cumhuriyet2

Şimşek: Cumhuriyet savcısı FETÖ sanığı

Sol Defter- Haber - 3 Kasım 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  Cumhuriyet’in yöneticileri ve yazarlarına yönelik “FETÖ ve PKK adına suç işledikleri” iddiasıyla başlatılan soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam Selam Tevhid soruşturması nedeniyle Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesinde açılan davada sanık olduğunu söyledi.

CHP’LİLER SORDU, ŞİMŞEK YANITLADI

Cumhuriyet gazetesi soruşturmasını yürüten savcı Murat İnam dün TBMM’de tartışmalara neden oldu. CHP sözcüleri savcı Murat İnam’ın FETÖ soruşturmasında sanık olup olmadığıyla ilgili bilgi istedi. İnam’ın yargılandığı dosya numarasını da veren CHP’li Levent Gök’e Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yanıt verdi. Şimşek, şunları söyledi:
“Cumhuriyet Savcısı Murat İnam, Selam Tevhid soruşturması nedeniyle Yargıtay 16’ncı Ceza Dairesinde açılan davada sanıktır. Hakkında isnat olunan eylem usulsüz dinleme kararı vermesi değil, sadece bir dosyada uzatma kararı vermesidir. FETÖ’ye karşı yürütülen soruşturmalar kapsamında hakkında herhangi bir açığa alma veya ihraç işlemi yapılmamıştır.”

Cumhuriyet Gazetesi avukatlarından Fikret İlkiz dün konuya ilişkin bir açıklama yapmıştı. İlkiz, şunları söylemişti: “Eğer doğruysa; Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı HSYK Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanmış olan 20161 esas numaralı iddianamede 39746 sicil numaralı İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam 28 numaralı şüphelidir. Savcı hakkında FETÖ/PDY terör örgütü nedeniyle cezalandırılması istemiyle ceza davası açılmıştır, sanıktır ve dava devam etmektedir. Biliyorsunuz ki; Cumhuriyet gazetesi vakfı ve gazete yöneticileri ile yazarları hakkında açılmış olan soruşturma savcı Murat İnam tarafından yürütülmektedir. Bu savcının emir ve talimatlarına uygun olarak sabaha karşı gözaltı işlemleri gerçekleştirilmiştir ve halen gözaltındadırlar. Savcı Murat İnam hakkındaki soruşturma, iddianame ve ceza davası apaçık ortada dururken Cumhuriyet gazetesi yazarları ile yöneticilerinin bu savcının emir ve talimatlarıyla özgürlüklerinden yoksun olarak gözaltında tutulmaları adil yargılanma hakkının açıkça ihlalidir. Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticileri hakkındaki soruşturmanın, aynı örgütün üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan bir savcıya teslim edilmesi demek bu soruşturmanın çökmesi demektir.”

Gazete Duvar

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Cumhuriyet Gazetesi / FETÖ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.