15181687_714095755411570_2864682348086143553_n

Mesele kitap dergisinin Aralık sayısı hazır… “Mesele’den davet…”

Sol Defter - 29 Kasım 2016 - Genel / Güncel Politika / Türkiye

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Mesele Kitap Dergisi, elinizdeki 120’inci sayısıyla birlikte 10 yılı geride bırakmış olacak. Mirası ve birikimiyle yeni dönemde yayınını sürdürebilmesi ancak gerçek toplumsal dinamiklere dayanması halinde mümkün olabilir. Sözümüz güçlü, Mesele’nin yapısı, bileşimi de güçlü, sahici ve örgütlü olmak zorunda.

Türkiye Mesele’sine bakarsak, derginin bundan sonraki yaşamının nasıl ve hangi istikamette ilerlemesi gerektiğine sadece bu dergiyi çıkartanların yanıt vermesi eksik olacak. Bu nedenle birçok okuyucumuzla, çevre ve platformla kitap, kültür ve politika için birlikte neyi, nasıl yapacağımızı konuşmak ve bir arada bir faaliyetin imkanlarını arayarak, birlikte yürümek istiyoruz.

15 Temmuz Darbe Girişimi ve ardından 21 Temmuz AKP-Erdoğan OHAL rejiminin totalitarizmi altında hiçbir şey olmamış gibi davranamayız. Totaliter bir Türkiye’nin Anayasal zemininin örüldüğü bu şartlarda, sosyal demokrasinin ilkesiz ve moral bozucu politikaları karşısında, aşağıdan, emekçiden, kadından, Kürt halkından yana, sosyalizme doğru adil, eşit ve insanca bir yaşamın koşullarının yaratılması için mücadele yürütmek; yayın, kültür ve politika alanında anlamlı bir karşı-duruş sergilemek ancak müşterek bir zemin üzerinde birlikte hareket etmekle mümkün olabilir.

MHP ile tahkim edilmiş AKP-Erdoğan rejimine karşı, aşağıdan tahkim edilmiş birleşik bir demokratik ve sosyalist karşı-duruşu ortaya koyacak bir Mesele’ye ihtiyaç var. “Mış” gibi yaparak yürüyemeyiz; yürüyemeyeceğimizden değil, böyle bir yürüyüş biçimi doğru olmayacak; tarihsel deneyimlerin talihsiz tekrarına düşmemek için, tek başına yürüyemeyiz…

Buradan meselesi olanlara “birlikte yürüme” çağrısı yapıyoruz. Her alanda, her zeminde birlikte yürümek, birlikte çalışmak, iş üretmek, mücadele etmek zorundayız.

Sahici bir yayın, kulvarı ne olursa olsun aynı zamanda alternatif yeni bir yaşamın örgütlenmesidir…

Bu davet bizim…

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: aralık sayısı / Mesele Dergisi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.