halep-dogu

Doğu Halep Belediye Başkanı’ndan yardım çağrısı

Sol Defter- Haber - 4 Aralık 2016 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Doğu Halep Belediye Başkanı Brita Hagi Hassan Halep’in haritadan silinmesine seyirci kalınmaması için devlet topluluğuna çağrıda bulundu. Hassan Protestan Haber Ajansı’na verdiği mülakatta askeri müdahale istemediklerini ancak Beşar Esad’ın müttefiki Rusya’ya yaptırım uygulanmasını ve Batılı liderlerin Halep sakinleri için sembolik jestte bulunmalarını arzuladığını duyurdu.

Eski Fransa Cumhurbaşkanı François Mitterand’ın 1992 yılında Sırp kuşatması altındaki Saraybosna’ya yaptığı ziyareti emsal gösteren Doğu Halep Belediye Başkanı Hassan “Mitterand uçağa atlayıp Saraybosna’ya gitti ve orada katliama son verilmesi gerektiğini söyledi”, dedi.

Brita Hagi Hassan muhalefetin demokratik oylamayla seçilen son temsilcileri arasında yer alıyor. Fransa hükümetinin temsilcileriyle görüşmek üzere Paris’e gelen Hassan aylardır Rusya’nın havadan desteklediği Suriye hükümet kuvvetlerinin kuşatması altında tutulan Halep sivillerin çaresizlik içinde olduğunu ve ‘bomba, zehirli gaz ya da açlıktan ölmeyi beklediklerini’ söyledi. Yüz gündür süren kuşatma sırasında iki milyonluk nüfusun 250 bine indiğini belirten belediye başkanı kalanların yüzde 60’ını kadın ve çocukların oluşturduğunu aktardı.

Syrien Krieg - Kämpfe in Aleppo (Reuters/Sana)

Hassan, sadece kasım ayında kentin doğusuna 1 500 kez bomba yağdırıldığını, saldırılarda 760 kişinin öldüğünü, yaralı sayısının 2 bini aştığını, ölenlerin arasında 120 çocuk ile 70 de kadının bulunduğunu ve Doğu Halep’e 765 varil bombası atıldığını açıkladı.

Bir hafta bile dayanamayız

Kent sakinlerinin su, ilaç, yiyecek, sığınak ve ambulansa ihtiyacı olduğunu belirten Belediye Başkanı Hassan 10 hastanenin bombalarla tahrip edilmesinden sonra doktorların cerrahi müdahaleleri bodrum katlarında ve ilkel gereçlerle yapabildiklerini söyledi.

Doğu Halep belediye başkanı kuşatma ve bombardımanlara bir haftadan fazla dayanamayacaklarını ve ‘bu duruma seyirci kalanların suça ortaklık etmiş sayılacağını, insanlık suçlarına iştirak edenlerden de ilerde hesap sorulacağını’ söyledi. Suriye muhalefetinin önde gelen simlerinden olan Hassan sözlerini şöyle bitirdi: “Rusya olmasa rejim güçleri bir metre dahi ilerleyemezdi. Ruslar 900 militan cihatçıyı temizleme bahanesiyle bütün halkı katlediyorlar. Oysa Halep’in doğusundaki Nusra Cephesi militanlarının sayısı 300’ü bile bulmuyor.”

Deutsche Welle

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Doğu Halep Belediyesi / El Nusra / Halep / Suriye /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.