rus-elc%cc%a7isi-1

Suikast, komplo ve çimenler…

- 20 Aralık 2016 - Dünya

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Rus büyükelçinin katliyle sonuçlanan suikasta dair sayısız varsayım öne sürülebilir. Bu “işlerde” iyi olmamakla birlikte aklıma gelen birkaçını bir nefeste sayıvereyim:

1- “Kendi başına radikalleşen” (self radicalised) bir “yalnız kurt”. Memlekette buna uygun siyasal-sosyal iklim mevcut. Üstelik polisin giderek (hafif bir tabirle) daha “ideolojik” bir kimlik edindiği de vakıa…
2- Türkiye’nin Rusya ile Halep uzlaşmasına dair Suriye’de iş “tutulan” ama şimdi muhtemelen kendini ihanete uğramış sayan yapıların (bkz. Nusra) daha örgütlü bir tepkisi. Bu senaryo, tam anlamıyla kimin kimi kullandığı, kimin kime “infiltre olduğunun” belli olmadığı bir “pakistanlaşma” emaresidir.
3- “FETÖ”. Siyasal iktidarın ilk andan devreye soktuğu senaryo. Yine de akılda tutalım, adı üstünde varsayım bunlar.
4- Devlet içindeki “Atlantikçi” cenahın provokasyonu.
5- Devlet içindeki “Avrasyacı” cenahın” karşı provokasyonu.

Altı, yedi diye devam etmek mümkün… Senaryo ya da “komplo teorisi” (her “başarılı” provokasyon girişiminde olduğu gibi) bol. Mesele, memleketin bu her türden konspiratif kurguya uygun malzeme üretir hale gelmiş olması.

Öngörülebilir olan, saldırının Türkiye-Rusya ilişkilerinde bir kopuşa yol açmayacağı. Türkiye’nin Rusya karşısındaki aktüel bağımlılığını daha da artıracağı, Rusya’nın “pazarlıkta” elini daha da kuvvetlendireceği. Devlet içindeki “Avrasyacı” cenahın sesinin önümüzdeki dönemde daha kuvvetli çıkabileceği.

Kesin olan: Komplo ve konspirasyonun havada uçuştuğu, provokasyon ve karşı provokasyon senaryolarının birbirine kırdırıldığı bir puslu havanın giderek yerleştiği. Halkın kendi hayatına, kendi kaderine sahip çıkmasını sağlayacak enerjilerini emip dağıtan, şiddeti ve korkuyu egemen kılan zehirli bir hava bu. Bu havayı dağıtmanın yolunu bulamazsak halimiz, (artık klişe oldu ama) fillerin tepişirken ezdiği çimlerden beterdir.

http://fotibenlisoy.tumblr.com/

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Andrey Karlov / Ankara / Rusya Büyükelçisi / suikast /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.