ethem-sarisuluk

Ethem Sarısülük’ü öldüren polise “para ödülü”…

Sol Defter- Haber - 19 Aralık 2016 - Güncel Politika / Türkiye Solu

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Aksaray Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, müşteki yakınları ve taraf avukatları katıldı.

Tutuksuz yargılanan sanık polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Mahkeme başkanı, heyet tarafından delillerin ayrıntılı olarak incelendiğini, tarafların dinlenildiğini, araştırılacak başka bir husus kalmadığı için davayı karara bağlayacaklarını söyledi.

‘O KADAR TAŞ ATILDI’

Her iki tarafın birer avukatına söz verilmesinin ardından son sözü sorulan sanık Şahbaz, “İstediğim, konunun özüne bakılması, adaletli karar çıkması. En ufak kasıtla hareket etmedim. Eylemci grubun yoğun saldırıları kayda geçmiştir. Havaya ateş ettim. Yoğun şekilde taşlara maruz kaldım. Ağaç kütüğü, beton kolonu değilim. O kadar taş atıldı. Bir olumsuzluk yaşanmaması için silahı havaya tuttum. Bu kaza yaşanmışsa eylemcilerin beni taşlamasından olmuştur” dedi.

10 BİN 100 LİRA ADLİ PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık polis memuru Ahmet Şahbaz’a, ‘Meşru müdafaada kastı aşarak ölüme neden olma’ suçundan 1 yıl 4 ay 20 gün hapis cezası verdi. Hapis cezası, 10 bin 100 lira adli para cezasına çevrildi. Karar sonrası müşteki avukatı ve yakınları, “Para cezası mı veriyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Ankara / Ethem Sarısülük / Gezi Hareketi /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.