siirt-maden-1

Dört işçinin hala arandığı Şirvan’daki madende ‘yüzlerce işçiyi işten attılar’

Sol Defter- Haber - 2 Aralık 2016 - Güncel Politika / İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Evrensel’den Hasan Akbaş’ın haberine göre bazı işçiler, telefonla aranarak işten çıkarıldıklarının söylendiğini, kendilerine bir gerekçe de sunulmadığını belirtti.

İsmini vermek istemeyen bir işçi şunları anlattı: “Yüzlerce işçiyi işten attılar. Herkes göçünü alıp köyüne döndü. Sadece 30-40 işçi kaldı, onlar da arama çalışmaları için bırakıldı. İşten çıkarmalarla ilgili gerekçe bildirilmedi ama şirket yetkilileri eskisi gibi buralara gelmiyor. Ana firma yöneticileri de yok. Burası ıssızlaştı. Bir yetkili,‘İşler karışık, madenin ne olacağı belli değil’ demiş.”

‘Tazminatımız verilmedi’

İşten çıkarılan başka bir işçi de tazminat ve haklarının da verilmediğini belirterek şöyle konuştu: “İlk başta kimse arayıp sormadı bizi. ‘Burada iş yok, evlerinize gidin, dinlenin’ denildi. Telefonla arandık, ‘Artık işe gelmeyin, işten çıkarıldınız’ dediler ve bir şey dememize fırsat vermeden telefonu kapattılar. Antlar, C3 ve Nasıroğlu şirketlerinin hepsinde işçiler atıldı. Gerekçe söylenmedi, şimdi şirket yetkililerine de ulaşamıyoruz. Tazminat ve benzeri haklarımız da verilmedi, ne olacağıyla ilgili bir şey söylenmedi.”

Kış günü resmen sokağa atıldık

Çalışmaya mecbur olduklarını söyleyen işçi şunları kaydetti: “Adı üstünde işçiyiz. Buradan kazandığımız parayla geçimimizi sağlıyoruz. Hepimizin borcu var, çoluğu, çocuğu var. Kış günü resmen sokağa atıldık. Hiç mi vicdan yok? Toprak altında kalabileceğimizi bile bile o maden de çalışıyorduk. Çatlağı da, alınmayan önlemi de hepsini biliyor ve görüyorduk. Şirket de biliyordu. Çalışıyorduk yine de. Neden? Çünkü mecburuz, başka gelirimiz yok, yoksuluz. İşsizliği, ölümü bizim kaderimiz haline getirdiler. Razı değiliz. Tüm insanlara çağrımdır. Herkesin elini vicdanına koysun. Bu duruma tepki göstersin, bize sahip çıksın.”

Evrensel’in haberinde herhangi bir şirket yetkilisinin görüşü yer almadı.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: iş cinayeti / işten çıkartma / maden işçisi / Siirt /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.