izban-anlasma-grev-sona-erdi-aa

İZBAN’da grev sona erdi

Sol Defter- Haber - 15 Kasım 2016 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

İzmir’de toplu sözleşme sürecinde yönetimin işçilerin taleplerini kabul etmemesi üzerine işçiler 8 Kasım’da greve çıkmıştı. Bugün sendikacılar, sermaye devleti temsilcileri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan görüşmenin ardından anlaşma sağlandığı duyuruldu. Anlaşmayla birlikte Çarşamba günü 05.40 itibarıyla İZBAN seferlerinin başlayacağı duyuruldu.

Ankara’da görüşme yapıldı

Bugün Ankara’da yapıldığı belirtilen görüşmeye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Ulaştırma Bakanlığı Müşteşar Yardımcıları, TCDD Genel Müdürü, Demiryol-İş Genel Başkanı da olan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, İZBAN Yönetim Kurulu üyeleri ve Demiryol-İş İzmir Şube yöneticileri katıldı. Görüşmeler sonucu anlaşmaya varıldığı belirtildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Başkan Kocaoğlu ile birlikte Tür k-İş Genel Başkanı Atalay da imzaladı.

Belediyeden açıklama: “Çözüm zirvesi”!

İzmir Büyükşehir Belediyesinden de konuya ilişkin medyaya yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) yüzde 50’şer payla ortak olduğu Türkiye’nin en büyük şehir içi toplu taşıma sistemi İZBAN’daki grev anlaşmayla sonuçlandı. 8 Kasım tarihinde Demiryol-İş Sendikası tarafından başlatılan grev, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’nın girişimleriyle Ankara’da gerçekleştirilen ‘çözüm zirvesinde’ bitirildi. Taraflar ilk yıl yüzde 15 zam için anlaştı.”

Anlaşmanın detayları

İZBAN A.Ş. ile Demiryol-İş Sendikası arasındaki görüşmede ücret ile ilgili alınan kararlar doğrultusunda, ilk yıl için ücretlerde yüzde 15 artış sağlandı. 1. yıl brüt tavan çıplak ücretler ise şöyle:
Tekniker 2340 TL; Sürücü 2300 TL; Teknisyen 2075 TL; İstasyon Operatörü 2030 TL; Muhasebe Personeli 1940 TL; Veznedar 1885 TL; Gişe Görevlisi 1885 TL.

Varılan anlaşmaya göre 1. yılın ikramiye ücreti 75 güne çıkarıldı, taban ücret ise brüt 1800 TL oldu. 2. yılın birinci 6 ay ücretlerine önceki 6 aya ait TÜFE oranında artış yapılacak. Ek olarak “Teknisyen” grubuna brüt 75 TL, “İstasyon Operatörü” grubuna brüt 50 TL artış yapılması kararlaştırıldı. İkramiye ise 80 güne çıkarıldı. Ücreti ödenen yemek bedeli günlük 12 TL oldu. İkinci yılın ikinci 6. ay ücretlerine ise önceki 6 aya ait TÜFE oranında artış yapılacak. Ek olarak “Teknisyen” grubuna brüt 50 TL, “İstasyon Operatörü” grubuna brüt 25 TL artış yapılacak. İkramiye ise kıstelyevm (çalışılan gün sayısına göre) uygulanarak 85 güne çıkarılacak. Ücreti ödenen yemek günlük 12 TL olacak.

İZBAN’ın teklifi yüzde 15’ti, ortalama yüzde 16,5’ta anlaşıldı!

İZBAN daha önce son teklif olarak 1. yıl için yüzde 15  artış teklif etmiş, Demiryol-İş ise yüzde 24 zammı yüzde 22’ye çekerek yüzde 15 teklifinin kabul edilemez olduğunu söylemişti. Ortalama 18 zam talebiyle masaya oturduklarını savunan Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, yüzde 15 ile yüzde 18 arasında ortalama yüzde 16,5 zam aldıklarını aktardı.

Kızıl Bayrak Gazetesi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Demiryol-İş / İZBAN / İzmir Belediyesi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.