rus-elci-putin-1

Bir cinayetin düşündürdükleri – Haluk Yurtsever

Sol Defter- Haber - 20 Aralık 2016 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Bir: Hangi karanlık odada, kimlerin planladığını bilemesek de Rus Büyükelçisinin katlinde bir devlet/gizli servis eli olduğuna kesin gözüyle bakabiliriz. Olaylar dizisinin iç mantığı bunu gösteriyor.

İki: Bu olay, Türkiye güvenlik güçlerinin, her türlü dış ve iç yönlendirmeye açık olduğunu ortaya koymuştur. Diplomatları korumak, özel koşulları, düzenlemeleri olan uluslararası bir hukuk kuralıdır. Bu kural çiğnenmiştir. Ciddi sonuçları olacaktır.

Üç: Bu sonucun baş sorumlusu, genç polisleri dinci ve kinci bir ideolojiyle, “Fetih marşları”yla koşullandıran, her türlü provokasyona açık, bu doğrultuda kolayca yönlendirilecek kıvama getiren siyasetçilerdir.

Dört: 15 Temmuz’la birlikte devlet makinesi dağılmıştır. Bu coğrafyada, dinselleşen bir devletin, “devlet” olmaktan çıkma sürecine girmesi kaçınılmadır. Lübnanlaşma, Suriyeleşme süreci içeriden ve dışarıdan uygulamaya konulmuştur.

Beş: Bu olay, Türkiye’nin, Ortadoğu’da, büyük emperyalist güçlerin arkasında olduğu vekalet savaşlarına çekilmesi yönündeki darbe ve bombalamalar zincirinin yeni bir halkasıdır.

======

Yazarın facebook sayfasından alınmıştır

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Andrey Karlov / Ankara / Çevik Kuvvet / Rusya Büyükelçisi / suikast /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.