Beşiktaş'ta gerçekleştirilen terör saldırısında şehit düşen polisler için Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tören düzenlendi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, törende konuşma yaptı.  ( Arif Hüdaverdi Yaman - Anadolu Ajansı )

HDP’li Danış Beştaş ve Önder’den Meclis’e Çağrılar

Sol Defter - 11 Aralık 2016 - Güncel Politika

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder Meclis’te bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmalarda Beşiktaş’ta yaşanan saldırıya yer verdi.

Beştaş “Bu acıların bir daha yaşanmaması için, bu Meclis’in, kınamak dışında da sorumlulukları var” dedi.

Önder de “Biz dört siyasal partiden arkadaşlar bu gelişmeye karşı ortak bildiri hazırlama arayışı içindeyiz. Buradan başlayabiliriz. Herkesin siyasal perspektifi var, herkesin olayları yorumlayış biçimi var. Ama reddedebileceğimiz mekanikler karşısında bir araya geleceğimizi, düşmanlaştırıcı, ayrımcı, kutuplaştırıcı bir dil kullanmayacağımızı söylemekle başlayabiliriz” dedi.

Beştaş: Ölümleri durdurmanın yolunu bulmak zorundayız

Danış Beştaş’ın açıklamaları şöyle:

“Dünkü saldırıda hayatını kaybeden Berkay’ın babasının sözlerini duymalıyız; hepimize ‘Sadece gidip mezarda dua okumakla bu iş çözülmüyor’ diyor. Bu mesaj bizedir.

“Türkiye’de 7 Haziran’dan sonra başlayan, çözüm sürecinin bitimine denk gelen süreçte çok büyük acılar yaşandı. Herkes bu acılardan nasibini alıyor. Meclis’te, bu ölümleri durdurmanın yolunu bulmalıyız. Kınamak dışında sorumluluğumuzu, siyasetin etkinliğini düşünmemiz lazım. Biz neyi eksik yapıyoruz? Bunu cidden düşünmemiz lazım.

“İntikam sözleri ölümlerin olmamasına çare üretmiyor”

“Dünden beri çıkan istatistiklerde ne kadar canı yitirdiğimize ve her patlamadan sonra nasıl intikam naraları atıldığına tanıklık ediyoruz. Bu intikam sözleri ölümlerin olmamasına çare üretmiyor. Başka bir dil bulmamız lazım. Bu topraklarda barışı, eşitliği, demokratik Anayasa’yı inşa etmek Meclis’in görevidir.

“Şiddet nasıl artar; konuşma yasaklanınca, siyaset tıkanınca, demokratik siyaset kanalları tıkanınca şiddet artar. Bugün tam da bunu konuşmak zorundayız. Çözüm sürecine yönelik mahkum etme dilini, ben de kürsüden mahkum ediyorum. Konuşmak lazım. Sadece burada değil, her yerde; konuşmanın sustuğu yasaklandığı dönemlerde şiddet artar, ölüm artar. Hangimizin yakını yok İstanbul’da? Hepimizin yüreği hoplamadı mı?  Bu acıları yaşatmamak, bu Meclis’in iradesine bağlıdır.”

Önder: Gençlerimiz gidiyor

Önder de “Hayatını kaybeden gerek polis, gerek sivil bütün yurttaşlarımıza rahmet, yaralılara da acil şifa diliyoruz. Nereden gelmiş olursa olsun, hangi el tarafından yapılmış olursa olsun bu saldırıyı kınadığımızı belirtmek istiyorum” dedi.

“Mevlevilikte kabristan için ‘hamuşan! tanımlaması yapılır; ‘Susmuşlar evi’ anlamındadır. Ölenler öncelikle susuyorlar, artık bu memlekete dair, günlük meşakkatlere dair söz söyleme hükümleri kalmıyor. Neresinden bakarsak bakalım, bu ölümlerin en ortak özelliği ‘genç ölümleri’ olması. Gençlerimiz, geleceğimiz gidiyor. Onun için yeni bir dil, üslup içerik katmak lazım.

“Ben 60 yaşıma yaklaştım. Kendimi bildim bileli, kulağıma çınlayan, sizlerin de kulağınızda hep çınlamış olan bir cümle var; ‘milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde’… 60 yıldır milli birlik ve beraberliğe ihtiyaç duymadığımız bir tek gün geçirmedik. Burada bir sorun var. Bu söylem, tüm bu gelişmeleri karşılamaya yetmiyor.

“İnisiyatif almayan tek kurum TBMM”

“Gerçekten bu memlekette, bu meseleye dair ticaret ve sanayi odalarından sivil toplum örgütlerine, ordudan devlet kurumlarına, hükümetten yabancı elçiliklere ve hatta ülkelere kadar herkes inisiyatif aldı. İnisiyatif almayan tek kurum Türkiye Büyük Millet Meclisi.

“Biz bunu Meclis’te ‘çözüm ve müzakere’ adında demokratikleşme mottosu haline getirdik. Reddeden sadece 34 kişi vardı. 34 retle Meclis olarak kabul ettik. Ama ne hikmetse, neredeyse 134 vekil o gün burada kabule ettiğimiz metne, toptan reddiyeler içeren bir dil geliştirdi. Zaman zaman gençlerimizi ve geleceğimizi içeren gündemlerle meclis araştırması açılmasını istedik, o bile yüz ağartacak nitelikte değildi. Her eleştirinin katkısını reddeden anlayış, savaşın baştan büyümesine ve hedef gözetmeden günlük hayatı etkileyecek bir darbe mekaniğinin her gün her gün yeniden üretilmesiyle sonuçlanıyor.

“Kutuplaştırıcı bir dil kullanmayacağımızı söylemekle başlayabiliriz”

“Biz dört siyasal partiden arkadaşlar bu gelişmeye karşı ortak bildiri hazırlama arayışı içindeyiz. Buradan başlayabiliriz. Herkesin siyasal perspektifi var, herkesin olayları yorumlayış biçimi var. Ama reddedebileceğimiz mekanikler karşısında bir araya geleceğimizi, düşmanlaştırıcı, ayrımcı, kutuplaştırıcı bir dil kullanmayacağımızı söylemekle başlayabiliriz.

“Bu ülkenin yitip giden her canı, bizim noksanlığımızdır. Kalp ve vicdan taşıma hususunda hiçbirimiz diğerimizden geride değiliz. Kastettiğimiz, başka bir çözüm bulunması gerekliliğidir. Görünen o ki bunun üstünde bir yaklaşıma ihtiyaç var.

“Susmak ölmek demektir”

“En kötü barış hali savaştan iyidir. Giden, canlarımızdır! Bu Meclis inisiyatif geliştirebilir. Bizi kuvvetlendirecek olan, bu saldırılara karşı en korunaklı zırh demokratik zırhtır. Demokratik alanın genişlemesi; ülkenin bir ‘hamuşan kabristanına’ dönmemesi, konuşandan korkmamamız gerekiyor.  Yoksa ‘hamuşan’ ve ‘kabristan’ neredeyse eş anlamlı; susmak ölmek demektir.

“Bunları her seferinde yeniden tecrübe etme lüksümüz yok. Zaman elimizden kayıp gidiyor. Karpuz kesmekle yürek soğumaz. Biz bunun ötesinde bir şeyler yapmakla mükellefiz. Bu şekilde gerçekleşecek her şeye katkı sunmaktan onur duyarız.

bianet

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Beşiktaş bombalı saldırı / HDP /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.