feto-polis-gozalti

Bakan Bozdağ: ‘FETÖ’den 39 bin 378 kişi tutuklu

Sol Defter- Haber - 23 Kasım 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

diken.com.tr’nin darbe girişimine dair günlük haber bültenine göre,  22 Kasım itibariyle son durum…

19.55 Emniyet Genel Müdürlüğü’nde 112 emniyet müdürü ve 79 emniyet amiri emekliliğe sevk edildi. 487 emniyet müdürü ile 292 emniyet amiri 486 başkomiser, komiser ve komiser yardımcısı bir üst rütbeye terfi etti.

18.53 Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında bugüne kadar 92 bin 607 kişi hakkında işlem yapıldığını, 39 bin 378 kişinin de tutuklandığını söyledi.

14.47 İş insanı İhsan Kalkavan hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

12.00 ‘FETÖ’ üyesi olduğu öne sürülen bir çiftin Edirne’den sınırı yasadışı biçimde geçmeye çalışırken yakalandığı bildirildi.

Kapatılan Turgut Özal Üniversitesi Hastanesi’nin başhekimi olduğu belirtilen Prof. Dr. Mustafa Yıldırım ve aynı üniversitede tıp fakültesinde öğretim üyesi olarak çalıştığı belirtilen eşi Doç. Dr. Ümran Yıldırım tutuklandı.

AA’nın haberine göre jandarma ekipleri, Havsa ilçesinde bir otomobili durdurdu. Sahte kimlik ve sahte pasaport beyan eden araçtaki yolcuların Mustafa Yıldırım ve eşi Ümran Yıldırım olduğu belirlendi. Örgütün şifreli haberleşme programı ‘ByLock’ kullanıcıları oldukları öne sürüldü.

10.50 Gülen Cemaati’nin Türk Telekom’da ‘örgütlenen’ ve üst düzey yönetici konumunda bulunan mensuplarına dört ilde yapılan operasyonda 12 şüpheli gözaltına alındı. Soruşturmada toplam 22 şüpheli hakkında gözaltına kararı var.

Bu arada, aynı soruşturma kapsamında daha önce de 63 kişi tutuklanmış, bu kişilerden 57’sinin ‘ByLock’ kullandıkları belirlenmişti.

10.48 Konya’da, haklarında gözaltı kararı olan, Selçuk Üniversitesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde görevli 23 akademisyenden 16’sı gözaltına alındı.

Şüpheliler emniyete götürülürken, soruşturma kapsamında 24 akademisyenin de ifadesi alınacak.

silivri

09.55 İstanbul merkezli sekiz ilde, Gülen Cemaati’nin gizli yazışma uygulaması olduğu iddia edilen ‘Bylock’u kullandıkları belirlenen cezaevi infaz koruma memurlarına yönelik operasyon başlatıldı. Operasyonda 24 cezaevi yetkilisi ve infaz koruma memuru hakkında gözaltı kararı alındı. Operasyon İstanbul dışında, Ankara, Bursa, Çanakkale, Kırıkkale, Tokat, Ordu ve Rize’de yapıldı.

Silivri Açık Cezaevi 1. Müdürü H.T’nin de aralarında olduğu 14 şüpheli İstanbul’da, beş şüpheli de diğer illerde olmak üzere 19 kişi gözaltına alındı.

08.45 Konya başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, 19 ildeki Hava Kuvvetleri komutanlıklarında görevli, aralarında pilotların da bulunduğu 60 TSK personeli için gözaltı kararı verildi.

Ali U.

07.24 Eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk’ün emir astsubayı Ali U., 15 Temmuz darbe girişimi gecesinin ardından Akın Öztürk’le yaptığı telefon görüşmesi nedeniyle, nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: 15 Temmuz Darbe Girişimi / FETÖ /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.