arc%cc%a7elik-fabrika-696x369

Arçelik’te işçi kıyımı: 650 işçi işten atıldı

Sol Defter- Haber - 3 Ocak 2017 - İşçi Gündemi

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

Sözleşmeli işçilerin bazılarının sözleşmeleri bitmeden işten atıldığını, her yıl sonunda yüzlerce sözleşmeli işçinin işten çıkarıldığını belirten işçiler, ilk kez bu kadar kadrolu işçinin işten atıldığını söyledi.

Evrensel’den Tuncay Sağıroğlu’nun haberine göre, her gün 4 bin kurutma makinesinin üretildiği Arçelik Çerkezköy Kurutma ve Motor fabrikasında, işçilerin işten atılmasına günlük üretimin 2 bin olarak planlandığı gerekçesi öne sürüldü. Bu gerekçe işçiler tarafından çok gerçekçi bulunmadı. Bütün sözleşmeli işçilerin işten atıldığı kurutma makinesi bölümünde 2016 yılı hedefi olan 900 bin adedin aşılıp üretim sayısının bir milyona ulaşarak üretim rekoru kırıldığını belirten işçiler, “Kırılan üretim rekorundan işçinin payına düşen işsizlik oldu” dedi.

Bu rekorların işçilerin daha fazla ve hızlı çalışmasıyla sağlandığını belirten Arçelik işçileri, robotlar ile yarıştıklarını söylüyor. Neredeyse her banda ve bölüme robotlar konularak çalışma hızını robotların belirlediğini dile getiren işçiler, “İşimiz bitince de paçavra gibi kışın ortasında işten atılıyoruz” diye tepki gösterdi.

Facebooktwittergoogle_plusredditlinkedinmail

› tags: Arçelik / Koç Holding /

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.