dersim-tutuklama

Dersim belediye, sendika, parti başkanları tutuklandı…

Sol Defter- Haber - 19 Kasım 2016 - Genel

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Dicle Haber Ajansı’nın haberine göre, Dersim’de belediye eş başkanları Nurhayat Altun ve Mehmet Ali Bul, Belediye Meclis üyesi Cemile Ataş, DİSK Dersim Temsilcisi Şükran Yılmaz, DBP İl Eş Başkanı Murat Polat, HDP İl Eş Başkanı Arslan Çağ, HDP PM üyesi Ekber Kaya, HDP il yöneticileri Hüseyin Dağdeviren ve Yaşar Ağın, EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale, BES Dersim Temsilcisi Musa Kılıç ve ESP’li Hakan Kavut önceki gün çıkarıldıkları Tunceli Sulh Ceza Mahkemesi’nce tutuklanmıştı.

Mahkeme tutuklamaya gerekçe olarak, HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto emek için Dersim’deki emek ve demokrasi güçlerinin öncülüğünde 4-5 Kasım’da il merkezinde düzenlenen basın açıklaması ve oturma eylemine katılmalarını gösterdi.

İldeki internet ağı ve mobil telefon hatlarının kesik olduğu, iletişimin durduğu 4-5 Kasım’da belediye eşbaşkanları, HDP, DBP ve EMEP yöneticilerinin, “PKK yöneticilerinin internet üzerinden yayın yapan haber siteleri üzerinden yaptığı çağrılar” doğrultusunda basın açıklamasına katıldıkları ve halkı kışkırttıkları ileri sürüldü.

‘BANA KUŞLAR HABER GETİRECEK DEĞİL’

Kesik olan internet ve telefon hatları üzerinden PKK yöneticilerinin yaptığı çağrılar doğrultusunda basın açıklamasına katıldıkları ileri sürülen siyasetçiler, hakimlikteki ifadelerinde şaşkınlarını dile getirdi. BES Dersim Temsilcisi Musa Kılıç ifadesinde, “O gün internet yoktu. Telefonlar kesikti. Bana bu durumda kuşlar haber getirecek değil. Ben kimseden emir ve talimat almadan yaşanan olaylara karşı bireysel tepkimi ortaya koymak için basın açıklamasına katıldım” dedi.

EMEP İl Başkanı Mustafa Taşkale ise hakimlikteki ifadesinde, “Sebebi ve nedeni belli olan bir basın açıklamasının böyle adil olmayan bir suçlama ile örgüt üyeliği dayatılmasını kabul etmiyorum” dedi.

Belediye Eşbaşkanı Nurhayat Altun ise savunmasında, “O günkü basın açıklamasına ilişkin anayasanın bana vermiş olduğu şiddet içermeyen demokratik hakkımı kullandım. Suç olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

Belediye Eşbaşkanı Mehmet Ali Bul ise “Anayasal bir hak olan demokratik tepkimizi gösterdik. Yaptığımız basın açıklamasının suç olduğunu düşünmüyorum” dedi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: BES / Dersim / DİSK / EMEP / ESP / HDP / OHAL /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.