cumhuriyet gazetesine dün sabah saatlerinde başlatılan operasyon, medyada basın özgürlüğünü savunma bağlamında adeta ‘turnusol’ görevi gördü. Haberi ‘bayram havası’nda yansıtan iktidara yakın gazeteler Cumhuriyet’i ‘ihanet’le suçlarken, Hürriyet, Milliyet, Vatan, Habertürk, Posta, Karar gibi gazeteler operasyonu ‘rutin bir habermiş’ gibi duyurdu. Ulusalcı yayınlarda ise ‘ılımlı’ bir tepki dikkat çekti.

Operasyonun hedefindeki Cumhuriyet bugün ‘Teslim olmayız’ manşetiyle çıktı.

cumhuriyet

BirGün de benzer bir başlıkla, ‘Teslim alamayacaksınız’ dedi.

birgun

‘Yandaş’ta bayram havası’

İktidara yakın gazetelerse, Cumhuriyet’in eski manşetlerinden bir seçki yapıp gazeteyi ‘ihanet’ ve ‘teröre destek’le suçladı.

Bu gazeteler arasında Yeni Şafak’ın manşeti dikkat çekti.yenisafak

Akşam da Yeni Şafak’ın paylaştığı Cumhuriyet manşetlerinin hemen hemen aynılarını 1’nci sayfasına taşıdı.aksamStar, ‘Cumhuriyet Vakfı’na terör operasyonu’ demeyi tercih etti.

star

Güneş hızını alamadı

Güneş, Cumhuriyet gazetesini ‘Terörün kalesi’ diye nitelemekten de geri durmadı, ‘ihanet manşetleri’nden söz etmekten de. Gazete, Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay’ın yurt dışında bulunmasını operasyonu bir gün önceden haber almasına yordu.

gunes

Takvim, operasyonu birinci sayfasından en ‘sakin’ şekilde paylaşan iktidara yakın gazete olurken, Canlı operasyon’başlığıyla gazetenin eski genel yayın yönetmeni Can Dündar’a selam göndermeyi ihmal etmedi.

takvim

Türkiye gazetesi, operasyona giden yolu, “Dışişleri’ndeki gizli görüşmeyi yayınladılar. MİT TIR’ları haberi ile casusluğa soyundular. Güneydoğu’da siviller katlediliyor diye yalanıyla PKK’ya çalıştılar” diye anlattı.

turkiye

Nefret söylemine sıklıkla başvurmasıyla bilinen Yeni Akit’se, Türkiye’nin en uzun geçmişe sahip gazetesi Cumhuriyet’i ‘İhanet bülteni’ olarak adlandırdı.

vakit

Sabah da iktidara yakın diğer gazetelerin altında kalmayarak Cumhuriyet’in bugüne nasıl geldiğini analize girişti.

sabah

Ulusalcı çizgisiyle bilinen, Vatan Partisi’nin yayın organı Aydınlık, genel yayın yönetmeni ve yazarların da gözaltına alındığı operasyonu ‘Yönetime operasyon’ başlığıyla vermeyi tercih etti. Sürmanşetin hemen altından, Hikmet Çiçek’in şu anki Cumhuriyet yönetimini eleştiren yazısının anonsu da paylaşıldı.aydinlik

Sözcü, ‘Türkiye sonunda bunu da gördü’ diyerek operasyona manşet altından tavır aldı.

sozcu

CHP’ye yakınlığıyla bilinen Yurt gazetesi ise ‘Sıcak günler’ üst başlığıyla, ‘Cumhuriyet’e operasyon’ ve HDP’li belediye başkanlarının tutuklanmasını harmanlamayı tercih etti.

yurt

Bazı gazetelerse, haberi rutin bir gelişme gibi vermeyi tercih etti. Hürriyet, Posta, Milliyet, Vatan, Habertürk ve Karar benzer bir tavır takındı.

hurriyet

haberturk

milliyet

posta

karar

diken.com.tr

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: AKP / Cumhuriyet Gazetesi / polis terörü /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.