demirtas-yuksekdag

Demirtaş ve Yüksekdağ dahil 9 HDP milletvekili tutuklandı

Sol Defter- Haber - 4 Kasım 2016 - Güncel Politika / Türkiye Solu / Ulusal Sorun

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

BBC Türkçe – Diyarbakır, Şırnak, Hakkari, Van ve Bingöl Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, dün gece HDP’nin 15 milletvekili hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Aralarında Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 11 milletvekili polis tarafından gözaltına alındı.

Demirtaş ve Yüksekdağ daha sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Doğan Haber Ajansı, önce eş başkanların Kocaeli F Tipi Cezaevi’ne yerleştirildiklerini ancak daha sonra Demirtaş’ın burada bir süre bekletildikten sonra Edirne F Tipi Cezaevi’ne götürüldüğünü bildirdi.

Demirtaş, kararın üstüne avukatı aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Ben ve arkadaşlarım bu hukuksuz sivil darbeye karşı her yerde ve her aşamada dimdik durmaya devam edeceğiz” dedi.

HDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Hakkari Milletvekilleri Selma Irmak ile Abdullah Zeydan ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encu de tutuklandı.

 

HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Diyarbakır Milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

SIRRIImage copyrightDHA
Image captionAnkara milletvekili Önder, sorgusunun ardından serbest bırakıldı

İki milletvekili yurtdışında, biri bulunamadı

Haklarında gözaltı kararı bulunan diğer üç isimden HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk yurtdışında bulunuyor. HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ise bulunamadı.

BBC Türkçe’ye konuşan Faysal Sarıyıldız, şu aşamada Türkiye’ye dönmeyi düşünmediğini söyledi. Sarıyıldız, “Bizim kaygımız tutuklanmaya dair değil. HDP milyonlarca insanı temsil ediyor. Demokratik siyasetin tamamen tüketilmesi, Suriyelileşmeye kapının aralanmasıdır bizim kaygımız” diye konuştu.

Anadolu Ajansı (AA), gözaltı kararlarının “yürütülen terör soruşturması kapsamında” alındığını bildirdi. AA ayrıca, Demirtaş ve Yüksekdağ’ın Kobani’ye Türkiye’den koridor açılması talebiyle Ekim 2014’te düzenlenen protesto gösterileri için yaptıkları çağrılardan dolayı “suç işlemeye tahrik” ve “halkı isyana teşvik” ile suçlandığını belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım ise HDP milletvekillerinin ifade vermek için yapılan çağrılara yanıt vermemelerinden dolayı gözaltına alındıklarını söyledi.

Yıldırım, İstanbul’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılan işlemin hukuk içerisinde olduğunu belirterek, “Yapılan işlem mahkemelerin (ifadelerini almak için) yaptığı çağrıyı yerine getirmemesi üzerine gerçekleşen bir işlemdir. Gözaltı işlemi bu şekilde gerçekleşmiştir” dedi.

Sabahat TuncelImage copyrightAFP
Diyarbakır’daki eylem sırasında Sabahat Tuncel gözaltına alındı

Birçok ilde eylemler

Gözaltıların ardından yapılan çağrılar üzerine başta Diyarbakır olmak üzere İstanbul, Ankara ve İzmir gibi kentler ile yurtdışında bazı noktalarda protesto eylemleri düzenlendi.

Diyarbakır’da düzenlenen eyleme polis müdahale etti. Eylem sırasında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Başkanı Sabahat Tuncel gözaltına alındı.

Ankara Milletvekili Önder de serbest bırakılmasının ardından BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Bu sivil, siyasi iradeye vurulmuş çok önemli bir darbe ve ortak yaşam umudumunu çok körelten bir şey” dedi.

Yaşananlara çok sert tepki gösteren isimlerden biri olan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) “iç savaş propagandası” yapmakla suçladı.

Gözaltılara Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) de tepki geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Seçimle gelenlerin gidiş yolu ancak seçimle olmalıdır” diye konuştu.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da BBC Türkçe’ye yaptığı değerlendirmede, “Bu operasyonlar siyasi operasyonlardır ve siyasi bedelleri ağırdır” dedi.

kati piriImage copyrightKATİPİRİ.NL
Piri, gözaltı kararını ‘saçma’ olarak nitelendirdi.

AB ve ABD‘den sert tepki

Gözaltı kararlarına Avrupa Birliği’nden de tepki geldi. Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye ile üyelik müzakerelerini derhal askıya alması çağrısı yaptı.

AP Başkanı Martin Schulz da Türk yetkililerin Türkiye’yi yalnızca demokrasiden uzaklaştırmakla kalmadıklarını, aynı zamanda AB-Türkiye ilişkilerinin de temelini oluşturan değer, ilke, norm ve kurallara da sırtlarını döndüklerini belirtti.

Schulz ayrıca, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve AP’deki siyasi grup liderleriyle ile Türkiye’de gelişmelerle ilgili olarak sürekli temasta olduklarını da sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski de Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “Türk hükümetinin HDP liderlerini ve diğer milletvekillerini tutuklayıp, internete erişimi engellemesi dost ve müttefik olarak bizi derinden rahatsız etti” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: HDP / HDP tutuklama /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.