beyazit_eylem_8_aralik_manset

Baş rektöre biat etmeyen üniversite Beyazıt Meydanı’nda

Sol Defter- Haber - 8 Aralık 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Akademisyenler, öğrenciler ve işçiler üniversiteye yönelik saldırılara ve işten atmalara karşı Beyazıt Meydanı’nda bir araya geldi. KHK’lerle işten atılan Eğitim Sen’li akademisyenlerin ve işten atılan üniversite işçilerin de katıldığı eylem için saat 13.30’da İstanbul Üniversitesi rektörlük binası önünde buluşuldu.

Üniversite bileşenleri “Beyazıt faşizme mezar olacak” sloganı ile Beyazıt Meydanı’na yürüdü. Beyazıt Meydanı’nda diğer üniversitelerden öğretim üyeleri ve üniversiteliler de eyleme katıldı.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde çalışan, taşeron işçilerin sorunlarını ve hastane yemekhanesinde yaşanan gıda zehirlenmesini gündeme getirdiği için işten çıkarılan taşeron işçi Cemal Bilgin ve SES Aksaray Şubesi katıldı. Bilgin yaptığı açıklamada mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Akademisyenler adına konuşma yapan ve KHK ile ihraç edilen Levent Dölek:” Yaptığımız her şeyi savunuruz ve savunmaya devam edeceğiz. Bizi işten atarak susturabileceklerini zannediyorlar ama biz susmayız. Biz devrimciyiz!” dedi.

Üniversite öğrencileri adına konuşma yapan Gönenç Hacaloğlu ise “Biz üniversitenin gerçek sahipleri olarak buradayız ve biat etmeyeceğiz” dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri eyleme kendi talepleri ile katılım gösterdi.

Eylem basın açıklaması ve Beyazıt Marşı ile son buldu.

Polis ve ülkücülerin provokasyon çabası

Eylemden önceki gün polis destekli ülkücü faşistler üniversiteye gelerek eylemi provoke etmeye çalıştı. Beyazıt Kampüsü içerisinde Havuzlu Bahçe’de toplanan faşistler üniversitelileri taciz etti. Bunun üzerine faşistlere müdahale eden devrimcilere polis saldırdı ve 21 öğrenciyi gözaltına aldı.

Aynı yöntemi sıklıkla kullanan polis ve ülkücüler, 27 Ekim günü İstanbul Üniversitesi’nde düzenlenen forum öncesi de forum yapan üniversitelilere küfür ederek taciz etmişti. Üniversitelilerin müdahalesiyle faşistlerin üniversiteden çıkarılması sonrası polis yine devrimci öğrencilere saldırarak 10’u aşkın üniversiteliyi gözaltına almıştı.

sendika.org

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Barış İçin Akademisyenler Girişimi / Beyazıt Meydanı / Eğitim Sen / KHK /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.