turan-firat-surgun

İHH için para toplanmasına karşı çıkan öğretmene sürgün

Sol Defter- Haber - 15 Kasım 2016 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İstanbul’da bulunan Siyavuşpaşa İlkokulu öğretmeni Turan Fırat, İnsani Yardım Vakfı (İHH) için okulda yardım parası toplanmasına karşı çıktığı için sürgün edildi.

Turan Fırat’ın görev yerinin değiştirilmesine karşı çıkan öğrenciler, veliler ve Eğitim Sen üyeleri Bahçelievler’deki Siyavuşpaşa ilkokulu önünde basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını KESK’e bağlı Eğitim Sen İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Özev okudu. Açıklamada, Turan Fırat’ın İHH için para toplanmasına karşı çıktığı için diğer öğretmenler tarafından “Okulda siyaset yaptığı gerekçesiyle” şikayet edildiğini belirten Özev, bu durumu “Çamur at izi kalsın” sözüyle özetledi.

Emniyet ve adli soruşturmanın oluşturulamadığını belirten Özev, idari soruşturma ve iftiralarla Fırat’ın görev yerinin değiştirildiğini ifade etti.

Soruşturma yapan müfettişin 16 kişinin ifadesine başvurduğunu, 9 kişinin Turan Fırat’ın lehine ifade vermesine rağmen dikkate alınmadığını belirten Özev, “6 kişinin beyanları geçerli sayılmış, kanaat üzerine hiçbir delile dayanmadan cezalandırılmıştır” dedi.

Turan Fırat’ı şikayet eden Ekrem Çakır’ın okulda joker öğretmen olarak bulunduğunu, diğer öğretmenleri de sürekli şikayet ettiğini belirten Hüseyin Özev, “Eylül ve ekim ayında hiç derse girmemesine rağmen bu öğretmen maaşını almaya devam etti. Ayrıca bu okul müdürünün görevi kötüye kullanmaktan daha önce görevden alındığını hatırlatıyoruz” ifadelerini kullandı.

Turan Fırat’ın mağdur edildiğini, 20 yıldır aynı okulda görev yaptığını ve çok sevildiğini belirten Özev, bu hukuksuzluğun son bulması için yasal girişimlere başladıklarını belirtti.

Evrensel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Eğitim Sen 1 nolu Şube / İHH / KESK / sürgün /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.