indir

Volkswagen: Daha az işçi, daha çok kar-Lutte Ouvriere

Sol Defter- Haber - 14 Aralık 2016 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail
18 Kasım Cuma günü Volkswagen çok büyük bir emekçi azaltmasına gideceğini açıkladı: 2020 yılına kadar, toplam 120 bin emekçiden, 23 bini Almanya’da olmak üzere 30 bin emekçi kısıtlamasına gideceğini açıkladı. Bu plana Brezilya ve ABD’deki fabrikalar da dahildir.

İdare gerekçe olarak şirketin 2015 mali yılındaki motorlarının çevre kirlenmesine yol açtığı için ödediği tazminatlar nedeniyle mali açığı ileri sürüyor. Bu skandalın ortaya çıkmasından bu yana şirket ABD’ye 15 milyar avro tazminat ödemeli ve bu miktar diğer tüm tazminatlarla birlikte 30 milyar avroya çıkabilir. Ancak bu yasa ihlallerinin sorumlusu emekçiler değil ve bedelini de ödemek emekçilere düşmüyor.

Üstelik geçmişte bu dev Volkswagen grubu,(12 marka  otomativ şirketine sahiptir), Porsche, Audi ve Skoda gibi oto markalarını da sahibi olarak geçmişti 30 milyardan çok çok fazla karlar elde etti. Grup 2015 yılı için “Diesel Gate” diye adlandırılan üç kağıtçılığı ödemek için 16 milyar avroluk bir rezerv oluşturmak zorunda kaldığı için mali açık verdi. Eğer bu olay olmasaydı grubun karları 12.3 milyar avro olacaktı. Yani geçmiş yıllardaki kar seviyelerinde olacaktı.

Volkswagen grubu çok zengindir, çünkü geçmiş yıllarda hissedarlarına büyük miktarlarda paralar dağıttı ve işlediği bu suçun cezasını da ödemek ona düşüyor: hisse senetlerinin değeri 2010 yılında 73 avrodan Ocak 2015’te 172 avroya fırlamıştı ve dizel motor skandalı nedeniyle hisse değerleri düşmesine rağmen bugün bile bu değer 130 avro civarındadır. Bu söz edilen dönemde hissedarlara aktarılan miktarlar üç katına çıktı.

Yani aslında bu dizel motorları olayı bir bahanedir. İdarenin duyurduğu hedef üretkenliği yüzde 25 artırmaktır. İdare hiçbir emekçinin işten atılmayacağını ve Almanya’da hiçbir fabrikasını kapatmayacağını anlatıyor. Ama sonuçta geriye kalan tüm emekçilerin çalışma şartlarının daha da kötüye gideceği ve sömürünün artacağı kesindir. İdarenin ileri gelenleri kendilerine ayırdıkları ikramiye miktarını 2015 yılı için 25 milyon avro olarak karalaştırdılar. Bunu hissedarlarına verdikleri hizmetin karşılığı olarak sayıyorlar.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: işçi çıkarma / kriz / Volkswagen /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.