odtu_akademisyenleri_manset

ODTÜ hâlâ ayakta: Akademisyenlerden ‘demokratik üniversite için mücadele’ sözü

Sol Defter- Haber - 8 Kasım 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Erdoğan’ın KHK’ler ile halihazırda anti-demokratik olan rektörlük seçimlerine dahi tahammül edemeyip rektör atamalarını doğrudan kendisine bağlamasına, Boğaziçi Üniversitesi’nden sonra bir tepki de Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) geldi.

Fizik Amfisi önünde cübbelerini giyerek bir basın açıklaması düzenleyen ODTÜ akademisyenleri, darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeleri “kaygı verici” ve “korkutucu” olarak niteledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bugün ülkemizde demokrasinin sürdürülmesi için yaşamsal öneme sahip kurumlara, parlamentoya, yargıya, siyasi partilere ve basın-yayın kuruluşlarına kaygı verici siyasi müdahaleler yapıldığına tanık oluyoruz. Bu süreç, son bir haftada yaşadıklarımızla yeni ve korkutucu bir evreye girmiş bulunmaktadır.

KHK ile rektörlük seçimlerinin kaldırılmasının da aynı sürecin bir parçası olduğunu ifade eden akademisyenler, YÖK Yasası’nda tanımlanmış hali dahi yetersiz olan bu uygulamanın kaldırılmasını demokrasinin toplumsallaşması ve kurumsallaşması açısından kabul edilemez olduğunun dile getirdi.

Üniversitelerin toplumsal gelişmeye katkı sağlamasının koşulunun “üniversite özerkliği” olduğunun altını çizen ODTÜ akademisyenleri, açıklamalarını mücadele sözüyle bitirdi:

ODTÜ’lü öğretim elemanları olarak talebimiz, demokratik, katılımcı, özerk, insan ve doğayla barışık üniversitedir. Bunun sağlanması için mücadele etmeyi topluma karşı bir sorumluluk ve görev kabul ediyoruz.

Sendika.Org/ Ankara

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: ODTÜ / Rektörlük Seçimi / üniversite /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.