kartal_20kasim_18

CHP yönetimi Kartal mitinginden çekildi… “demokratik direnme” hakkı nerede kaldı?

Seyfi Adalı - 20 Kasım 2016 - Güncel Politika / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

CHP Genel Başkanının partisinin “demokratik direnme hakkı”nı kullanacağını açıklaması, AKP ve MHP yönetimlerinden tepki çekmiş, demokratik muhalefet cephesinde ise ilgiyle karşılanmıştı. Hemen ardından CHP yönetimi sözlerinin tersini yapmaya başladı. Başkanlık sistemine karşı olduğunu açıklayan CHP yönetimi, “metni görelim” dedi ve son olarak solun biraraya geldiği Kartal Mitingine katılmama kararını açıklayarak, “demokratik direnme” hakkından ne anladığını ortaya koymuş oldu.

Gerçek Gündem’in haberine göre, CHP İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada mitinge katılmama gerekçesi olarak “Provokasyona açık bir ortamın oluşması”gösterilmiştir.

OdaTV’ye konuşan CHP İstanbul İl Başkan Yardımcısı Şükran Akyol ise katılmama gerekçelerini “Destek verecektik. Flamasız bir miting olacağı yönünde karar alınmıştı. Miting alanına bugün HDP flamalarının asılması bizi çelişkiye düşürdü. Belki de HDP’den kaynaklı değildi. Ancak provokasyon olması ihtimali nedeniyle katılmama kararı aldık. Burada mesele HDP değil” diye açıklamıştır.

CHP yönetiminden beklentimiz yok. Onlar, sokak deyince “provakasyon”, direnme deyince “yarı yolda eylemden caymak” anlıyorlar. Ancak CHP gençliği ve bazı milletvekillerinin CHP il başkanlığının kararına uymayarak devrimci demokratik muhalefet sol güçlerle bir araya gelişini de engelleyemiyorlar.

CHP yönetimi kendi soluyla ve Kürt demokratik hareketiyle birlikte mücadele etmek yerine, “böldürtmeyeceğiz” mitingleri düzenleyerek MHP tabanına yönelen politikalar izlemesi CHP’nin fıtratına uygundur. Ve esasen AKP’ye karşı mücadele etme niyetinde olan CHP tabanındaki unsurların moralini bozmaya hizmet ediyor. Mücadele etmek isteyenlerin moralini bozmak ise, tabii ki MHP ile tahkim edilmiş AKP-Erdoğan rejiminin işine yarıyor. Bu nedenle, devrimci demokratik talepler için mücadelenin tutarlı savunucusunun CHP yönetimi olmayacağı bir kez daha görülmüştür.

Ancak CHP gençliği, CHP taraftarı kadınlar, CHP içindeki Alevi toplumunun temsilcileri ve işçiler gerçekten AKP-Erdoğan rejimine karşı mücadele etmek isterlerse, genel merkez yönetiminin bu iki yüzlü, mücadeleden kaçan ve milliyetçi politikalardan medet uman tutumunun dışında kendilerine yeni bir yol bulmaları gerekiyor. Çünkü, MHP ile tahkim edilmiş AKP-Erdoğan rejimini alt edebilmenin yolu, acil ve demokratik taleplerimiz için fiili mücadeleden, sokaktan, işyerlerinden, en geniş sosyalist, devrimci, demokratik güçlerle bir araya gelmekten geçiyor.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 20 Kasım Kartal Mitingi / CHP / demokratik direnme / HDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.